"Kopernik 3.0", czyli Otwarty Dzień Nauki

26 marca br. odbył się Otwarty Dzień Nauki "Kopernik 3.0". To wydarzenie stanowiło prawdziwą ucztę dla ciekawych umysłów, gromadząc uczniów z klas IV-VII z dąbrowskich szkół podstawowych.

Wśród fascynujących prelekcji i warsztatów, uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki nauki oraz odkryć nowe perspektywy zrozumienia świata, w którym żyjemy.
Profesor Maciej Wróblewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przybliżył postać Mikołaja Kopernika oraz jego niezwykłe dokonania, ukazując nam nasze miejsce we wszechświecie w zupełnie nowym świetle.

Wykład "Historia brudu", poprowadzony przez Wiktora Niedzickiego, zapewnił uczniom niezwykłą podróż przez historię ludzkości, odkrywając fascynujące fakty o życiu w minionych epokach.

Warsztaty biologiczne umożliwiły izolację DNA z truskawki, natomiast warsztaty ornitologiczne pozwoliły zgłębić tajniki życia ptaków.Nie zabrakło także warsztatów chemicznych, podczas których uczniowie eksperymentowali z kwasami i zasadami, oraz warsztatów astronomicznych, gdzie poznawali tajemnice kosmosu i historię ukrytą w gwiazdach.

To niezwykłe wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Marcina Bazylaka, co dowodzi jego znaczenia i rangi. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie i udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Wydarzenie zostało dofinansowane z programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co podkreśla jego wagę jako inicjatywy edukacyjnej.

Uczestniczące szkoły:

• Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego