Publikacja pokonferencyjna/ Post-conference publications

Zachęcamy do napisania artykułów, które zostaną opublikowane w recenzowanej wieloautorskiej monografii lub w anglojęzycznym kwartalniku „Forum Scientiae Oeconomia”. Aby zgłosić chęć napisania tekstu, prosimy zaznaczyć opcję "Tak" w polu "Publikacja konferencyjna" w formularzu rejestracyjnym. Termin nadsyłania artykułów: do 30 listopada 2024 r.

Procedura zgłoszenia:

1. Zarejestruj się poprzez przycisk "Zarejestruj się".
  2. Wybierz preferowane miejsce publikacji.
  3. Jeżeli pojawią się pytania, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za daną opcję publikacji, wskazaną poniżej.

Opcje publikacji:

• Rozdział w monografii: Recenzowana, wieloautorska monografia naukowa (Wydawnictwo Akademii WSB, indeksowana w wykazie publikacji MEiN  – 20 pkt)

Wymogi edytorskie do pobrania poniżej

Kontakt: wydawnictwo@wsb.edu.pl; dmagryta@wsb.edu.pl

Artykuły należy składać w języku polskim.

Tekst należy wysłać na adres: wydawnictwo@wsb.edu.pl

• Artykuł w czasopiśmie „Forum Scientiae Oeconomia”: Anglojęzyczny kwartalnik (MEiN, 70 pkt, Scopus).

Wymogi edytorskie dostępne są poniżej:

Wymogi edytorskie

Więcej szczegółów dotyczących złożenia publikacji znajdziesz poniżej:

Kontakt: forum@wsb.edu.pl

Dodatkowe informacje:

Opłaty związane z publikacją, takie jak tłumaczenie i redakcja tekstu, dostosowanie systemu przypisów i adresów bibliograficznych do wymogów wydawnictwa pokrywa autor lub reprezentowana przez niego instytucja.

Artykuły powinny być przygotowane zgodnie z wytycznymi określonymi dla danej formy publikacji.

Opublikowanie tekstów będzie możliwe po ich pozytywnej recenzji oraz zatwierdzeniu przez wydawcę. Przykładamy wielką wagę do jakości i rzetelności prezentowanych treści, dlatego każdy tekst podlega dokładnej ocenie merytorycznej i redakcyjnej.

We encourage you to write articles that will be published in a peer-reviewed multi-author monograph or in the English-language quarterly "Forum Scientiae Oeconomia." To express your interest in writing a text, please select "Yes" in the "Conference Publication" field in the registration form. The deadline for submitting articles is November 30, 2024.

Registration

Submission Procedure:

1. Register by clicking the "Register" button.
  2. Choose your preferred publication venue.
  3. If you have any questions, please contact the person responsible for the respective publication option, as indicated below.

Publication Options:

• Chapter in a Monograph: peer-reviewed, multi-author scientific monograph (published by WSB University, indexed in the MEiN publication list  – 20 points).

Editorial requirements can be downloaded above

Contact: wydawnictwo@wsb.edu.pl, dmagryta@wsb.edu.pl

Articles should be submitted in Polish.

Text should be sent to: wydawnictwo@wsb.edu.pl

Article in the journal Forum Scientiae Oeconomia: English-language quarterly (MEiN, 70 pts, Scopus).

Editorial requirements are available below:

Editorial requirements

More details on how to submit a publication can be found below:

Contact: forum@wsb.edu.pl

Additional information:
Publication-related fees such as translation and editing of the text, adaptation of the footnote system and bibliographic addresses to the requirements of the publisher are to be paid by the author or the institution they represent.

Articles should be prepared in accordance with the guidelines specified for the form of publication.

Publication of articles will be possible after they have been positively reviewed and approved by the publisher. We attach great importance to the quality and reliability of the content presented, so each text is subject to thorough substantive and editorial evaluation.

We encourage you to write articles that will be published in a peer-reviewed multi-author monograph or in the English-language quarterly ‘Forum Scientiae Oeconomia.’ To express your interest in writing a text, please select ‘Yes’ in the ‘Conference Publication’ field in the registration form. The deadline for submitting articles is November 30, 2024.