Cel:
- Wsparcie rozwoju zawodowego i naukowego studentów - rodziców, a co za tym idzie poprawa ich sytuacji na rynku pracy,
- Zmiana wizerunku studentów - rodziców na Uczelni jako osób godzących życie rodzinne z życiem zawodowym,
- Promocja idei kształcenia przez całe życie z uwzględnieniem dedykowanych wykładów dla dzieci oraz szkoleń i kursów ogólnorozwojowych dla seniorów - dziadków wspierających wychowanie dzieci.
- Budowanie wizerunku WSB jako organizacji innowacyjnej, stymulatora zmian mentalnych i obyczajowych, wspierającej równość w dostępie do nauki i rozwoju intelektualnego.
Realizacja: wprowadzenie udogodnień o charakterze organizacyjnym, infrastrukturalnym i finansowym sprzyjającym godzeniu dwóch ról życiowych- rodzica i studenta.
1. Bonifikaty:
- „Trzy i więcej”
Odbiorcami bonifikaty "Trzy i więcej" mogą być:
1)Studenci WSB posiadający co najmniej troje dzieci - w tym co najmniej jedno, które nie ukończyło 6 roku życia w momencie rozpoczęcia semestru, na którym pobierać będą naukę - pozostający z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym.
2) Studenci WSB posiadający niepełnosprawne dziecko, pozostający z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.
Wysokość bonifikaty "Trzy i więcej" wynosi 5 proc. wartości czesnego ustalanego każdorazowo przez Rektora Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w drodze zarządzenia.
- "Dąbrowska Rodzinka.pl"
Posiadacze karty Dąbrowska Rodzinka.pl mogą liczyć na bonifikatę w wysokości 5 proc. na ofertę edukacyjną Uczelni. W przypadku rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych oraz rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne (Dąbrowska Rodzinka PLUS) bonifikata wynosi 10 proc. Oferta dla posiadaczy karty "Dąbrowska Rodzinka.pl" dotyczy studiów I i II stopnia, studiów podyplomowych, kursów i szkoleń oraz zajęć w ramach Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego.
2. Kształcenie:
a) Zapewnienie opieki nad dzieckiem podczas zajęć dydaktycznych oraz pracy:
- żłobek oraz przedszkole dla dzieci studentów i pracowników – dostępny 7 dni w tygodniu,
- współpraca z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Dąbrowie Górniczej.
b) Optymalizacja programu zajęć:
- w systemie stacjonarnym (dziennym): zajęcia 3 dni w tygodniu. Pozostałe dni (w ramach programu „3 dni studiujesz, 2 dni pracujesz") możliwość realizacji praktyk i staży na zasadzie pracy zdalnej w przedsiębiorstwach, z którymi Uczelnia posiada podpisane umowy o współpracy (ponad 400 jednostek). Minimalizacja tzw. „okienek".
- w systemie niestacjonarnym (zaocznym): zajęcia w sobotyi niedziele co dwa tygodnie. Możliwość zaliczenia praktyk zawodowych na podstawie pracy wykonywanej we własnym zakładzie pracy. Minimalizacja tzw. „okienek".
c) Rozbudowany system stypendiów i pomocy materialnej pozwalający zniwelować opłaty zarówno na studiach stacjonarnych jaki niestacjonarnych za czesne do 0 zł.
d) Wprowadzenie Indywidualnej Organizacji Studiów dla studentek w ciąży oraz matek i ojców korzystających z urlopów macierzyńskich/ojcowskich.
3. Infrastruktura:
a) Pokój rodzinny wyposażony m.in. w podgrzewacz do pokarmu, fotel do karmienia, przewijak, zabawki.
b) Kącik Dziecięcy w Dziekanacie oraz Bibliotece.
c) Bawialnia w Klubie Studenckim AMIGO,
d) Menu dla dzieci w Klubie Studenckim AMIGO.
4. Oferta rozwijających zajęć dla dzieci w ramach Uniwersytetów Dziecięcych oraz oferta dla seniorów - dziadków w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
5. Cykl zajęć z pedagogiem i psychologiem poświęcony kwestiom wychowania i rozwoju dzieci. W ofercie m.in:
a) Jak mądrze wspierać swoje dziecko – rodzic coachem,
b) Jak znaleźć równowagę – praktyczne zastosowanie zasad work and life balance,
c) To nie boli!, czyli jak rozwiązywać konflikty w rodzinie,
d) Jak rozwijać kreatywność swojego dziecka?,
e) Radzenie sobie ze stresem – warsztat e-learningowy.