„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36)
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Zakład Karny w Wojkowicach oraz Kuria Diecezjalna w Sosnowcu zapraszają do udziału w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia „Znaczenie opieki duszpasterskiej w pracy penitencjarnej. Współczesne wyzwania”
Duszpasterstwo więzienne towarzyszy systemowi penitencjarnemu od początku jego powstania. W sposób najbardziej właściwy modeluje życie religijne osób pozbawionych wolności, jak i stosunki wewnętrzne panujące w społeczności więźniów. Pozwala utrwalać nabyte, przed odbywaniem kary lub w trakcie jej wykonywania, postawy wobec Boga. Kapelani więzienni w społeczności więziennej głoszą Słowa Boże, udzielają sakramentów, moderują i animują życie religijne w więzieniu. Pełnią rolę wychowawczą i terapeutyczną, są animatorami życia kulturalno-sportowego. Występują w roli organizacyjno-integrującej, jako organizatorzy więziennego życia charytatywnego, są łącznikiem z parafią i światem zewnętrznym, z językiem i kulturą w sytuacjach wielokulturowości.
Celem dyskursu, zarówno obrad plenarnych, jak i paneli dyskusyjnych, jest wymiana doświadczeń w zakresie opieki duszpasterskiej w systemie penitencjarnym oraz budowanie wspólnoty w zakresie modelowania życia osób pozbawionych wolności. Opieka duszpasterska w jednostkach penitencjarnych zasługuje na szczególną uwagę ze względu na konstytucyjnie zagwarantowaną wolność religii oraz przekonanie, iż w trudnych chwilach pomaga przezwyciężyć człowiekowi życiowe niepowodzenia.
Proponujemy następujące panele dyskusyjne:
- Możliwości i ograniczenia posługi duszpasterskiej w polskim systemie penitencjarnym
- Znaczenie opieki duszpasterskiej w pracy z osadzonymi młodocianymi
- Rola kapelana w kontekście pracy z funkcjonariuszami Służby Więziennej i pracownikami
- Kontakt kapelana z osadzonym chorymi i wieku senioralnym
- Posługa duszpasterska po opuszczeniu zakładu karnego