Proponujemy następujące panele dyskusyjne:
- Możliwości i ograniczenia posługi duszpasterskiej w polskim systemie penitencjarnym
Pobyt w jednostce penitencjarnej jest sytuacją trudną, złożoną, w której człowiek może czuć się zagrożony, może odczuwać niepokój. Sprawowana posługa duszpasterska może przywrócić mu wewnętrzna, równowagę. Jakie są zatem możliwości i ograniczenia posługi duszpasterskiej w polskim systemie penitencjarnym?
- Znaczenie opieki duszpasterskiej w pracy z osadzonymi młodocianymi
Osadzeni młodociani stanowią szczególną populację w jednostkach penitencjarnych. Ze względu na cechy charakterystyczne ich postępowania (brutalność, agresywność, porywczość, zniecierpliwienie, przesadną emocjonalność), wymagają szczególnych działań wychowawczych, a w tym i opieki duszpasterskiej zarówno w kontakcie indywidualnym jak i grupowym.
- Rola kapelana w kontekście pracy z funkcjonariuszami służby więziennej i pracownikami
Służba więzienna pełniona przez funkcjonariuszy i praca pracowników cywilnych to wypełnianie zadań związanych z podwyższonym ryzykiem wystąpienia sytuacji trudnych, problemowych. Kapelani Duszpasterstwa Więziennego służą posługą duszpasterską wśród funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej.
- Kontakt kapelana z osadzonym chorymi i wieku senioralnym
Wyzwania dla systemu penitencjarnego stwarzają problemy osadzonych chorych i w wieku senioralnym. Choroby, sposób postrzegania upływającego czasu, przeżywanie izolacji w wieku senioralnym, aktywność fizyczna, to tylko wybrane problemy z którymi spotykają się kapelani w jednostkach penitencjarnych.
- Posługa duszpasterska po opuszczeniu zakładu karnego
Istotna jest potrzeba wsparcia osoby po opuszczeniu jednostki penitencjarnej, aby zapobiec ponownemu powrotowi do przestępstwa, aby proces readaptacji społecznej mógł się ukorzenić i przebiegać prawidłowo. Czy opieka duszpasterska po opuszczeniu jednostki penitencjarnej zapobiega izolacji od społeczeństwa, współuczestniczy w systemie świadczeń społecznych, pomaga w powrocie do aktywność społecznej, zawodowej? Czy odpowiada na pytanie: co dalej? kiedy człowiek wychodzi na wolność.