Zdobył wykształcenie w dwóch dyscyplinach naukowych. W Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (dawniej Akademii) zdobył tytuł zawodowy magistra w zakresie nauk ekonomicznych (1997 r.), a w Politechnice Poznańskiej, stopień naukowy doktora nauk technicznych (2006 r.). Syntezę nauk społecznych i technicznych dr Cempel realizuje zarówno w teorii, jak i w praktyce.
Praktykę biznesowa Witold A. Cempel prowadzi od ponad 20 lat. Najpierw prowadził przedsiębiorstwo pod nazwą Prometeus, póżniej Cempel Consulting – Architekci Biznesu, a obecnie pełni funkcję prezesa zarządu i głównego udziałowca przedsiębiorstwa „wysokich technologii” InterMarium Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. InterMarium Sp. z o.o. jest dystrybutorem oprogramowania symulacyjnego FlexSim oraz realizuje projekty symulacyjne w sektorach wytwarzania, logistyki, służby zdrowia oraz uczelni wyższych w Europie Środkowo-Wschodniej.
W zakresie działalności naukowo-dydaktycznej dr Cempel wykładał w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (2009-2016). Jest współautorem książki „Reengineering. Reformowanie procesów biznesowych i produkcyjnych w przedsiębiorstwie” oraz autorem, współautorem oraz wydawcą publikacji wydawanych w kraju i zagranicą, m.in. „Symulacji stosowanej” (Allen G. Greenwood i inni).
W zakresie działalności społecznej Witold Cempel był delegatem środowiska akademickiego Krakowa (AGH, UJ, UR, UP, UEK) na X Walne Zebranie Delegatów Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” oraz członkiem Zarządu Regionu Małopolskiej „Solidarności” (kadencja 2014-2018). Witold A. Cempel jest pomysłodawcą, współfundatorem oraz prezesem zarządu Fundacji IntermariuM, która m.in. promuje ideę Solidarności Międzymorza (www.intermarium.org.pl). Ponadto jest współzałożycielem i koordynatorem Familias Carmeli (www.familiascarmeli.pl).
Witold A. Cempel jest członkiem Rady Ekspertów Akademii WSB, Rady Społecznej Politechniki Śląskiej oraz Międzynarodowego Zespołu Doradczego Politechniki Śląskiej.