10.12.2023

II Interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Jakość życia uwarunkowana niepełnosprawnością”

8 grudnia 2023 roku w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej odbyła się II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa, objęta honorowym patronatem:

• Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka
  • Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej – Marcina Bazylaka
  • Rektora Akademii WSB prof. Zdisławy Dacko-Pikiewicz
  • Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  • Krajowej Izby Fizjoterapeutów
  • Fundacji Aktywnej Rehabilitacji

Tematem przewodnim konferencji była Jakość życia uwarunkowana niepełnosprawnością, w ramach której zaprezentowano aspekty etyczne, prawne, administracyjne oraz praktyczne, które dotyczą wspierania osób z niepełnosprawnością w dążeniu do godnego życia i osiągania samodzielności.

Konferencję zainaugurował Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB, dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, a tuż po oficjalnej inauguracji uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć występ Międzynarodowego Chóru Akademii WSB.

Wśród przedstawicieli gości znaleźli się m.in. mgr inż. Jan Wroński -  Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - Oddział Katowice, mgr Anna Zubko - Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami - Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza oraz pełnomocnicy i przedstawiciele innych instytucji działających na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnością.

Wydarzenie podzielone zostało na trzy, zintegrowane części, tak by każda z nich umożliwiła uczestnikom poznać różne perspektywy wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Sesja plenarna pozwoliła poruszyć tematykę z zakresu włączania OzN do otwartego rynku pracy, dostępności ośrodków akademickich czy seksualności osób z niepełnosprawnością. Po krótkiej przerwie, która była doskonałym czasem networkingu, uczestnicy mieli okazję poznać odpowiedzi ekspertów na pytania nadesłane przez odbiorców konferencji. Ostatnia część konferencji ukazała spojrzenie na aspekt niepełnosprawności oczami młodych naukowców. Wśród prelegentów znaleźli się doktoranci Akademii WSB oraz studenci będący członkami Studenckiego Koła Naukowego ProjectGO. Uczestnicy wszystkich trzech części dzielili się swoimi poglądami i doświadczeniami, które były ukierunkowane na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Konferencji w tym dniu towarzyszyły trzy inne wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Przed Audytorium D uczestnicy mieli okazję zapoznać się z sesją plakatową przygotowaną przez studentów i doktorantów Akademii WSB. Kiermasz świąteczny, który odbywał się przed Audytorium Maximum był miejscem gdzie uczestnicy mogli zakupić przeróżne ozdoby bożonarodzeniowe. Natomiast w Sali 228 przez cały dzień konferencyjny odbywała się świąteczna sesja fotograficzna „Przed Obiektywem Julii”, pod okiem Pani fotograf Julii Karkowskiej. Uczestnicy mieli okazję zrobić sobie i rodzinie sesję fotograficzną w świątecznej scenerii wzbogaconej o wsparcie statystek z Fundacji PASSIONIS.