13.07.2022

Zagraniczne wizyty doktorantów Akademii WSB

W ostatnich tygodniach doktoranci Akademii WSB zdobywali międzynarodowe doświadczenia w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie. W ramach międzynarodowej wymiany stypendialnej odwiedzili m.in. Uniwersytet w Lizbonie, Design Campus w Calenzano (University of Florence) oraz University of Nevada w Reno i Kellogg Management School of Business w Chicago. O swoich wyjazdach oraz wykładach, seminariach i kursach, w których uczestniczyli opowiadają poniżej:

Justyna Szymczyk

Udział w programie wymiany stypendialnej to niesamowita okazja na wymianę myśli naukowej oraz poznanie nowych miejsc i ludzi.

Podczas dwutygodniowego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych uczestniczyłam w seminariach doktoranckich w University of Nevada w Reno oraz Kellogg Management School of Business w Chicago.

Uczestniczyłam także w zajęciach ze studentami w Northwestern University w Chicago.

W tym czasie zdobyłam nie tylko nową wiedzę, doświadczenie, ale również nawiązałam przyjaźnie w międzynarodowym środowisku naukowym.

Każdemu, kto myśli poważnie o karierze naukowej, szczerze polecam udział w takich mobilnościach.

Piotr Krowicki

W ramach programu PROM wziąłem udział w dwutygodniowym kursie, organizowanym przez Uniwersytet w Lizbonie. Dzięki niemu miałem okazję uczestniczyć w konsultacjach na temat nowoczesnych formatów handlu detalicznego, skupiając się przede wszystkim na genezie i ewolucji centrów handlowych.

Doceniłem możliwość rozmowy z ekspertem zajmującym się obszarem, który jest ściśle związany z tematyką mojego doktoratu oraz problematyką dead malls - martwych centrów handlowych. Dostęp do zasobów biblioteki Uniwersytetu, codzienne konsultacje z profesorem Guimaraesem oraz wizyty studyjne w portugalskich centrach handlowych – wszystko to pomogło w sfinalizowaniu mojej rozprawy doktorskiej.

Nieoceniona była również sama Lizbona – zielone wino, domy z mozaiką płytek azulejos oraz pasteis de nata – tradycyjne portugalskie ciastka.

Dziękuję Akademii WSB oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej za PROM do Lizbony. To „zacumowanie” zapamiętam na długo.

Lubomira Trojan

W ramach tzw. mobilności, oferowanej doktorantom, miałam wyjątkową możliwość odwiedzenia Design Campus w Calenzano, stanowiącego część Uniwersytetu we Florencji.

Design Campus ma swoją siedzibę w strefie przemysłowej, gdzie ulokowanych jest wiele wiodących firm z tzw. sektora "Made in Italy”. Projektanci już w czasie studiów ściśle współpracują z firmami, zarówno w zakresie wdrażania nowych produktów, jak i usług, a także zarządzania designem. Naukowcy z Design Campus prowadzą m.in. badania nad nowymi materiałami oraz projekty związane z zarządzaniem zrównoważonym rozwojem i innowacjami społecznymi. Jednym z bardzo interesujących działań, w które włączony był Uniwersytet we Florencji, był m.in. projekt Terra di Tutti. Dzięki współpracy projektantów i uchodźców z Afryki powstały produkty, ważne dla tożsamości uchodźców, a jednocześnie, po wdrożeniu, dające im możliwość zarobkowania. W Design Campus ulokowane jest także małe muzeum designu, prezentujące najbardziej znane włoskie marki i dobrze zaprojektowane produkty, które włoskie przedsiębiorstwa sprzedają od lat na globalnym rynku.

Odwiedziny na Uniwersytecie we Florencji były świetną okazją do poznania włoskich doświadczeń związanych z interdyscyplinarnym podejściem do rozwiązywania społecznych wyzwań i łączeniem wiedzy z obszaru zarządzania z kompetencjami projektowymi.

Seminarium doktorskie w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości

Seminarium doktorskie w dyscyplinie pedagogika

Seminarium doktorskie w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie