W dniu 16 kwietnia 2025 r. siedzibie Akademii Policji w Szczytnie odbyła się konferencja naukowa nt. „Bezpieczeństwo służby w formacjach resortu spraw wewnętrznych z perspektywy 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej”.
Głównym organizatorem konferencji było Studenckie Koło Naukowe Prawa Policyjnego Akademii Policji w Szczytnie. Współorganizatorami przedsięwzięcia było Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz zaprzyjaźnione Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
Celem konferencji było poszukiwanie naukowo uzasadnionych odpowiedzi jakie zmian zaszły w służbach resortu spraw wewnętrznych na przestrzeni dwóch dekad członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i jaki mają one wpływ na bezpieczne realizowanie zadań przez służby resortu.
Zakres tematyczny konferencji bezpośrednio związany był z potrzebą poszukiwania odpowiedzi na pytania:
Jakie zmiany zaszły w służbach resortu spraw wewnętrznych na przestrzeni dwóch dekad członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
Jakie nowe wyzwania i zagrożenia dla funkcjonowania służb resortu spraw wewnętrznych identyfikuje się na przestrzeni lat członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
Jakie relacje zachodzą pomiędzy nowymi zagrożeniami bezpieczeństwa wewnętrznego ujawnionymi ostatnich dwóch dekadach, a bezpieczeństwem realizacji zadań przez służby w formacjach resortu spraw wewnętrznych?.
Jak racjonalizować zapewnienie bezpieczeństwa w służbach resortu spraw wewnętrznych?
Rozważania w powyższym zakresie prowadzone były w ramach trzech sesji tematycznych ukierunkowane zostały na problematykę wyzwań i zagrożeń dla służby w Policji po akcesji Polski w struktury UE, wyzwań wobec Straży Granicznej w aspekcie członkostwa w Unii Europejskiej oraz unijnej perspektywy działań ochronnych i ratowniczych.
Sesja pierwsza wypełniona została zaprezentowaniem referatów tematycznych oraz dyskusją nad nimi w takich kontekstach problemowych jak: policyjne jednostki kontrterrorystyczne, ewolucja zasad powoływania i odwoływania kadry kierowniczej Policji, udział Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze masowym, zasady postępowania dyscyplinarnego jako element bezpieczeństwa prawnego policjantów.
Natomiast w drugiej sesji dyskutowano wokół takich zagadnień jak: zmiany polityki kadrowej SG w perspektywie członkostwa Polski w UE, wyzwania i zagrożenia służby w Straży Granicznej w perspektywie przynależności do UE, ewolucja współpracy służb resortu spraw wewnętrznych w obszarze ochrony granic.
Sesja trzecia poświęcona została takim zagadnieniom jak: ewolucja organizacyjna służby zapewniającej ochraniającej ochronę osobom i obiektom ustawowo podlegającym ochronie, prze-kształcenia formacji resortu spraw wewnętrznych, 20 lat w Unii Europejskiej – jak zmieniły się Państwowa Straż Pożarna i Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, ewolucja możliwości proszenia badań naukowych.
W ramach każdej z sesji, na jej koniec, po zaprezentowaniu referatów zarówno prelegenci, jak i uczestnicy konferencji prowadzili dyskusje odnoszące się do kierunkowego zagadnienia sesji.
************************************************************************************