W dniu 26.06.2025 r. odbyła się III KRAJOWA KONFERENCJA NAUKOWA „ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA TRANSGRANICZNEGO” nt. „Współczesne znaczenie dywersji w sferze bezpieczeństwa transgranicznego – teoria i praktyka”.
Konferencja zorganizowana została przez Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Sudeckim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie oraz Fundacją „Obserwatorium Społeczne” we Wrocławiu.
Celem konferencji była wymiana poglądów przedstawicieli nauki i praktyki na temat wiedzy naukowej i doświadczeń związanych z wpływem współczesnych działań dywersyjnych na sferę bezpieczeństwa transgranicznego.
Na konferencję składały się trzy sesje plenarne oraz podsumowującą łączącą wcześniej wymienione. Główne obszary tematyczne konferencji, obejmowały taki zakres problemowy jak: badanie problemów związanych z dywersją i sabotażem, dywersja jako komponent działań hybrydowych, radykalizm i ekstremizm polityczny w kontekście dywersji ideologicznej, działania dywersyjne - współczesne wyzwania (wymiar wojskowy i przeciwdziałanie), dywersja z wykorzystaniem podpaleń jako zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego, strategia i geopolityczne znaczenie ochrony północno - wschodniego odcinka granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w świetle aktualnych zagrożeń dywersyjnych, chińska i rosyjska dywersja morskiej infrastruktury krytycznej - sabotaż podmorskich kabli i wojna kognitywna: analiza taktyk hybrydowych w kontekście globalnej rywalizacji geopolitycznej oraz ochrona granicy wewnętrznej w kontekście zagrożeń działalnością dywersyjną.
W ramach sesji tematycznych prowadzone były żywiołowe dyskusje związane z prezentowanymi zagadnieniami. Zakres dyskusji wskazywał na duże zainteresowanie problematyką konferencji oraz na aktualność dyskutowanych w jej ramach problemów.
Konferencja zorganizowana była w formule on-line, by ułatwić udział w niej studentom i doktorantom. W konferencji brali udział przedstawiciele krajowych uczelni wyższych jak np. Akademia Policji w Szczytnie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Olsztyńska Szkoła Wyższa w Olsztynie, Akademia Pożarnicza w Warszawie oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. W konferencji brali udział również studenci oraz doktoranci Akademii AWSB oraz studenci Akademii Policji w Szczytnie.
************************************************************************************