W dniach 20-21 listopada przedstawiciele Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB brali udział w szczególnym dla nauk o bezpieczeństwie przedsięwzięciu naukowym tj. II Kongresie Nauk o Bezpieczeństwie nt "„Ośrodki naukowe – obszary badań i kształcenia".
Kongres Nauk o Bezpieczeństwie jest niezwykle ważną formą integracji środowiska nauk o bezpieczeństwie w kraju poprzez zapoznanie z obszarami badań i kształcenia w ośrodkach akademickich parających się tą dyscypliną. Kongres miał na celu diagnozę osiągnięć (stanu wiedzy) i określenie uwarunkowań, przeobrażeń, zmian i trendów oraz perspektyw w organizacji badań bezpieczeństwa a także doskonalenia treści programowych kształcenia. W kongresie udział wzięło kilkadziesiąt osób z krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich. Tematami wiodącymi dyskusji w ramach 10 paneli konferencji były: w panelu I: bezpieczeństwo militarne, w panelu II: cyberbezpieczeństwo, w panelu III: ciągłość działania administracji i realizacji zasadniczych procesów w państwie, w panelu IV: bezpieczeństwo społeczne, bezpieczeństwo ekonomiczne, bezpieczeństwo zdrowotne, w panelu V: migracje ludności, ochrona granic i demografia, w panelu VI: bezpieczeństwo ustrojowe, bezpieczeństwo powszechne, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo personalne, w panelu VII: bezpieczeństwo energetyczne i transport, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo ekologiczne i transport, w panelu VIII: edukacyjne, socjologiczne i psychologiczne wyzwania bezpieczeństwa, w panelu IX: metodologiczne, terminologiczne i organizacyjne aspekty bezpieczeństwa, w panelu X: nowe technologie i innowacje w bezpieczeństwie. Udział w kongresie, obok zaprezentowania wyników badań naukowych był okazją do popularyzacji działalności Centrum Badań Nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB.
W czasie Kongresu zaprezentowane zostały wyniki badań prowadzonych przez Centrum nt. "Zagrożenia transgraniczne o charakterze kryminalnym o proweniencji ukraińskiej w aspekcie wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz ich wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej na przykładzie wybranych kategorii przestępstw wykrytych w Polsce w latach 2013-2023".
Kongres był również znakomitym miejscem nie tylko do zaprezentowania działalności naszego Centrum, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony jego uczestników, ale również do nawiązania nowych kontaktów naukowych.
************************************************************************************