VI Konferencja Naukowa
„Sukcesy i wyzwania w naukach o zarządzaniu i jakości. Od tradycji do współczesności”
***
„Współczesne kontynuacje dorobku Zygmunta Rytla (1880-1947)”
Data: 29.03.2023 r.
8.45 – 9:00 recepcja/dołączanie uczestników zdalnych
9.00 - 9.15 OTWARCIE KONFERENCJI
- Prof. dr hab. Marek Lisiński, Przewodniczący Rady Naukowej Konferencji, Akademia WSB
- Dr hab. inż. Jarosław Domański, Dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej
9.15 -10.45 WYKŁADY WPROWADZAJĄCE (wystąpienia po 1/2 h)
Motto: „Zrozumienie i postawienie na naczelnym miejscu celu, do którego się dąży oraz przejęcie się nim sprawia, że niejednokrotnie zdobywamy się na nadzwyczajne wysiłki dla jego osiągnięcia. Pracy dodaje się „nerwu", stwarza zainteresowanie i chęć do coraz dalej idących ulepszeń” [1, s. 20]
Prowadzący: Prof. dr hab. Marek Lisiński (Akademia WSB)
- Dr hab. Alojzy Czech „Zygmunta Rytla (1880-1947) zarys drogi życiowej i koncepcji organizatorskiej"
- Dr hab. Tomasz Ochinowski (Uniwersytet Warszawski) „Rytel dyrektorem u Lilpopa, czyli o różnych odcieniach 'zarządzania naukowego' w Polsce międzywojennej”
- Dr hab. Agnieszka Skala-Gosk (Wydział Zarządzania PW) „Współczesne ekosystemy przedsiębiorczości”
10.45 - 11.00 Przerwa kawowa
11.00-12.15 BLOK 1: „METODOLOGIA DYSCYPLINY NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI”
(Każde wystąpienie 20 minut i 15 minut dyskusji na koniec bloku)
Motto 1a: „To jedno zostało ustalone, że przy badaniach organizacyjnych należy tak samo stosować metody naukowo-doświadczalne, jak przy wszelkich innych badaniach, o ile chcemy osiągnąć ścisłe dane i najlepsze wyniki” [3, s. 6].
Motto 2b: „Nikt chyba nie zaprzeczy, że zawsze i wszędzie jest celowiej stosować metody naukowe, polegające na analizie, planowaniu, przewidywaniu, kontroli itd., korzystając z usystematyzowanych doświadczeń innych ludzi” [3, s. 31].
Prowadzący: Prof. dr hab. Marek Lisiński (Akademia WSB)
- Prof. dr hab. Łukasz Sułkowski (Prorektor ds. Badań Naukowych i Rozwoju Kadr Akademii WSB) „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nauk o zarządzaniu – kilka uwag”
- Prof. dr hab. Roman Niestrój (Akademia WSB) „Poznawcze i metodologiczne konsekwencje przeniesienia nauk o zarządzaniu z dziedziny nauk ekonomicznych do dziedziny nauk społecznych”
- Dr hab. Marek Szarucki + Dr Oskar Kosch (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) „Kontynuacje badań polskich klasyków naukowego zarządzania nad metodologią nauk o zarządzaniu i jakości: współczesna mapa badaczy”
- Dyskusja
12.15 – 12.30 Przerwa kawowa
12.30-13.45 BLOK 2: „ORGANIZACJA I KIEROWNICTWO / PRAKSEOLOGIA”
(Każde wystąpienie 20 minut i 15 minut dyskusji na koniec bloku)
Motto 2a: „Naukowa organizacja to zgrupowanie środków naukowo wybranych i harmonijnie powiązanych, w celu świadomego ujęcia, regulowania i kontrolowania działalności. Naukowe kierownictwo jest to działalność harmonijnie uruchamiająca według zasad naukowej organizacji zgrupowane środki, w celu osiągnięcia wyniku wzorcowego” [2, s. 3].
Motto 2b: „Działalność a w szczególności warunki jej sprawności są zagadnieniem o charakterze prakseologicznym. Prakseologia (praxis po grecku - czyn, działanie) jest teorią skutecznego działania i jak logika daje nam metodę prawidłowego myślenia, tak prakseologia daje nam metodę prawidłowego działania” [1, s. 70].
Prowadzący: Dr hab. Marek Szarucki (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
- Prof. dr hab. Janusz Czekaj (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) „Profesor Zygmunt Rytel - prekursor prakseologicznej teorii organizacji"
- Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki (Wydział Zarządzania PW) „Nowe koncepcje w naukach o zarządzaniu czy też nihil novi sub sole”
- Dyskusja
13.45 - 14.30 Przerwa obiadowa
14.30- 15.45 BLOK 3: „OPTYMALIZACJA DZIAŁALNOŚCI i RACJONALIZACJA”
(Każde wystąpienie 20 minut i 15 minut dyskusji na koniec bloku)
Motto 3a: „Zarówno przebieg działalności, jak i wszelkie stosunki o charakterze społeczno-ekonomicznym podlegają ciągłej ewolucji i w związku z tym wyłaniają się nowe metody i uzupełniające zasady umożliwiające dostosowanie się do nowych warunków i okoliczności powstających w układzie naszego życia j pracy” [1, s. 55].
Motto 3b: „Dawniej narzędzie było dopełnieniem zręczności człowieka, dziś człowiek wyręcza się w swej pracy zręcznością maszyny i im zręczniej i więcej czynności wykonuje maszyna, tym oczywiście mniejsze uzdolnienie jest potrzebne temu, który nią kieruje” [1, s. 59].
Prowadzący: Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki (Wydział Zarządzania PW)
- Prof. dr hab. inż. Maciej Bałtowski (Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej) „Kryzysy ostatnich lat (klimatyczno-energetyczny, covidowy i wojna w Ukrainie) a nowe wyzwania nauk ekonomicznych"
- Prof. dr hab. Zbigniew Makieła (Akademia WSB) „Innowacyjne koncepcje zarządzania organizacją”
- Dr hab. Andrzej Wodecki (Wydział Zarządzania PW) „Inteligencja cyfrowa: w jaki sposób nowe technologie mogą wpłynąć na kreowanie wiedzy i podejmowanie decyzji?”
- Dyskusja
15.45 – 16:00 Podsumowanie konferencji
- Prof. dr hab. Marek Lisiński, Przewodniczący Rady Naukowej Konferencji, Akademia WSB
- Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej
Motta zaczerpnięto z:
[1] Rytel Zygmunt, 1947. Teoretyczne podstawy organizacji. Kraków-Poznań: Instytut Naukowy Organizacji i Kierownictwa.
[2] Rytel Zygmunt, 1934. Nauka organizacji i kierownictwa. „Przegląd Organizacji” Nr 12.
[3] Rytel Zygmunt, 1931. Racjonalizacja i współpraca przedsiębiorstw. Warszawa: Nakład Księgarni Technicznej.