Misja, cele i zadania Centrum

Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym to jednostka o charakterze naukowo - badawczym, analitycznym, dydaktycznym i szkoleniowym, stanowiąca platformę wymiany poglądów, opinii, wyników badań i doświadczeń naukowców i ekspertów, którzy mogą przyczynić się do zwiększenia wiedzy o zagrożeniach bezpieczeństwa transgranicznego i możliwościach przeciwdziałania im.

Poprzez powyższe formy aktywności Centrum realizuje misję zarówno rozwijania zainteresowań naukowych w zakresie wiedzy o bezpieczeństwie transgranicznym jak i jej popularyzowania.

Celem działalności Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym jest prowadzenie, inicjowanie i wspieranie aktywności naukowej ukierunkowanej na poszerzanie wiedzy o kontekstach bezpieczeństwa transgranicznego.

Zadania w zakresie naukowo-badawczym, edukacyjnym oraz popularyzatorskim realizowane są m.in. poprzez:

- udział w pracach naukowo-badawczych;

- organizację konferencji naukowych, seminariów naukowych, paneli dyskusyjnych, wykładów otwartych oraz prelekcji;

- spotkania otwarte z ekspertami oraz naukowcami;

- opracowywanie ekspertyz i analiz na potrzeby instytucji rządowych i samorządowych, służb państwowych oraz przedsiębiorstw funkcjonujących w sferze bezpieczeństwa;

- opracowywanie publikacji naukowych i popularnonaukowych;

- prowadzenie działalności szkoleniowo-dydaktycznej.