III edycja warsztatów z pierwszej pomocy „BASIC LIFE SUPPORT-DO NOT BE INDIFFERENT”

TERMIN

22.10.2022 r.

CEL WARSZTATÓW

Celem III edycji warsztatów „BASIC LIFE SUPPORT – DO NOT BE INDIFFERENT” jest zapoznanie uczestników z podstawami udzielania pierwszej pomocy, a także przygotowanie ich do wykonywania konkretnych zadań ratowniczych podczas udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

• Warsztat prowadzony będzie w formie online.
  • Udział w warsztacie jest bezpłatny.
  • Organizatorzy warsztatu oczekują potwierdzenia udziału na trzy dni przed terminem jego przeprowadzenia.
  • Warsztat adresowany jest do wszystkich, którzy chcą poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia.
  • Każdy z uczestników otrzyma elektroniczny certyfikat potwierdzający uczestnictwo.

WPROWADZENIE DO TEMATYKI WARSZTATU

W życiu każdego może wystąpić sytuacja, która będzie wymagać gwałtownego działania, aby uratować komuś życie lub zdrowie. Taka sytuacja może się zdarzyć gdziekolwiek: w pracy, w drodze, na imprezie, a nawet w domu.

Niestety w takich momentach większość ludzi gubi się i zamiast udzielić niezbędnej pierwszej pomocy wpada w panikę. Taka reakcja wynika z nieznajomości i niekompetencji w tego typu sprawach. Gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy ważna jest każda sekunda.

Pierwszą pomocą nazywa się zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej.

Do udzielenia pierwszej pomocy zobowiązany jest każdy człowiek, nie tylko specjalnie wykwalifikowane osoby. Nieudzielenie pierwszej pomocy uważa się za przestępstwo i jest karalne przez organy ustawodawstwa.

REJESTRACJA

KONTAKT DO KOMITETU ORGANIZACYJNEGO

wkolano@wsb.edu.pl
tel. 509-696-436

PLAN WARSZTATU

III EDYCJA WARSZTATÓW

„BASIC LIFE SUPPORT-DO NOT BE INDIFFERENT”

Moderator-mgr Wiktoria Kolano

Temat

Prelegent

09:00-09:15

Przywitanie uczestników,

prezentacja celu warsztatu

09:15-10:00

Najczęstsze przyczyny zatrzymania

krążenia u osób dorosłych

10:00-10:45

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

z wykorzystaniem AED u osób dorosłych

mgr. Tomasz Michalski

10:45-11:15

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z wykorzystaniem AED u dzieci

mgr Tomasz Michalski

11:15-12:00

Najczęstsze urazy u kierujących i pasażerów w wypadkach komunikacyjnych

mgr Tomasz Michalski

12:00-12:30

Przerwa

12:30-13:15

Niemechaniczne czynniki urazowe.

Poparzenie termiczne i chemiczne,

porażenie prądem elektrycznym.

Ratownik Górniczy

mgr Tomasz Ciupa

13:15-14:00

Zasady prowadzenia działań ratunkowych na miejscu zdarzenia. Aspekty prawne udzielenia pierwszej pomocy w wypadku w pracy.

Zasady i standardy wyposażenia zakładowych apteczek i zestawów ratunkowych.

Ratownik Górniczy

mgr Tomasz Ciupa

14:00-14:45

Postępowanie w stanach nagłych:

zawał mięśnia sercowego, udar, astma, epilepsja, omdlenie, hipoglikemia.

14:45-15:00

Przerwa

15:00-15:45

Rany oraz urazy tkanek miękkich

i narządu ruchu: rany, złamania, skręcenia, stłuczenia.

15:45-16:30

Wstępne badanie urazowe.

Postępowanie w obliczu wystąpienia urazu.

Wywiad SAMPLE.

16:30-16:45