"Czy dinozaury mogły żuć gumę?"

Czy dinozaury posiadały mleczne zęby? Ile informacji są w stanie przekazać zęby sprzed milionów lat i jakie technologie wykorzystują naukowcy do ich badania?

Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy zaprasza na WYKŁAD OTWARY pt. "Czy dinozaury mogły żuć gumę?", który wygłosi prof. Tomasz Sulej.

Wykład odbędzie się w formie stacjonarnej 20 listopada 2021 r. o godz. 9:30 w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1c).

Dinozaury miały różne zęby, bo żywiły się bardzo różnym pokarmem. Niektóre zęby służyły do chwytania ofiar, a inne do rozcierania liści. W czasie wykładu zobaczymy różne typy zębów i sami się przekonamy, jak one działały używając np. tarki do marchewki. Razem z prof. Tomaszem Sulejem pomyślimy, które z nich nadawałyby się do żucia gumy.

W naukową podróż zabierze nas prof. Tomasz Sulej - paleontolog, pracownik Instytutu Paleontologii Polskiej Akademii Nauk. Jeden z odkrywców gada drapieżnego o nazwie Smok wawelski z Lisowic.

ZAPISZ SIĘ

dr hab. Tomasz Sulej Paleontolog, pracownik Instytutu Paleobiologii PAN. Jeden z odkrywców gada drapieżnego o nazwie Smok wawelski z Lisowic.

Polski paleontolog specjalizujący się w badaniu ewolucji bazalnych archozaurów i płazów z grupy temnospondyli oraz paleontologii triasu. Organizował wykopaliska w Krasiejowie, skąd opisał pięć nowych gatunków dużych i małych kręgowców triasowych. Uczestniczył w wydobyciu i opisaniu szczątków olbrzymiego dicynodonta i dużego teropoda smoka wawelskiego z górnotriasowych osadów w okolicach Lisowic. Odkrył nowe stanowisko w Porębie skąd opisał najstarszego żółwia.

W 2006 roku z Jerzym Dzikiem i Grzegorzem Niedźwiedzkim brał udział w wykopaliskach w górach Karatau w Kazachstanie, skąd badacze ci opisali późnojurajskie prapióro. Ostatnio zorganizował duże wykopaliska w Rosji i ekspedycję na Grenlandię.

Uwielbia chodzić po górach, był między innymi w Himalajach. Tata Marysi i Gabrysi.