W ramach Seminarium Doktorskiego Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, w dniu 29 października 2023 roku gościliśmy Panią Profesor Albę Julię Catrinel Popescu z Akademii Obrony Narodowej „Karol I” w Bukareszcie.
Doktoranci wysłuchali dwóch ciekawych wykładów: „The fundamental theories of geopolitics" oraz „Contemporary Grand Strategies: USA, China, Russia”. Dziękujemy Pani Profesor za bardzo inspirujące wykłady, dziękuję doktorantom za uwagę.
W dniu 30 października 2022 roku w ramach Seminarium Doktorskiego w Naukach o Bezpieczeństwie gościliśmy w naszej Uczelni Pana dra hab. inż. Andrzeja Dawidczyka, który wygłosił wykład nt. „Koncepcja rozprawy doktorskiej, czyli piszemy rozdział metodologiczny”. Pan Profesor w bardzo przystępny, a momentami nawet humorystyczny sposób, przedstawił Doktorantom problematykę metodologii bezpieczeństwa. Profesor podczas zajęć podkreślił to, co jest szczególnie istotne w procesie przygotowania rozpraw doktorskich, a mianowicie konkretne przykłady zastosowań praktycznych metod, technik i narzędzi badawczych, możliwych do wykorzystania w pracach naukowych.
W dniu 22 maja 2022 roku prof. dr hab. Marian Cieślarczyk z Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie wygłosił wykład w ramach Seminarium Doktorskie w Naukach o Bezpieczeństwie nt. „Kultura bezpieczeństwa młodzieży akademickiej w kontekście zrównoważonego rozwoju”. Wykład zdominowała tematyka związana z relacjami między zjawiskami zrównoważonego rozwoju i kultury bezpieczeństwa oraz badaniami nad tą problematyką w świadomości młodzieży akademickiej.
Miniony 2022 rok zakończyliśmy ciekawymi wykładami w ramach Seminarium Doktorskiego w Naukach o Bezpieczeństwie. Rozpoczęliśmy od wykładów dr hab. Andrzeja Dawidczyka nt. „Metodologia pragmatyczna ogólna i szczegółowa. Jak zastosować praktycznie metody, techniki i narzędzia badawcze w pracy doktorskiej?”, następnie wiele czasu poświeciliśmy warsztatom z metodologii prowadzonym przez prof. dr hab. Eugeniusza Nowaka. Zajęcia na pierwszym semestrze dotyczyły „Sztuki przygotowania artykułu naukowego oraz zasad publikacji”, wykład prowadzony przez dr hab. Ryszarda Szynowskiego i jakże ciekawe, korespondujące z tą tematyką warsztaty z „Kultury języka” prowadzone przez dr Edytę Sadowską. Gorąco zapraszam na zajęcia w ramach Seminarium Doktorskiego w Naukach o Bezpieczeństwie.
„Myślenie o przyszłości każdej organizacji, a przede wszystkim o jej bezpieczeństwie, …, powinno być nieodłącznym atrybutem funkcjonowania każdej z nich. Jaka ta przyszłość jednak będzie naprawdę, jak będzie ewoluowało bezpieczeństwo, …, tego niestety, nikt nie wie, chociaż już od wielu lat wielu teoretyków (naukowców, futurystów) starało się znaleźć odpowiedzi na te i jeszcze inne pytania, identyfikując się często m.in. z cykliczną, a także linearną teorią historii cywilizacji i narodów.
Jest to bowiem konsekwencją tego, iż właściwie żadne zjawiska (zdarzenia, procesy) nie powtarzają się w ten sam sposób, stając się tym samym, już z samej tylko definicji, nieprzewidywalne. Czy jednak zwalnia to wszelkiego rodzaju organizacje od myślenia o tym, co może dopiero nastąpić, co może się wydarzyć, nie dzisiaj, ale w przyszłości zarówno tej bliższej, jak i tej dalszej? Czy faktycznie antycypowanie rzeczywistości jest całkowicie nieracjonalne?”[M.K].
Odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak funkcjonować, jak sprawnie i skutecznie działać w warunkach zmian zachodzących we współczesnym świecie, udzielił prof. dr hab. Marian Kozub w swoim wykładzie nt. Zmiana jako główna cecha współczesnego i przyszłego strategicznego środowiska bezpieczeństwa.
21 maja br. odbyły się wyjątkowe wykłady dla Doktorantów Akademii WSB! Dr hab. Kazimierz Nagody-Mrozowicz, prof. AWL podzielił się swoimi badaniami na temat
„ Psychologicznych uwarunkowań emocji, stresu i motywacji w przywództwie służb mundurowych”. Następnie dr Eduardo Moncada z Columbia University poruszył temat "The Methodological Challenges and Opportunities of Studying Violence" Zajęcia odbyły się w ramach seminarium doktorskiego prowadzonego w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie
Poniżej pamiątkowe zdjęcia z tych wyjątkowych wykładów!