FN dla dzieci
15. Festiwal Nauki to wydarzenia także dla najmłodszych. W ramach inicjatywy zaplanowaliśmy szereg spotkań o charakterze wykładowym i warsztatowym. Zapraszamy na spotkania popularno-naukowe oraz naukowo-artystyczne.
Ciemność dnia, światła nocy - Karol Wójcicki
sobota - 30 marca 2019 r.
godz. 9.30 - 10.30, Akademia WSB
liczba uczestników: 200, interaktywny wykład dla dzieci w wieku 6-12 lat
Ta propozycja 15. Festiwalu Nauki to okazja do spotkania z jednym z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów nauki - Karolem Wójcickim.
„Ciemność dnia, światłą nocy” to niezwykła opowieść o astronomicznych podróżach w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienie Słońca czy zorze polarne. Ta opowieść ukazuje niezwykłość otaczającego nas świata oraz - na konkretnym przykładnie - pokazuje, że każdy ze słuchaczy może tej niezwykłości doświadczyć na własnej skórze. Ta przepiękna naukowa podróż uzupełniona jest niezwykłymi fotografiami i materiałami video, tworzących baśniową wręcz atmosferę.
Karol Wójcicki – Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>
Elementarz prawa dla każdego szkraba - mgr Martyna Kucharska-Staszel
poniedziałek - 25 marca 2019 r.
godz. 10.00 - 11.00, Akademia WSB
liczba uczestników: 60 (2-3 klasy), interaktywny wykład dla dzieci w wieku 6-12 lat
A jak Adwokat? Kto to taki? Kiedy będę go potrzebował?
B jak Bezpieczeństwo na drodze? Jakie znasz znaki drogowe? Jakie są prawa i obowiązki pieszego?
C jak Czynność Prawna? Co to jest i co oznacza dla mnie? Czy mogę już sam chodzić do sklepu?
Każda litera alfabetu to nowe zagadnienie z dziedziny prawa. Podczas interaktywnego wykładu mgr Martyny Kucharskiej-Staszel dzieci zapoznają się z kolejnymi zagadnieniami prawniczymi, przekonując się, że przepisy prawa istnieją nie tylko w świecie dorosłych, ale dotyczą także dzieci. A ponieważ ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi), pewną dawkę wiedzy prawniczej warto posiadać od najmłodszych lat.
Zgłoszenia: mgr Anna Giertler, tel. 32 295 93 51, agiertler@wsb.edu.pl
Nie-zwykła woda - dr inż. Paweł Sobczak
wtorek - 26 marca 2019 r.
godz. 17.00 - 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki)
interaktywny wykład dla dzieci w wieku 6-12 lat
Woda. Wiemy, że może występować w stanie lotnym, ciekłym i stałym, ale że może tańczyć? Czy wiemy, że istnieją ciecze, które w niemal magiczny sposób, zmieniają się w ciało stałe? Mogą się też „kruszyć”, ale gdy przestaniemy je ruszać, spłyną nam między palcami... To nie magia, a nauka.
Dla dr inż. Pawła Sobczaka eksperymenty są pretekstem do zaintrygowania dziecka i wprowadzenia go w niezwykły świat nauki. Ekspert buduje zainteresowanie światem fizyki, wykonując doświadczenia – zaprasza do tańca wodę, magicznie kształtuje jej strumień, zmienia stany skupienia i pokazuje niezwykłe oblicze zwykłej na pozór wody.
dr inż. Paweł Sobczak - wykładowca w Katedrze Logistyki i Transportu Akademii WSB. Jego działalność naukowa obejmuje między innymi zagadnienia logistyki, magazynowania oraz konstrukcji i eksploatacji maszyn transportowych. Od 2014 roku systematycznie prowadzi warsztaty, wykłady dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Oprócz doświadczenia w pracy ze studentami, posiada również bogate doświadczenie w pracy z uczniami, jako nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych w zawodzie „Technik eksploatacji portów i terminali” oraz jako wieloletni wykładowca Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB. Jest również współautorem programu nauczania w zawodzie „Technik transportu drogowego”, a także recenzentem etapu praktycznego i teoretycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie „Technik eksploatacji portów i terminali” oraz autorem zestawu egzaminacyjnego potwierdzającego kwalifikację „A.33. Obsługa podróżnych w portach i terminalach”.
Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>
Życie i obyczaje Indian obu Ameryk - dr inż. Łukasz Wróblewski
poniedziałek - 25 marca 2019 r.
godz. 11.00 - 12.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej - Filia nr 8 w Strzemieszycach Wielkich (ul. Ofiar Katynia)
liczba uczestników: 80, interaktywny wykład dla dzieci w wieku 6-12 lat
Czy Krzysztof Kolumb naprawdę dotarł do Indii? Odkrywca był przekonany, że tak. Ludom, które spotkał na nieznanym lądzie nadał nazwę „Indianie”. Na wykładzie poznamy życie i obyczaje tej zróżnicowanej grupy rdzennej. Dzieci będą mogły przymierzyć stroje indiańskie, każde z nich będzie mogło poczuć się wodzem plemienia, kiedy włoży na głowę indiański pióropusz. O fascynującym życiu Indian opowie dr inż. Łukasz Wróblewski z Akademii WSB.
dr inż. Łukasz Wróblewski - doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauki o zarządzaniu, muzyk, adiunkt w Katedrze Zarządzania i Inżynierii Produkcji Akademii WSB. Współpracował z New York Philharmonic czy The Metropolitan Opera, organizator przedsięwzięć artystycznych, autor publikacji poświęconych marketingowi i zarządzaniu w kulturze, w tym książki „Strategie marketingowe w instytucjach kultury”. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz członek Rady Programowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współczesne problemy zarządzania i marketingu w instytucjach kultury” organizowanej w Cieszynie.
Podróżnik, kolekcjoner instrumentów astronawigacyjnych (własna kolekcja) oraz muzycznych (kolekcja instrumentów z ponad 60 krajów świata).
Od 2013 r. systematycznie prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku 6-16 lat, a także dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wykładowca Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB.
Zgłoszenia: Dział Marketingu i Organizacji Imprez MBP - tel. 32 639 03 01
Od piktogramów po ebooki - mgr Jolanta Buczyńska-Pluta
poniedziałek - 25 marca 2019 r.
godz. 10.15 - 11.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki)
liczba uczestników: 25, zajęcia przeznaczone dla dzieci z klas 4-8 (grupy zorganizowane)
Czy zastanawialiście się nad tym, kiedy powstała pierwsza książka? Jak radzono sobie w czasach, w których nie było wielkich drukarni, komputerów i kto wymyślił prasę drukarską? W podróż po dziejach książki i pisma zabierze Was mgr Jolanta Buczyńska-Pluta – absolwentka filologii polskiej UŚ, pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej MBP. Zajęcia obejmować będą prezentację multimedialne oraz część warsztatową.
Zgłoszenia: Dział Marketingu i Organizacji Imprez MBP - tel. 32 639 03 01
Filmowe LEGO - warsztaty z animacji poklatkowej - mgr Anna Stępień
poniedziałek - 25 marca 2019 r.
godz. 10.00 - 12.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki)
liczba miejsc: 10, warsztaty dla młodzieży w wieku 10-14 lat
Warsztaty z animacji poklatkowej z wykorzystaniem różnych zestawów klocków LEGO oraz I-padów. W efekcie przeprowadzonych warsztatów powstanie krótki film stworzony przez uczestników, inspirowany literaturą. Prowadzenie: Anna Stępień – absolwentka Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Łodzi, pracownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez MBP.
Zgłoszenia: Dział Marketingu i Organizacji Imprez MBP - tel. 32 639 03 01
Alternatywne okładki - warsztaty literacko-plastyczne - mgr Aleksandra Flasza
środa - 27 marca 2019 r.
godz. 12.15 - 13.15, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki)
liczba miejsc: 20, warsztaty dla dzieci z klas 4-8
Podobno nie powinno się oceniać książki po okładce. A jednak! Podczas warsztatów przyjrzymy się książkowym okładkom - z jakich elementów się składają i w jaką rolę pełnią. Podczas warsztatów ich uczestnicy będą przygotowywać alternatywne wersje okładek dla różnych znanych tytułów. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Flasza – absolwentka historii sztuki UŚ, pracownik Wypożyczalni Centralnej w Bibliotece Głównej MBP.
Zgłoszenia: Dział Marketingu i Organizacji Imprez MBP - tel. 32 639 03 01
Zabawy ze sztuką - mgr Aleksandra Flasza
czwartek - 28 marca 2019 r.
godz. 12.15 - 13.15, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki)
liczba miejsc: 20, warsztaty dla dzieci z klas 1-3
Historia i sztuka - to połączenie często wywołuje pozytywne emocje tylko u pasjonatów tematu. Miłość do sztuki warto zaszczepiać już w dzieciństwie. Przekonajcie się sami, że historia sztuki jest naprawdę fascynująca. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Flasza – absolwentka historii sztuki UŚ, pracownik Wypożyczalni Centralnej w Bibliotece Głównej MBP.
Zgłoszenia: Dział Marketingu i Organizacji Imprez MBP - tel. 32 639 03 01
Zagadkowa biblioteka - mgr Jolanta Buczyńska-Pluta, mgr Agnieszka Lewandowska
piątek - 29 marca 2019 r.
godz. 12.15 - 13.15, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki)
liczba miejsc: 20, warsztaty dla dzieci z klas 4-5
Kto powiedział, że literaturą nie można się bawić? A gdyby tak z literackich zagadek stworzyć escape room? To będą niezwykle wciągające detektywistyczne zajęcia, przygotowane w oparciu o serię książek Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Prowadzenie: mgr Jolanta Buczyńska-Pluta – absolwentka filologii polskiej UŚ, pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej MBP oraz mgr Agnieszka Lewandowska – absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej UŚ, pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej MBP.
Zgłoszenia: Dział Marketingu i Organizacji Imprez MBP - tel. 32 639 03 01
Portret inspirowany sztuką Andy Warhola - mgr Anna Podsiedlik
poniedziałek - 25 marca 2019 r.
godz. 15.00 - 18.00, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej (Dąbrowa Górnicza, ul. 3 Maja 30)
warsztaty artystyczne przeznaczone dla dzieci w wieku 7-8 lat.
Portret w stylu Warhol to słynne połączenie jednego zdjęcia w różnym ujęciu kolorystycznym.
Andy Warhol był geniuszem pop – artu. Wyrazem jego artyzmu jest seria portretów Marilyn Monroe z 1964 roku, która znajduje się w Muzeum w Hanowerze. Podczas warsztatów artystycznych postaramy się stworzyć podobne dzieła, poznając przy okazji geniusz Andy Warhola.
Zgłoszenia: Sekretariat Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej - tel. 32 262 54 61
Use your brain - zaprojektuj swoją stronę www! - mgr Sylwia Wójcik
piątek - 29 marca 2019 r.
godz. 15.00 - 18.00, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej - sala komputerowa (Dąbrowa Górnicza, ul. 3 Maja 30)
warsztaty przeznaczone dla dzieci z klas 4-6 oraz uczniów klas gimnazjalnych
Warsztaty z projektowania strony internetowej odbywają się w ramach Interdyscyplinarnej Pracowni Multimedialnej „Multimedialne Przestrzenie Sztuki”. Zakres warsztatów obejmuje wprowadzenie do języka programowania HTML, zapoznanie z aplikacjami służącymi do tworzenia stron internetowych, omówieniem i przygotowaniem grafiki komputerowej dedykowanej stricte stroną internetowym. Warsztaty poprowadzi mgr Sylwia Wójcik - pracownik Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, a także absolwentka Akademii WSB.
Zgłoszenia: Sekretariat Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej - tel. 32 262 54 61
Zajęcia w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym - Dariusz Nelle