Bezpieczeństwo i IT

Zachęcamy do uczestnictwa w wykładach i prelekcjach z zakresu bezpieczeństwa i IT. Podczas 15. Festiwalu Nauki zaplanowano m.in.:

 

Spowiedź Diabła - projekt edukacyjny - Fundacja Jesteśmy Blisko

poniedziałek - 25 marca 2019 r.

godz. 10.00 - 12.00, Akademia WSB

liczba uczestników: 60


„Spowiedź Diabła” to rejestracja filmowa sztuki teatralnej pod tym samym tytułem. Sztuka ma charakter edukacyjny i profilaktyczny. Przeznaczona jest dla osób od 12 roku życia. W projekcie poruszony zostaje problem m.in. narkomanii, alkoholizmu, dopalaczy, kradzieży i oszustw oraz hazardu. Głównym celem projektu jest uświadomienie młodym ludziom jak poważne mogą być konsekwencje ich złych wyborów, jak łatwo zejść na złą drogę i jednocześnie jak trudno z niej zawrócić.  To świetna lekcja dla rodziców i opiekunów oraz dla każdego człowieka, który uległ „słabościom”. Tragiczne losy bohatera, które wpłynęły na jego postępowanie i autentyczność– zmuszają widza do głębokich refleksji nad własnym życiem.  

 

Podczas prelekcji prowadzona będzie zbiórka funduszy dla podopiecznych Fundacji Jesteśmy Blisko. Zachęcamy do przekazaia datku na ten cel.
 

Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

 

Współczesne ratownictwo górnicze w Polsce

wtorek - 26 marca 2019 r.

godz. 9.00 - 10.00, Akademia WSB

liczba uczestników: 60


Spotkanie współorganizowane przez Muzeum Miejskie "Sztygarka". Prelegent: mgr inż. Zbigniew Kubica, dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie.

 

Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>Milion powodów, żeby zostać Software Developerem - mgr inż. Piotr Sroczyński

wtorek - 26 marca 2019 r.

godz. 12.00 - 13.30, Akademia WSB

liczba uczestników: 90


Czy wiesz, że każdego dnia - nawet nie zdając sobie z tego sprawy - korzystasz z nowoczesnych technologii? Właściwie, jesteś od nich uzależniony. Znam milion powodów (a może nawet więcej), dla których warto zostać software developerem, choć jest jeden, który może stać się dla Ciebie najistotniejszy. Chcesz dowiedzieć się który? Przyjdź, posłuchaj, otwórz swój umysł i podejmij decyzje, którą pigułkę chcesz połknąć (Matrix może stać się Twoim królestwem, sam zdecydujesz, czy tak się stanie).

 

 

mgr inż. Piotr Sroczyński - niezależny myśliciel, ekspert w dziedzinach software developmentu, biznesu i lean startup movement. Przedsiębiorca i poszukiwacz przygód, którego misją jest kształtowanie młodych umysłów, zarażanie pasją i energią potrzebną do kreowania lepszej, ciekawszej rzeczywistości. Wykładowca Akademii WSB, założyciel i mentor F44 Red - Czempiona Cyfryzacji Europy (tytułu nadanego przez Financial Times i Google w 2018 r.). Entuzjasta kosmosu. Odkrywca nowych lądów, szanujący historię, tradycje i kultury swoje oraz innych ludzi. Pasjonat sportów ekstremalnych, górskich wędrówek i sportów walki.
 

Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

 

Od kałasznikowa do Big Maca. Najwięksi zabójcy XX i XXI wieku

wtorek - 26 marca 2019 r.

godz. 17.00 - 18.00, Muzeum Miejskie "Sztygarka"

liczba uczestników: 60


Boisz się, że zginiesz z rąk terrorystów? Uważasz, że największym zagrożeniem są konflikty zbrojne? Jadowite żmije? Dzikie zwierzęta? Nic bardziej mylnego. 200 tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu stresu, złej diety i braku ruchu. Kolejne 50 tysięcy zabija smog. Big mac i komin to groźniejsze narzędzia zbrodni niż karabin maszynowy. Chcesz porozmawiać o tych i innych współczesnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa ludzkości? Skonfrontować stereotypy czy informacje medialne z twardymi danymi? Zapraszam na wykład. 


 

dr Paulina Polko –  politolog, dr nauk społecznych, kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Akademii WSB, Rzecznik Prasowy Akademii WSB.  Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych) i Collegium Civitas (socjologia) oraz prestiżowych kursów i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa narodowego w Izraelu i Niemczech. Gościnny wykładowca na Uniwersytetach w Liechtensteinie, Tbilisi i Armenii.
Zanim na stałe zajęła się działalnością naukową, była urzędnikiem i analitykiem w Kancelarii Prezydenta RP i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Od prawie dziesięciu lat bada naukowo przywództwo w organizacjach kryminalistycznych (m.in. mafia włoska i polska oraz Al.-Quaeda i ISIS) porównując metody i techniki stosowane przez ich liderów z działaniami podejmowanymi przez przywódców legalnie działających organizacji gospodarczych oraz służb mundurowych (kilkanaście publikacji naukowych). Ostatnio zajmuje się szczególnie wpływem nowych technologii na charakter współczesnych konfliktów zbrojnych (wojna informacyjna) oraz organizacji biorących w niej udział.
Jest również współautorką dwóch książek z zakresu nowoczesnego zarządzania z wykorzystaniem doświadczeń służb mundurowych i reagowania kryzysowego: Rozgromić konkurencję, Szefologika oraz Bezpiecznie już było.

 

Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

 

Tajniki pracy informatyka śledczego. Czy informatyka śledcza znajduje także zastosowanie w firmie?- dr inż. Krystian Mączka

wtorek - 26 marca 2019 r.

godz. 17.00 - 18.00, Akademia WSB

liczba uczestników: 60


Podczas wykładu prowadzący, który na co dzień pełni funkcję biegłego sądowego, opowie słuchaczom o badaniach kryminalistycznych z zakresu informatki śledczej. Przedstawi ciekawe przypadki realnych analiz. Odniesie się również do zastosowania informatyki śledczej do zabezpieczania ewentualnych dowodów przestępstw w firmie. 

 

dr inż. Krystian Mączka - specjalista w zakresie przestępczości teleinformatycznej, biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej i monitoringu wizyjnego przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, wykładowca akademicki (Akademia WSB, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury). Od wielu lat zajmujący się m.in. problemami bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, zabezpieczaniem i odzyskiem danych, analizą nośników, monitoringiem. Autor wielu publikacji z zakresu zastosowań metod sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa teleinformatycznego.

 

Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

 

 

 

Inżynieria społeczna - ulubione narzędzie hakerów - dr Michał Gramatyka

środa - 27 marca 2019 r.

godz. 13.00 - 14.00, Akademia WSB

liczba uczestników: 250

 

 

Kim są hakerzy? Jakie stosują metody? Czy do bycia hakerem konieczna jest wyłącznie wiedza informatyczna? Jakie znaczenie ma dla hakera znajomość zwyczajów i zachowań społecznych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie podczas Festiwalu Nauki w WSB.

 

dr Michał Gramatyka - wykładowca Akademii WSB, prawnik, kryminalistyk, specjalista w zakresie bezpieczeństwa biznesu, biegły Sądu Okręgowego w Katowicach. Wykładowca akademicki, radca prawny, menadżer z doświadczeniem w sektorze energetycznym. Pasjonat nowoczesnych technologii i znawca ich wykorzystania w służbie nauki.

 


 Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

 

 

Czy wiesz, co FB wie o Tobie? - mgr Iwona Choncia

czwartek - 28 marca 2019 r.

godz. 17.00 - 18.30, Akademia WSB

liczba uczestników: 60

 

 

To warsztat dla odważnych, którzy chcą się zmierzyć z prawdą o sobie w sieci, ocenić i zweryfikować błędy zarządzania danymi własnymi w internecie, dowiedzieć się, jak za pomocą rozproszonych danych uzyskać rozbudowany profil informacji o danej osobie. Uczestnicy warsztatu poznają sposoby zarządzania własnymi danymi w sieci zwiększające ich bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i dowiedzą się, jak budować profesjonalny wizerunek w sieci.

 

Iwona Choncia - od dwóch dekad związana z edukacją, nauczyciel, specjalista e-edukacji, trener cyberbezpieczeństwa, koordynator Centrum Nowoczesnych Metod i Technologii Edukacyjnych Akademii WSB. Zajmuje się nowoczesnymi metodami nauczania i wirtualizacją przestrzeni edukacyjnej, projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań e-edukacji: b-learningu, e-learningu, webinariów, tworzeniem e-kursów wykorzystujących możliwości platform zdalnego nauczania i zaawansowanych narzędzi digitalizacji przestrzeni edukacyjnej. Z pasją do nowoczesnych technologii i refleksją nad potrzebami współczesnej szkoły buduje mosty łączące cyfrowych emigrantów z cyfrowymi tubylcami w edukacji.


 Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

 

 

Na skrzydłach F16.
Wykorzystanie floty samolotów F-16 w polskim systemie obronnym - płk. pil. Ireneusz Nowak

piątek - 29 marca 2019 r.

godz. 10.00, Akademia WSB

liczba uczestników: 250


Podczas wykładu omówione zostaną rola i miejsce jednostek Sił Powietrznych RP eksploatujących samoloty F-16 w systemie obronnym Polski.

Przypomnimy sobie, jaka była historia implementacji samolotów w Polsce, poruszymy aspekty dotyczące struktury, zadań oraz specyfiki szkolenia lotniczego pilotów i personelu technicznego. W końcu omowmy możliwości operacyjne samolotów, perspektywy modernizacji oraz wyzwania stojące przed lotnictwem bojowym w Polsce.

 

płk. pil. Ireneusz Nowak, pilot wojskowy - instruktor z 27- letnim stażem. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz studium polityki obronnej Air War College, USA. Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz dowódca Garnizonu Poznań. Uczestnik wielu szkoleń zagranicznych, wykonywał dotychczas loty na samolotach F-16, F-18, M-346, T-38, PZL-130, TS-11, MiG-21.


 Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

Islam - anatomia strachu - prof. Adrian Siadkowski

sobota - 30 marca 2019 r.

godz. 11.20 - 12.50, Akademia WSB

liczba uczestników: 250Pytaniem, na którym poszukamy odpowiedzi jest: Czy jest się czego bać? Niewątpliwie religia posiada ogromną moc, jest w stanie nie tylko podtrzymywać definicję rzeczywistości społecznie konstruowanego świata, w obrębie którego żyją i nadają znaczenie najprostszym sprawom życia codziennego określone grupy ludzi, ale także, ta sama religia nadaje ludziom określoną tożsamość. Stereotypy i generalizacje to podstawa kształtowania obrazu Tego Obcego. Poznanie innej religii czy kultury wymaga wysiłku, a akceptacja odmienności jest wyzwaniem, wymagającym wyzbycia się lęku.


 

prof. nadzw. dr hab. Adrian K. Siadkowski jest profesorem Akademii WSB doktorem habilitowanym w dyscyplinie nauk o polityce i doktorem w dyscyplinie pedagogika, pułkownikiem Wojska Polskiego, w latach 2016 – 2017 był doradcą Komendanta Głównego Straży Granicznej.  Głównym zainteresowania badawcze koncentrują się na kwestiach tożsamości kulturowej, w szczególności problematyka koegzystencji kultur i religii, asymilacja i akulturacja, fundamentalizm religijny, terroryzm motywowany religią, badania diaspor na terenie Polski, etniczności w kulturach pierwotnych obszaru MENA oraz sekurytyzacja procesów społecznych i problematyka współczesnych procesów migracyjnych.

 

Refleksje na temat kultury strachu wobec imigrantów muzułmańskich wiążą się z  wiedzą i doświadczeniem oraz kontaktami naukowymi zdobytymi podczas licznych wyjazdów studyjnych i badań terenowych w krajach obszaru MENA m.in. Jemen, Oman, Syria, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Jordania, Maroko czy też jako ekspert w Tadżykistanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

 

Są też refleksjami z badań, których wyniki Autor opublikowała w ostatniej książce „Islam. Anatomia strachu” wydawnictwa „Difin”. Chcesz wziąć udział? Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 

 

 

F44Red Game Jam Special - Deep Space Mission

sobota-niedziela - 30-31 marca 2019 r.

Akademia WSB

liczba uczestników: 50

 

To będzie prawdziwy kosmos! F44 Red Game Jam Special: Deep Space Mission to specjalna, jubileuszowa edycja 24–godzinnego zespołowego tworzenia gier komputerowych, organizowana przez Klub Naukowy F44 Red.

Więcej informacji: KLIKNIJ TUTAJ

 

 


 

  

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji