Prelegenci

 Sztuczna inteligencja i sterowanie robotami

 

 

 

poniedziałe, 9 marca 2020 r. 

Godzina: 9:00-9:45

Akademia WSB: sala 414

 

 

 

Coraz częściej naukowcy i przedsiębiorcy uczą roboty, jak wykonywać skomplikowane zadania z pomocą sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI). Jednak zdaniem specjalistów możliwości współczesnych robotów są ograniczone. Jednocześnie określenie „sztuczna inteligencja” obejmuje obecnie więcej zagadnień niż dawniej, co może prowadzić do pewnych niejasności. Obecnie zarówno rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, oraz robotyki wraz z połączeniem zagadnień Internetu Rzeczy, stają się nie tylko tematami prac badawczych, ale projektów open source. Wykład ma za zadanie przybliżyć słuchaczom przedstawione zagadnienia tematyczne, na bazie projektu OpenWorm, który stanowi przykład systemu sterowania robotem.

 

dr inż. Paweł Buchwald

Pracownik naukowy Akademii WSB i wykładowca akademicki. Naukowo zajmuje się nowoczesnymi zagadnieniami grafiki komputerowej i zastosowaniem urządzeń mobilnych oraz systemami przetwarzania danych. Związany z firmami z branży IT wdrażającymi nowoczesne rozwiązania informatyczne.  Entuzjasta

nowoczesnych technologii z dziedziny AR i VR.

 

 

 

Brak miejsc

 

 

 

Baby boomers, X, millenialsi w polityce - Misja niemożliwa

 

 

 

poniedziałek, 9 marca 2020 r. 

Godzina: 9:00-10:30

Akademia WSB: sala 122

 

 

 

Baby boomers i X to pokolenia, które odgrywają ważną rolę w życiu politycznym. Jednak ich proporcje wśród polskich polityków zmieniają się na rzecz pokolenia. Z Kim są millenialsi, jakimi są politykami, jakie są ich mocne i słabe strony w rywalizacji wyborczej?

 

dr Bożena Wroniszewska-Drabek

Adiunkt w Katerze Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego, menedżer kierunków studiów, specjalista ds. promocji i organizacji, autorka licznych artykułów naukowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

Pieniądz przyszłości - debata finansowa 

 

 

 

poniedziałek, 9 marca 2020 r. 

Godzina: 10:00-11:30

Akademia WSB: Audytorium D

 

 

Czy za 10 lat będziemy jeszcze nosić w naszych portfelach monety i banknoty? Czy będziemy jeszcze używać kart płatniczych? A może portfel będzie jedynie eksponatem w muzeum historii pieniądza, ponieważ nie będzie w nim czego przechowywać, a smartphone lub inne urządzenie pozwoli na realizację wszelkich płatności? Czy tradycyjne banki będą miały rację bytu, jeżeli Mark Zuckerberg zrealizuje projekt wdrożenia pieniądza elektronicznego LibraCoin, z którego potencjalnie może skorzystać 2,5 mld użytkowników Facebooka? Co z przyszłością najbardziej znanej kryptowaluty - Bitcoin? Jaka jest i będzie rola banków centralnych w procesie odchodzenia od pieniądza w formie, jaką dzisiaj znamy?

 

 

 

prof. zw. dr hab. Eugeniusz Gatnar

Członek Rady Polityki Pieniężnej, Członek Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN oraz Członek Rad Programowych czasopism: „Bank i Kredyt”, „Bezpieczny Bank” i „Gazeta Bankowa”. Autor 170 prac naukowych, w tym 7 monografii i podręczników. Odbył staże naukowe w Ecole Superieure de Commerce w Tuluzie, University of Strathclyde w Glasgow, University of Cambridge. Obecnie kieruje Katedrą Analiz Gospodarczych i Finansowych w Kolegium Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Był m.in.: doradcą Prezesa Narodowego Banku Polskiego (2007-2010), a następnie członkiem Zarządu NBP (2010-2016).

 

 

 

 

 

 

 

prof. zw. dr hab. Małgorzata Zaleska

Dyrektor Instytutu Bankowości Szkoły Głównej Handlowej, Członek Korespondentem PAN oraz Przewodnicząca Komitetu Nauk o Finansach PAN. W dorobku naukowym i popularno-naukowym posiada ponad 400 publikacji, przede wszystkim z zakresu stabilności systemu finansowego. Była m.in.: Prezesem Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Członkiem International Relations Committee przy EBC, Członkiem Economic and Financial Committee przy Radzie UE, Członkiem Zarządu Narodowego Banku Polskiego, Prezesem Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

dr Piotr S. Juda

Dyrektor w Fundacji Polska Bezgotówkowa. Posiada 25 letnie doświadczenie w zarządach różnych banków. Były Prezesem Toyota Bank i AIG Bank Polska, V-ce Prezesem ABN Amro i Banku Przemysłowo-Handlowego. Był przewodniczącym Rady Związków Banków Polskich. Przed przejściem do sektora bankowego pracownik naukowo-dydaktyczny w Akademii Ekonomicznej w Katowicach i pierwszy Prezydent m. Sosnowca po 1989r.

 

 

 

 

 

 

 

 

dr Rafał Rębilas

Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą w Akademii WSB i specjalistą w zakresie produktów rynku finansowego i inwestycji przedsiębiorstw. W latach 2001 – 2011 zarządzał sprzedażowymi strukturami organizacyjnymi instytucji finansowych (Grupa Getin Holding SA, PKO BP SA, Bank Zachodni WBK SA). Odbywał staż w Dresdner Bank Luxembourg SA, Global Finance Departament w Luksemburgu. Od 2005r. łączył pracę w sektorze bankowym z funkcją wykładowcy w Akademii WSB w zakresie inwestycji przedsiębiorstw, rynku usług finansowych, negocjacji biznesowych i komunikacji w biznesie. Doktor Honoris Causa Połtawskiej Akademii Agrarnej (Ukraina), Prof. nadzw. Międzynarodowego Uniwersytetu w Kijowie.  

 

 

 

 

 

 

Marek Zuber

Polskim ekonomista, analityk rynków finansowych, ekspert i doradca finansowym. W 2005 roku został szefem doradców ekonomicznych premiera RP Kazimierza Marcinkiewicza. Felietonista dziennika Parkiet, tygodnika Wprost, Tok FM, Super Expressu, Faktu, Gazety Wyborczej, serwisu bankier.pl oraz stały ekspert Polskiego Radia, TV Republika, TVN CNBC. Zajmuje się doradztwem inwestycyjnym, prowadzi szkolenia. Laureat nagrody „Doradcy Politycznego Roku 2006”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Nieskończone pokłady kreatywności - metoda Design Thinking

 

 

 

poniedziałek, 9 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:30

Akademia WSB: sala 227
Jak wyzwolić w sobie nieskończone pokłady kreatywności? Jak szybko i innowacyjnie rozwiązywać problemy? Jak patrzeć na świat w sposób nieszablonowy i odkrywać nowe możliwości? Design Thinking to metoda twórczego rozwiązywania problemów, której celem jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań poprzez wykorzystywanie specyficznych metod pracy, pobudzających kreatywność. Design Thinking opiera się na myśleniu projektowym, którego zadaniem jest dostarczenie twórczych rozwiązań. To metoda, która coraz częściej wykorzystywana jest w biznesie, w zespołach projektowych. Ale zmienia też sposób podejścia do problemów w rzeczywistości każdego, pokazuje szanse i uczy empatii. Podczas warsztatu - przeznaczonego szczególnie dla uczniów klas maturalnych– nie tylko zostanie przestawiona metodologia Design Thinking, ale uczestniczy w praktyce będą mogli przetestować poszczególne etapy tej metody.


dr Magdalena Kot-Radojewska

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu, socjolog, pedagog, trener, adiunkt w Katedrze Zarządzania i Zastępca Dyrektora Centrum Studiów Podyplomowych i Rekrutacji Akademii WSB, ekspert ds. ewaluacji w projektach UE, zastępca Redaktor Naczelnej wydawnictwa „Nauka i Biznes”, odznaczona Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty. Certyfikowany Tutor 1 stopnia Collegium Wratislaviense oraz moderator Design Thinking. Autorka publikacji z zakresu ZZL, rynku pracy i kształcenia ustawicznego.

 

 

 

 

Brak miejsc


 

Czy należy bać się przyszłości, czyli co przyniosą nam nowe technologie w najbliższych 30 latach
Poniedziałek, 9 marca 2020 r. 

Godzina: 12:00-13:00 

Akademia WSB: Audytorium D
Rozwój ludzkości to rozwój nowych technologii. W drugiej dekadzie XXI wieku wkraczamy w erę galopolującego rozwoju technologii, które bezpowrotnie zmienią życie na Ziemi. Czy należy się tego bać? Wykład prezentuje zagrożenia i wyzwania, jakie stoją przed nami wszystkimi w najbliższych 30 latach.

 

Przemysław Pająk

Założyciel Grupy Spider’s Web, do której należą: Spider’s Web, Rozrywka.blog, Autoblog, Bizblog oraz Bezprawnik. Media Grupy Spider’s Web odwiedzane są przez 7 milionów ludzi miesięcznie. Przez 10 lat pracował w marketingu w branży FMCG. W swojej karierze był też nauczycielem akademickim oraz specjalistą ds. PR. W wolnych chwilach grywa w koszykówkę.

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Kubica czy Kasparow - możliwości psychotechniczne człowieka
Poniedziałek, 9 marca 2020 r.

Godzina: 13:00-14:30

Akademia WSB: sala 240
 

W ramach laboratorium uczestnicy mają możliwość sprawdzenia swoich cech osobniczych z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń do badań psychotechnicznych człowieka. Wyniki badań możliwości psychofizycznych człowieka, decydują o możliwościach wykonywania określonych zadań zawodowych (np. kierowca, maszynista). Pozwalają kontrolować zmiany, zachodzące w organiźmie człowieka pod wpływem uciążliwości występujących w pracy (np. wady słuchu u osób obsługujących maszyny budowlane lub pilotów samolotów) i projektować skuteczne środki ochrony BHP.

 

 

 

dr hab. inż. Katarzyna Chruzik, prof. AWSB

Profesor w Katedrze Transportu i Informatyki Akademii WSB. Wykonawca projektów budowy i wdrożenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) i Utrzymaniem (MMS) dla transportu kolejowego. Współautorka opracowań w zakresie oceny znaczenia zmiany, w tym między innymi dla PKP Intercity przy wprowadzaniu do eksploatacji składów zespołowych ED250 (Pendolino). Audytor SMS i MMS dla podmiotów branży kolejowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

dr inż. Marzena Graboń-Chałupczak

Adiunkt w Katedrze Transportu i Informatyki Akademii WSB, wykładowca.

Uczestniczka kilkudziesięciu projektów i szkoleń dotyczących budowy i wdrożenia Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) i Utrzymaniem (MMS). Współautorka opracowań w zakresie oceny znaczenia zmiany, w tym między innymi dla PKP Intercity przy wprowadzaniu do eksploatacji składów zespołowych ED250 (Pendolino). Audytor SMS i MMS dla podmiotów branży kolejowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Liczba miejsc ograniczona - max. 15 osób - 2 warsztaty.


 

Brak miejsc

 

 

Czy Wikingowie mieli rogi?

 

 

 

Poniedziałek, 9 marca 2020 r.

Godzina: 17:00-18:00

Akademia WSB: sala 227

 

 

 

 

Słowo "Wiking" przywodzi na myśl strasznego wojownika uzbrojonego po zęby i odzianego w zwierzęce skóry. Widzimy go jak stojąc na dziobie smoczego okrętu wymachuje wielkim dwuręcznym toporem. Jego przeraźliwy krzyk wywołuje blady strach u wrogów. Gdy wreszcie jego cała sylwetka wyłania się zza mgły dostrzegamy brodate oblicze i hełm z rogami. Wiking jest bestią rabującą osady, mordercą żądnym srebra, złota i sławy. Takie popularne wyobrażenia o wikingach od lat poruszają wyobraźnię. W rzeczywistości mają one jednak bardzo niewiele wspólnego z obrazem wikingów jaki przedstawiają źródła archeologiczne. Słuchacze tego wykładu zobaczą  bogato ilustrowana prezentację dotyczącą tego w jaki sposób żyli wikingowie, dokąd podróżowali i co po nich pozostało. Dowiedzą się ponadto jaki mógł być etos ówczesnego wojownika i zrozumieją, że kobiety które towarzyszyły wikingom były równie dzielne i waleczne jak oni. Ostatecznie uzyskają oni także odpowiedź na pytanie które intryguje wielu pasjonatów historii: "Czy wikingowie mieli rogi?".

 

Roman Gardeła

Anglista, lektor i tłumacz języka angielskiego w Akademii WSB. Od lat jego pasją jest historia, a szczególnie historia dalekiej północy. Podróżując po Szkocji, Islandii, Norwegii, Szwecji i pozostałych krajach Skandynawii przemierzył tysiące kilometrów odwiedzając muzea i miejsca które po dzień dzisiejszy noszą ślady ludów które je zamieszkiwały w przeszłości.

 

 

 

Zapisz się 

Young people are the backbone of any nation’s future
Wtorek, 10 marca 2020 r. 

Godzina: 9:00-9:45

Akademia WSB: UWAGA! Zmiana sali. Sala 228 

 

 

With the youth, no nation can realise her full potentials. It is therefore imperative to invest in them and help them to channel their dynamic minds in realising the nation’s economic, social, spiritual and political agenda for the greater good of all. Nigeria is one of the countries with the youngest people on earth if not the youngest. The current population of Nigeria is 203,861,959 as of Friday, January 24, 2020, which is equivalent to 2.64% of the world population and ranks number 7 in the list of countries and dependencies by population. At mid-year this year, according to UN data, the population is projected at 206,139,589 people.  The population density in Nigeria is 226 per Km2 (586 people per mi2). The total land area is 910,770 Km2 (351,650 sq. miles) 52.0 % of the population is urban (107,112,526 people in 2020) while the median age in Nigeria is 18.1 years. This means that by 2050, the median age is projected to be 22.4 years. 

 

Solomon Kunle OMOGBEMI

Is from Nigeria and holds a master of arts degree in Business Management with a focus on Economy and Business Administration from Estonia, a bachelors degree in economics from Lagos Nigeria and is currently working on his doctoral with focus on corporate social responsibility, sustainability and ethics at Akademia WSB, Dabrowa Gornicza Poland. He is a teacher, researcher, writer, musician, and businessman. He is shiny, dynamic, creative, and a people lover.

 

 

 

Brak miejsc
U źródeł tajemnicy zachwytu, czyli kilka myśli ważnych dla maturzysty (nie tylko) 2020 roku
Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 10:00-11:00

Akademia WSB: sala 223

 

Dzieło sztuki – obraz, film, fotografia, utwór muzyczny nie tylko otwiera przed nami wielość możliwości interpretacyjnych, nie jest jedynie elementem dekoracyjnym czy estetycznym ozdobnikiem rzeczywistości. Dzieło sztuki jest świadectwem czasów, w jakich powstało, wyrazem tęsknot, dążeń i pragnień ludzi swojej epoki, których odczytanie może stać się początkiem zachwytu, pozwalającego zbliżyć się do prawdy o człowieku nie tylko epok minionych, ale o człowieku w ogóle. Wykład (łączący słowo, muzykę i obraz) obejmuje próbę takiego właśnie spojrzenia na kilka ważnych dzieł malarstwa europejskiego w horyzoncie wrażliwości młodego człowieka stojącego na progu ważnych życiowych wyborów.  

 

dr Jacek Kurek

Kustosz w Muzeum w Chorzowie.

Historyk, animator kultury, kustosz w Muzeum w Chorzowie. Redaktor naukowy „Zeszytów Chorzowskich”. Inicjator i koordynator powstawania wielotomowej monografii Chorzowa (pierwszy tom ukazał się w roku 2017, drugi ‒ w roku 2018, następne są w fazie opracowywania). Organizator i współorganizator konferencji naukowych oraz wystaw muzealnych. Zainteresowania badawcze skupia wokół historii kultury i dziejów Polski w XIX i XX w., dziejów Śląska oraz kultury rocka. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Wykłady prowadzi autorską metodą nauczania przez zachwyt, łącząc naukę i sztukę. Współtwórca „Gruby Bluesa” w Chorzowie. Autor audycji muzycznej „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM. W 2019 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Ostatnio opublikował m.in.: Dźwięki światłem opowiadane. Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluza/Sounds narrated by light. Th musicality of the painting of Maria Wollenberg-Kluza (Warszawa 2018), Widok z okna (Kraków 2019).

www.nocniebezkonca.pl


 


 

Zapisz się 

Świadomość poprzez ruch. Główne, podstawowe wzorce ruchowe człowieka
Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 10:00-11:00

Akademia WSB: sala fitness

 

 

 

Ludzie posiadają siedem podstawowych wzorców ruchowych, które są wyuczone i udoskonalane przez całe życie. Wzorce te są niezbędne do funkcjonowania w otaczającym nas świecie, są również wykorzystywane przez nas jako forma ćwiczeń. Jakie są formy ćwiczeń, aby włączyć podstawowy wzorzec ruchowy? Tego dowiesz podczas wykładu. 

 

Karolina Warat

Instruktorka zajęć fitness oraz TRX FTC, TRX Group GSTC i TRX STC. Ukończyła Międzynarodowe certyfikowane szkolenie CrossCardio oraz warsztaty Aware Functional Meeting i Fit&jump LIFT&Roller. Obecnie pełni również funkcję koordynatora programów odchudzających.  Instruktorka zajęć Fit&Jump, PowerJump, instruktorka ZUMBA level 1. Absolwentka Politechniki Śląskiej na kierunku Zarządzanie o specjalności Audytor Biznesowy. Miłośniczka aktywnego trybu życia, pełna energii i pasji do sportu z którym jest związana od dzieciństwa. 

 

Zapisz się 


Lubię mówić z nim …  czyli jak zbudować dobrą relację?
Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 10:00-11:30

Akademia WSB: sala 123 

Żyjemy w czasach szybkich i powierzchownych kontaktów, w szumie informacji  i zalewie bodźców. Na rynku pracy słyszymy, że ludzie odchodzą nie od pracy a od ludzi. W życiu prywatnym bliskie relacje bywają wyzwaniem, szczególnie z najbliższymi. Czy efektywna komunikacja jest zatem sztuką osiągalną  dla wszystkich? A może to talent, z którym trzeba się urodzić.  Zapraszam Cię na wykład, na którym dowiesz się, że dobre relacje z innymi warunkują sukces zawodowy i prywatny a droga do tego sukcesu jest prosta ale…. nie łatwa.

 

dr Edyta Nowak-Żółty 

Doktor nauk humanistycznych, certyfikowany trener, coach i tutor akademicki. Jest prodziekanem w Akademii WSB. Jest wykładowcą na studiach I, II i III stopnia. 

 

 

 

 

 

 

Brak miejscGrywalizacja magazynowa-zajęcia z pracy zespołowej związanej z przygotowaniem jednostki logistycznej do wysyłki 

Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 12:00-13:30

Akademia WSB: sala 227

 

 

 

Przygotowanie palety do wysyłki? Prościzna? Przekonajmy się.

Podczas zajęć uczniowie zostają podzieleni na zespoły, które następnie wykonują zadanie logistyczne odwzorowujące typowe zadanie wykonywane podczas pracy zawodowej. Zadanie polegać będzie na przygotowaniu paletowej jednostki logistycznej zgodnie z zasadami logistyki. W ramach zadania. Podczas realizacji warsztatu uczniowie mają możliwość wykorzystania i utrwalenia w praktyce wiedzy i umiejętności z zakresu gospodarki magazynowej.


dr inż. Paweł Sobczak 

Adiunkt w Katedrze Transportu i Informatyki Akademii WSB. Doktor nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. W ramach swojej działalności naukowej i dydaktycznej zajmuje się m.in. zagadnieniami gospodarki magazynowej, w tym zastosowania informatycznych systemów magazynowania oraz analizą systemów transportu publicznego. Posiada również doświadczenie we współpracy z firmami z obszaru logistyki, w tym logistyki  magazynowej. Certyfikowany Tutor 1 stopnia Collegium Wratislaviense oraz Certyfikowany konsultant oprogramowania Flexsim: „FlexSim - The Business Process Simulation Consultant” oraz “The Certification for FlexSim Trainer – University Level”.

 
Brak miejsc

Marcin Wyrostek - inspiracje. Wykład ilustrowany muzycznie

 

 


Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 10:30 - 12:30

Akademia WSB: Audytorium Maximum

 Marcin Wyrostek

Polski akordeonista, zwycięzca drugiej edycji programu „Mam Talent”. Jest absolwentem i wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce ćwicząc na akordeonie w garażu, aby nie budzić domowników. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku.

Jest założycielem kilku projektów muzycznych w tym "Marcin Wyrostek Band" (dawniej Corazon) oraz "Marcin Wyrostek Band & Dance Show" z udziałem najlepszych polskich tancerzy - Anny Głogowskiej, Jana Klimenta i Tomasza Barańskiego. (dawniej Music & Dance Show). Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę "Magia del Tango", platynę za album "For Alice" i podwójną platynową płytę za krążek "Coloriage".

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach

 

 

Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 17:00 - 19:00

Akademia WSB: sala 228

 

 

 

Spotkanie z fascynującym światem dzikiej przyrody. Niepowtarzalne ujęcia wspaniałej polskiej przyrody. Filmy pokazujące sekretne życie dzikich zwierząt. Niezwykłe historie i przygody z leśnej głuszy.

 

Marcin Kostrzyński 

Od 1994 roku pracuję dla nadawców telewizyjnych. Specjalizuję się w tematyce przyrodniczej. Jestem współautorem lub gościem wielu programów telewizyjnych. Teleranek, Wkoło Natury, Król Zwierząt, Sówka , Leśne zwyczaje, Jedyneczka, Magazyn Przyrodniczy, Animals, Arka Noego, Dzika Polska, Przyroda i Ludzie, Pytanie na Śniadanie. Jestem stałym współpracownikiem programu Dzień Dobry TVN. W Internecie prowadzę kanał na YouTube : Marcin z lasu, oraz Video blog na Facebooku pod własnym imieniem i nazwiskiem. Jestem autorem książki ,,Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” Nagrody: Nagroda Zielonego Liścia, Dwie festiwalowe nagrody Grand Prix ; Nagroda ,,Popularyzator nauki” od MNiSW Puchar Prezydenta RP EKOFILM 2008; Nagroda ,,Esencja natury 2018” Nagroda ,,Pozytywka TVN” Medal Polskiej Niezapominajki 2017.

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Wyspa Thassos. Szmaragdowa kraina w słonecznej Grecji
Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 12:00 - 13.30

Akademia WSB: Audytorium Maximum
Wykład prezentuje jedną z dziesięciu największych wysp Grecji - Thassos i składa się z kilku części, w ramach których zostaje przedstawiona szczegółowa charakterystyka wyspy, tj. krajobrazy, fauna, flora, plaże, nadmorskie miasteczka i porty, górskie wioski przypominające żywe skanseny, tradycyjne potrawy kuchni greckiej, styl życia i kultura Tasyjczyków, lokalna architektura, zabytki, atrakcje turystyczne oraz infrastruktura ułatwiająca turystom zwiedzanie wyspy.

 

dr inż. Sebastian R. Bielak 

Wykładowca, podróżnik, fotograf, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania przyrodnik. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Świadomość zagrożeń gwarancją Twojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa Twoich najbliższych 
Wtorek, 10 marca 2020 r.

Godzina: 17:00-18:30

Akademia WSB: sala 123

 

 


Świadomość to charakterystyczna dla człowieka zdolność poznawania siebie i otoczenia, to zdolność zdawania sobie sprawy z czegoś. W tym przypadku to wiedza na temat współczesnych zagrożeń. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie lata wytworzyły nową generację zagrożeń powiązanych z lansowanym przed media stylem życia oraz nowoczesną technologią. Komputer podłączony do sieci internetowej, telefon, etc. to bez wątpienia narzędzia powodujące obecnie coraz większe zniewolenie korzystających z  najnowszych technologii. Wygoda to najczęściej przedstawiane argumenty, mające uzasadnić częste ich używanie. Rzeczywiste przyczyny bywają jednak różne: od fobii społecznej i lęku przed samotnością, po próbę zaspokojenia potrzeby afiliacji, przynależności do grupy rówieśniczej. Spotkania młodzieży na portalach społecznościowych są tak oczywiste, jak niegdyś spotkania w domach czy na podwórkach. Jednocześnie od zawarcia przyjaźni do zagrożenia dzieli tylko jeden krok. Potencjalnie każda nowa znajomość może okazać się niebezpieczna.

Do niedawna uwa­żano, że można się uzależnić tylko od substancji psychoaktyw­nych, a więc od alkoholu, tytoniu, leków i narkotyków. Okazuje się jednak, że w dobie nowoczesnych technologii informatycz­nych dzieci, młodzież i… dorośli są coraz bardziej narażeni na inne za­grożenia, które określa się jako uzależnienie od czynności lub uzależnienie behawioralne, takie jak: sexting, cyberseks, hazard on-li­ne, fonoholizm czy zakupoholizm. Lista ta nie kończy się na wymienionych zachowaniach. Można tu dopisać jeszcze inne typowe czynności, które nie zostały do tej pory poddane szcze­gółowym badaniom, jak m.in. przesadne dbanie o zdrowe odżywianie się (ortoreksja), ćwiczenie muskulatury ciała (bigoreksja) czy opalanie się (tanoreksja).

Prócz wymienionych zagrożeń istotne stanowi, tzw. pigułka gwałtu będąca „Yeti” dzisiejszych czasów, gdyż każdy o niej słyszał, ale niewielu posiada wiedzę na temat jej działania oraz zasad zachowania, pomagających zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia.

„Jestem świadomy, więc Jestem bezpieczny”, zatem zapraszam na spotkanie.


 

dr hab. Robert Socha, prof. AWSB

Ekspert w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Był komendantem Straży Miejskiej w Skoczowie i prezesem Śląskiego Oddziału Towarzystwa Wiedzy Obronnej oraz oficerem bielskiej policji w latach 1999-2011. Obecnie dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym w Wydziale Zamiejscowym Akademii WSB. Za działalność na rzecz bezpieczeństwa województwa śląskiego wyróżniony przez Marszałka Województwa srebrną odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego”.
 Zapisz się
Impossible is nothing! Teaching English to adults 
Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 9:00-10:30

Akademia WSB: sala 122

 

 

 

Teaching English to adults significantly differs from teaching children and adolescents. An adult learners can clearly define their needs, know their weak and strong sides and often have some experience in learning English (and not only). Additionally, the omnipresence of English in the surrounding world on one hand encourages to learning the language but also results in bad pronunciation habits or misunderstand of some words. On the training we will focus on characteristic aspects of English learning process for adults and define the available methods in this process. 

 

dr Łukasz Mencner 

Assistant professor in the Department of Pedagogy at WSB University. Graduate of English Philology of Silesian University and Teacher of English with a 12-year experience in teaching, language coaching and designing new methods of knowledge transfer. Translator of medical texts and Doctor of Health Sciences. Author and co-author of 19 scientific publications. Former member of the Royal Society of Medicine in London.  


Brak miejsc 

Onkologia dla każdego
Wtorek, 11 marca 2020 r.

Godzina: 10:00-11:00

Akademia WSB: Audytorium C
 

Diagnoza nowotworu złośliwego jest wyjątkowym wydarzeniem - zazwyczaj strasznym dla pacjenta i poruszającym dla jego najbliższych. Ale nasza cywilizacja jest od samego początku zapoznana i oswojona z onkologią. Dzisiejsza dominacja chorób nowotworowych w medycynie nie wzięła się znikąd i nagle, i ma swoje racjonalne i głębokie uzasadnienie. Onkologia jest bowiem mocno związana z życiem człowieka. A skoro tak jest, to nie sposób przed nią uciec. Trzeba raczej nauczyć się jej zapobiegać od urodzenia, gdy zagraża - kontrolować i gdy atakuje - leczyć. O tym wszystkim, w przystępnej prelekcji opowiem.

 

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski

Dyrektor Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii w Gliwicach. Konsultant Krajowy ds. Radioterapii Onkologicznej. Wiceprzewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

 

 

 

 

 

Zapisz się 

Excellent Manager – czyli jak być skutecznym liderem?
Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 10:00-11:00

Akademia WSB: sala 123
 

Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję. Motywowanie, zaangażowanie pracowników daje poczucie sensu i lepsze wykorzystanie ich talentów. Szkolenie zarządzanie zespołem to pozycja obowiązkowa w rozwoju menedżerskim.

Współczesne otoczenie biznesowe pozwala organizacjom na kopiowanie rozwiązań stosowanych przez innych graczy rynkowych, korzystanie z tych samych zasobów, infrastruktury czy narzędzi. Jednym z niewielu elementów, który stanowi o niepowtarzalności danej organizacji, są tworzący ją ludzie. W trakcie inspirującego wykładu uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób utrzymać i pozyskać talenty oraz zbudować efektywny zespół, jak być skutecznym liderem. Poznają narzędzia wykorzystywane przez lidera, które pozwalają zbudować kulturę organizacyjną wspierającą zaangażowanie i wewnętrzną motywację pracowników.

 

dr Marcin Lis

Adiunkt w katedrze Zarządzania Akademii WSB, doktor nauk technicznych, ekspert w zakresie systemów jakości, zarządzania projektami innowacyjnymi, systemów zintegrowanych. Wieloletni manager na poziomie Executive w Orange S.A. Posiada bogate doświadczenie korporacyjne zdobyte w międzynarodowych firmach usługowych, zatrudniony na kluczowych stanowiskach menedżerskich związanych z zarządzaniem jakością i  procesami, marketingiem, zarządzaniem projektami oraz obsługą klienta. Obecnie pełni funkcje menedżerskie w szkolnictwie wyższym. Przewodniczącego Rady Ekspertów w Akademii WSB oraz Prezes Delegatury RIG w Dąbrowie Górniczej, Wiceprzewodniczący Komisji ds. Przemysłu, działającej przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.
Brak miejsc

 Tajemnice podziemnej Moskwy
Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 10:00-11:00

Akademia WSB: sala 222

 

 

 

Moskiewska diaboliada, szlak "Mistrza i Małgorzaty", świat Metra 2, tajemnice kremlowskich podziemi, duchy i podróże w czasie, zaginiona biblioteka Iwana Groźnego... Nie znacie, to posłuchajcie i zobaczcie…

 

prof. dr hab. Dariusz Rott

Jest nauczycielem akademickim w Instytucie Literaturoznawstwa UŚ w Katowicach. Był profesorem wizytującym w Uniwersytecie Sofijskim, a w roku akademickim 2019/2020 jest stażystą w Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego. Absolwent Instytutu Dierżawina w Petersburgu. Prowadzi wykłady i warsztaty w Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. Łomonosowa. Jego pasją jest zwiedzanie podziemi.

 

 

 

 

 

 

Brak miejsc

 

 

 

Trendy najbliższej przyszłości - co nas czeka po 2025 roku

 

 

 

Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:30

Akademia WSB: sala 227

 

 

 

Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie – powiedział kiedyś Peter Drucker i ta idea jest szczególnie bliska czasom, w których żyjemy. Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, hiper-komunikacja i digitalizacja życia to trendy, które warto poznać, bo będą one coraz mocniej oddziaływać na nasze życie. Podczas warsztatów poznamy najważniejsze trendy przyszłości na specjalnych kartach, a interaktywna forma spotkania zapewni, że będzie ono inspirujące i angażujące. 

 

Michał Dziekoński

Wykładowca Akademii WSB. Dyrektor zarządzający Business Games Institute – firmy tworzącej i wykorzystującej symulacje i gry strategiczne w szkoleniach i rozwoju pracowników. Z myśleniem strategicznym związany od początku kariery zawodowej, przez kilkanaście lat zarządzał marketingiem strategicznym w Grupie Siemens, obecnie działa dodatkowo jako interimmanageri konsultant, tworząc systemy planowania i mierzenia efektów marketingu i sprzedaży dla firm. Posiada certyfikaty MBA Oxford Brookes University, the Advanced Certificate in Marketing (CIM) oraz Marketing Training (Orlando, USA).

 

 

 

 

Brak miejsc

 

 

 

Czy można przepłynąć Atlantyk kajakiem? Tak - zrobiłem to trzy razy!

 

 

 

Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:30

Akademia WSB: Audytorium Maximum

 

 

Potrzeba niesamowitego ładunku pasji, wyobraźni i odwagi, żeby pewnego dnia rzucić wszystko, wsiąść w kajak i przepłynąć Ocean Atlantycki, polegając jedynie na swojej wiedzy i sile mięśni. Stawić czoła wiatrom, awariom, falom i dojmującej samotności, przeprawiając się łupiną przez niekończący się morski bezkres. Tego właśnie dokonał Aleksander Doba i to nie raz – a trzy razy, stając się inspiracją dla całego pokolenia podróżników, sportowców i żeglarzy.      

 

Aleksander Doba 

Polski podróżnik, kajakarz. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni.

 

 

 

 

 

 Zapisz się


 

Dokąd zmierza edukacja?

 

 

 

Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 12:00-13:00

Akademia WSB: Audytorium D

 

 

 

Współczesna edukacja realizowana jest w szczególnie trudnych warunkach. To już nie tylko epoka nieustannych zmian, określona przez polskiego socjologa Zygmunta Baumana mianem płynnej nowoczesności, ale – jak stwierdził w grudniu 2019 roku papież Franciszek – całkowicie nowa sytuacja: „Nie żyjemy jedynie w epoce przemian, ale w czasach, kiedy dochodzi do zmiany epoki”. Konsekwencje tych zmian w oczywisty sposób dotykają także edukacji, która jest bardzo ważnym elementem życia społecznego.

 

dr hab. inż. Janusz Morbitzer, prof. AWSB

Absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Doktoryzował się i habilitował (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) z zakresu nauk humanistycznych (pedagogika, specjalność: pedagogika medialna). W latach 1985-2014 pracował w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, pełnił funkcję kierownika Katedry Technologii i Mediów Edukacyjnych. Od 1 października 2014 roku jest zatrudniony w Katedrze Pedagogiki Akademii WSB (do 15 kwietnia 2018 r. uczelnia nosiła nazwę – Wyższa Szkoła Biznesu) w Dąbrowie Górniczej na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

 Zarządzanie stresem poprzez ruch

 

 

 

Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 13:00-14:30

Akademia WSB: sala fitness

 

 

 

Celem zajęć jest uświadomienie i praktyczne zastosowanie wpływu motoryki ciała, przy zabarwieniu emocjonalnym, na umiejętność pracy w dużym tempie, bez indywidualnego i ogólnego napięcia. Zajęcia ukazują w jaki sposób mała i duża motoryka wchodzą ze sobą w korelacje i jaki wpływ mają na nasze zachowanie i panowanie nad stresem

 

PROGRAM ZAJĘĆ:

 • Psychomotoryka i jej wpływ na stres,
 • Stres a trema,
 • Korelacja ciała i umysłu,
 • Świadomość własnego ciała,
 • Mała i duża motoryka i ich wpływ na stres,
 • Pojęcie „tempo-rytmu”,
 • Pojęcie „atmosfery”.

PROGRAM PRZEWIDUJE:

 • Wprowadzenie w tematykę zajęć,
 • Ćwiczenia praktyczne,
 • Interaktywne prezentacje,
 • Analizę samodzielnych prac.

ZAGADNIENIA ORGANIZACYJNE:

 • Ilość osób w grupie od 8 – 12,
 • Każdy uczestnik musi posiadać ubiór niekrępujący ruchu podczas zajęć

 

Sara Ross

Tancerka, choreograf, absolwentka Szkoły Baletowej i Wydziału Pedagogiki Tańca i Choreografii Akademii Tańca w St. Petersburgu. Studiowała pod kierunkiem wybitnych pedagogów i tancerzy Szkoły A. Waganowej. Tańczyła na scenach St. Petersburga, Włoch , Niemiec i innych. Była współtwórcą spektakli wg tekstów B .Brecha, F. Dostojewskiego, Sofoklesa, W. Shakespeare’a, Moliera, A. Czechowa i A. Fredry , jako choreograf i realizator ruchu scenicznego, wystawianych na scenach teatrów w kraju i za granicą. Były wykładowca PWST w Krakowie oraz były ekspert w dziedzinie Tańca i Ruchu z listy Ministerstwa Kultury. Jako wieloletni praktyk współpracuje z aktorami w zakresie psychologii budowania postaci, jej ruchu i mowy ciała.

 

 

 

Brak miejsc

 

 

 

Logistyczne simsy – symulacja procesów logistycznych z wykorzystaiem oprogramowania FleXSim

 

 

Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 13:00-15:00

Akademia WSB: sala 344

 

 

 

W ramach warsztatu zaprezentowane zostanie środowisko programu FlexSim umożliwiającego symulacje procesów logistycznych oraz zostanie stworzony prosty model procesu magazynowego, który wspólnie z uczniami zostanie poddany analizie oraz optymalizacji. W trakcie warsztatu uczniowie będą wykonywać model samodzielnie (w zespołach max 2-3 osobowych) pod kontrolą prowadzącego.


dr inż. Paweł Sobczak

Adiunkt w katedrze Transportu i Informatyki Akademii WSB. Doktor nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. W ramach swojej działalności naukowej i dydaktycznej zajmuje się m.in. zagadnieniami gospodarki magazynowej, w tym zastosowania informatycznych systemów magazynowania oraz analizą systemów transportu publicznego. Posiada również doświadczenie we współpracy z firmami z obszaru logistyki, w tym logistyki  magazynowej. Certyfikowany Tutor 1 stopnia Collegium Wratislaviense oraz Certyfikowany konsultant oprogramowania Flexsim: „FlexSim - The Business Process Simulation Consultant” oraz “The Certification for FlexSim Trainer – University Level”.

 

 

 

 

 

Brak miejsc

 

 

 

Jak zwiększyć efektywność wstając 2 godziny wcześniej?

 

 

 

Środa, 11 marca 2020 r.

Godzina: 17:00-18:00

Akademia WSB: Audytorium Maximum

 

 Pewnie zastanawiasz się, co ma wspólnego poranne wstawanie z budowaniem finansowej niezależności i po co w ogóle powstała inicjatywa klubu 555? Już Ci wyjaśniam.

Każdy człowiek na świecie, chce być po prostu szczęśliwy. Mamy swoje marzenia, cele i głęboko wierzymy, że mamy jeszcze czas aby je zrealizować. Ufamy, że pewnego dnia pojawi się coś lub ktoś, kto nada sens naszemu życiu i doprowadzi do tego, że marzenia się spełnią.Muszę Cię zmartwić – niestety tak się nie stanie. Problem ludzkości polega na tym, że chcemy być szczęśliwi, ale nie chcemy stawać się szczęśliwymi. Nie chcemy podejmować decyzji, podjąć pracy, wyzwania, które się z tym wiąże. Do tego potrzebna jest dyscyplina. A przecież wolność, to robienie tego, co sobie zaplanowaliśmy, prawda? Zatem wolność to dyscyplina!


Fryderyk Karzełek

Ekspert w dziedzinie finansów osobistych. Właściciel kilki firm z branży finansowej oraz szkoleniowej. Twórca Klubu 555. Doświadczony szkoleniowiec. Od prawie trzydziestu lat nieustannie związany z branżą finansową.

Doświadczenie w branży zdobywał w Niemczech, aby po kilku latach wrócić do Polski, gdzie stworzył m.in. firmę Polskie Doradztwo Finansowe, której od początku przewodzi na stanowisku Prezesa Zarządu.

Autor książki „Pieniądz są SEXY” stanowiącej autobiograficzny poradnik z zakresu finansów i rozwoju osobistego.
Zapisz się

 

 

 

 

Od czego zależą warunki życia w kraju?

 

 

 

Czwartek, 12 marca 2020 r.

Godzina: 9:30-11:00

Akademia WSB: Audytorium Maximum   Minęło ponad 30 lat odkąd Polska weszła na drogę przemian społeczno-gospodarczych, które doprowadziły do tego, że staliśmy się krajem demokratycznym i wolnorynkowym. Mimo upływu czasu ciągle brakuje właściwej refleksji i badań naukowych nad czynnikami instytucjonalnymi, które w większym, aniżeli czynniki naturalne, stopniu wpływają na poziom życia ludzi. Kluczem do sukcesu jest budowanie dobrych instytucji i pozbywanie się złych oraz uświadomienie sobie, że demokracja potrzebuje wolnego rynku, a jego likwidacja zawsze prowadzi do wprowadzenia jakiegoś rodzaju autorytaryzmu. 

 

 

 

 


prof. dr hab. Leszek Henryk Balcerowicz

Polski polityk i ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki. Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jerzego Buzka, poseł na Sejm III kadencji, prezes Narodowego Banku Polskiego.

 

 

 


  

 

 

Brak miejsc

 

 

"OK BOOMER". O perswazyjnej sile memów i argumentów w komunikacji pokoleń

 

 

 

Czwartek, 12 marca 2020 r.

Godzina: 10:00

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

 

 

 

 

Sformułowanie „ OK BOOMER” stało się nowym, komunikacyjnym sposobem wyrażania dezaprobaty w dyskusjach międzypokoleniowych – młodych i dorosłych. Co oznacza, skąd się wzięło, czy jego amerykański rodowód jest adekwatny do polskich realiów i jak sprawdza się w komunikacji, w której liczą się już nie argumenty (fakty, uzasadnienia) tylko narracje (w tym tez obrazkowe, tzw. Memy). Czy jest wyrazem odwiecznego, napędzającego rozwój konfliktu pokoleń czy raczej bezsilnością współczesnych młodych ludzi? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie.

 

prof. dr hab. Mirosława Nowak- Dziemianowicz

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym  zdobywała kolejne stopnie naukowe. W latach 1997-2017 współtworzyła Dolnośląską Szkołę Wyższą, obecnie pracuje na Uniwersytecie Opolskim oraz na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, gdzie kieruje seminarium doktorskim z pedagogiki. Edukacja, wychowanie, szkoła, nauczycie to pierwszy obszar  Jej badań i naukowych zainteresowań. Drugim obszarem są relacje między ludźmi, związki intymne, małżeństwo, rodzina i wszystko to, co dzieje się w nich „ pomiędzy”: małżonkami, partnerami, rodzicami i dziećmi. Cała aktywność naukowa Autorki podporządkowana jest pytaniu o to, co w naszych relacjach z innymi sprzyja rozwojowi i samorealizacji. Interdyscyplinarne badania prowadzone przez Autorkę ulokowane są w jakościowym paradygmacie badań oraz w szerokim społeczno- kulturowym kontekście. Prywatnie żona i matka dwójki dorosłych dzieci. I  OCZYWIŚCIE BOOMER

 

 

 

Życie, życie jest projektem, którego nigdy nie masz dosyć
Czwartek, 12 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:30

Akademia WSB: sala 414 

 

 

 

Zajęcia w formie warsztatowej, pozwalającej łączyć elementy niezbędnej w przypadku nauk o zarządzaniu wiedzy teoretycznej (wykładowej) z praktycznymi zadaniami ćwiczeniowymi i komputerowymi (wykorzystanie programów Ms Excel i Ms Project) do wykonania.

Wykorzystanie metod zarządzania projektami w przykładach z życia wziętych (do wyboru z poniższych): Jak rozwiązywać problemy życiowe z wykorzystaniem metod zarządzania projektami? Jak zarządzać własnym czasem z wykorzystaniem programu Ms Project? Jak zaplanować budowanie kariery zawodowej/edukacji na bazie metod zarządzania projektami? Jak zaplanować dbanie o swoje zdrowie, korzystając z metod zarządzania projektami?

 

Sebastian Gęgotek

Asystent w Katedrze Zarządzania Akademii WSB. Praktyk zarządzania projektami o interdyscyplinarnej tematyce, wykładowca zarządzania projektami i informatyki Akademii WSB.

 

 

 

 

 

 

Brak miejsc 

 

 

Sztuka przekazu - nie buduj marki „dla prezesa”, buduj markę dla świata!

 

 

 

Czwartek, 12 marca 2020 r.

Godzina: 12:00-13:30

Akademia WSB: Audytorium D

 

 

 

Bywa tak – i to wcale nie rzadko – że firma lub przedsięwzięcie pokazywane są światu oczami prezesa lub właściciela biznesu. PR-owiec działa w takiej sytuacji tak, aby szef był zadowolony, pisze komunikaty pod dyktando, opowiada o spółce okrągłymi zdaniami, nie pokazuje ludzi, którzy tworzą biznes. Bo najważniejsze, by ...„Excel się zgadzał”. Czy aby na pewno?

Bywa też tak, że szef nic nie chce mówić o firmie, więc daje przykaz swoim współpracownikom: „napiszcie cokolwiek, niech dadzą nam spokój”. Do czego prowadzi taka taktyka? Do kłopotów z wizerunkiem firmy. I to nawet wtedy, kiedy biznesowo jest ona w doskonałej sytuacji.

W czasie spotkania podpowiem – pokazując przykłady z życia – jak mądrze budować wizerunek firmy, jak rozmawiać z mediami, jakie grzechy popełniają agencje PR oraz dlaczego w firmie najważniejsi są LUDZIE.

 

 

Grażyna Błaszczak

Ekspert na rynku mediów i social mediów. Przez dwie dekady pracowała w dziennikach – przez ostatnie kilkanaście lat w redakcji „Rzeczpospolitej”, więc rynek mediów, świat biznesu i zasady komunikacji zna od podszewki, co pomaga jej tworzyć przekazy firmowe. Autorka bloga „Nieruchomości z górnej półki”: www.nzgp.pl Twórca przekazów wizerunkowych dla spółek z branży nieruchomości i farmaceutycznej. Na co dzień podpowiada firmom: jak pokazać się od najlepszej strony w biznesie – i w Internecie, i w realu; dlaczego o ludzi w firmie należy dbać nawet bardziej niż o klientów i czemu nie można godzić się na uniwersalne rozwiązania budując wizerunek swojej organizacji. 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Hej, miecze w dłoń! Miecz jako broń i jako symbol 

 

 

 

Czwartek, 12 marca 2020 r. 

Godzina: 17:00-18:00

Akademia WSB: Audytorium Maksimum

 

 

 

Miecz to nie tylko broń, lecz również pewien symbol. Pojawiał się nie tylko w ręku starożytnego wojownika, średniowiecznego rycerza, lecz również jako element współczesnej symboliki. Miecz jest nie tylko bronią, lecz pewnym bardzo nośnym symbolem.  Zupełnie innym mieczem posługiwał się rzymski legionista, skandynawski wiking, japoński samuraj czy mistrz Jedi, jednakże słowa miecz łączy wszystkie te rodzaje broni i jest czymś więcej ni zwykła nazwa.

 

W trakcie wykładu zostanie zademonstrowany miecz będący własnością wykładowcy.

 

dr Radosław Molenda - adiunkt w Katedrze Pedagogiki  Akademii WSB, wykładowca, psycholog, konsultant ds. pomocy psychologicznej; miłośnik archetypowej symboliki  oraz broni białej. 

 

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

 Filozofia i morsowanie 

 

 

 

Piatek, 13 marca 2020 r.

Godzina: 9:00-10:30

Akademia WSB: sala 122

 

 

 

Dlaczego pływanie w zimnej wodzie jest tak zdrowe i przyjemne? Czy człowiek pochodzi od ryby? Jakie są związki filozofii z wodą? Czy pismo opracowali żeglarze?  Jaki było podejście ludzi do kąpieli, wody i czystości w ubiegłych wiekach?

Podczas prezentacji poszukamy odpowiedzi na te i podobne pytania związane z wodą: jej społecznym, kulturowym oraz zdrowotnym znaczeniem.

 

dr Michał Szyszka

Adiunkt w Katedrze Pedagogiki Akademii WSB. Wykładowca studiów podyplomowych i MBA w Akademii WSB. Pasjonat mediów i nowych technologii. Zajmuje się komunikacją społeczną i medialną w polityce społecznej. Prowadzi badania oraz szkolenia w zakresie możliwości wykorzystywania mediów oraz rozmaitych narzędzi komunikacyjnych w instytucjach edukacyjnych, pomocowych oraz non-profit, a szerzej w procesie edukacji oraz pomocy i integracji społecznej. Jest autorem wielu publikacji naukowych i praktycznych przewodników metodycznych oraz jedynego w Polsce podręcznika public relations dla

pracowników instytucji pomocy społecznej.

 

 

 

 

 

Brak miejsc

 

 

 

O zarządzaniu przez kobiety - biznes, polityka, technologie

 

Piątek, 12 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:00

Akademia WSB: sala 123

 

 


Świat wkroczył na tory cyfrowej transformacji i nie ma od tego odwrotu. Jednak na rynku wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów z branży IT oraz TECH, w tym milion w samej Europie. Odpowiedzią na to wyzwania jest zaangażowanie kobiet, które stanowią niewyczerpany zasób możliwości i kompetencji. Tylko dzięki nim, według Komisji Europejskiej, PKB w Europie ma szansę wzrosnąć o 16 mld euro w skali roku. Dlatego tak ważne jest inspirowanie młodych dziewcząt do zainteresowania się informatyką i nowymi technologiami oraz budowanie społeczeństwa, które będzie umiało odpowiedzialnie i mądrze korzystać z zaawansowanych technologii.
 


dr Bianka Siwińska

Dyrektor wykonawcza Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy, stworzyła pierwsze w Polsce działania na rzecz kobiet w technologiach - akcję "Dziewczyny na politechniki!" i dalsze programy dla studentek kierunków technicznych "Lean in STEM", stypendia "Nowe technologie dla dziewczyn!", "IT for SHE", a także co roku tworzy raport "Kobiet na politechnikach". Była też kierowniczką naukową największego projektu badawczego o kobietach w obszarze STEM w Polsce - "Potencjał kobiet dla branży technologicznej" Jest Laureatką tytułów Bizneswoman Roku 2015 (Sukces Pisany Szminką), Polish Woman of Power 2017 (US Embassy), Kobieta Mazowsza 2016, nominowana do tytułów "Kobieta Solidarna 2017" (SENS), Kobieta Technologii (Girls in Tech), "Osobowość Cyfrowego biznesu 2017" (Polska Izba Telekomunikacji i Informatyki).

 

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

ISIS 2.0 Terroryści w mediach społecznościowych

 

 

 

Piątek, 13 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:00

Akademia WSB: Audytorium D

 

  

 

Boimy się terrorystów, ale to na drogach, a nie w zamachach, ginie rocznie prawie 3 tysiące Polaków. Zapominamy, że najgroźniejszym zwierzęciem na świecie jest centymetrowej wielkości komar. Liczymy czołgi i samoloty, ale w Internecie ustępujemy pola obcej propagandzie. Co nam tak naprawdę zagraża? Czy do Polski przyjadą terroryści? A może bardziej realna jest wielka powódź czy huragany?

 

dr  Paulina Polko

Politolog, dr nauk społecznych, kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Akademii WSB, Rzecznik Prasowy Akademii WSB.  Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych) i Collegium Civitas (socjologia) oraz prestiżowych kursów i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa narodowego w Izraelu i Niemczech. Gościnny wykładowca na Uniwersytetach w Liechtensteinie, Tbilisi i Armenii. Zanim na stałe zajęła się działalnością naukową, była urzędnikiem i analitykiem w Kancelarii Prezydenta RP i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Od prawie dziesięciu lat bada naukowo przywództwo w organizacjach kryminalistycznych (m.in. mafia włoska i polska oraz Al.-Quaeda i ISIS) porównując metody i techniki stosowane przez ich liderów z działaniami podejmowanymi przez przywódców legalnie działających organizacji gospodarczych oraz służb mundurowych (kilkanaście publikacji naukowych). Ostatnio zajmuje się szczególnie wpływem nowych technologii na charakter współczesnych konfliktów zbrojnych (wojna informacyjna) oraz organizacji biorących w niej udział.Jest również współautorką dwóch książek z zakresu nowoczesnego zarządzania z wykorzystaniem.

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Tożsamość metropolitarna XXI stulecia – rzeczywistość i mity wielkomiejskie

 

 

 

Piątek, 13 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:00

Akademia WSB: Audytorium Maximum

 

 

 

Jak bardzo zaangażowani w tworzenie tożsamości dużych aglomeracji są ich mieszkańcy? Co się składa na poczucie „bycia u siebie” w przypadku Polaków mieszkających w dużych miastach?  Jak wyglądał proces kształtowania się metropolitarnej tożsamości i co się na nią składa? Jakie mity narosły wokół tego zagadnienia i jak wytrzymują zderzenie z rzeczywistością, popartą badaniami statystycznymi? Będzie można się tego dowiedzieć z wykładu na temat tożsamości metropolitarnej w XXI wieku.  

 

prof. Marek S. Szczepański

Socjolog i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Ogłosił około 350 publikacji w kraju i zagranicą. Jest autorem kilkudziesięciu badań poświęconych m.in. problemom regionalnym w okresie transformacji ustrojowej, a także redaktorem pierwszej strategii rozwoju metropolii górnośląskiej i współautorem strategii rozwoju województwa śląskiego. W 2016 został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Został członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów na kadencję 2017–2020.

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 Biały wywiad internetowy. Jak pozyskiwać informacje w sposób legalny

 

 

 

Piątek, 13 marca 2020 r.

Godzina: 12:00-13:00

Akademia WSB: sala 122

 

 

 

Informacja jest ważnym ogniwem prowadzenia biznesu, a jej pozyskiwanie stało się jednym z głównych wyzwań w czasach wysoko rozwiniętych technologii IT.  W sieci Internet dostępna jest ogromna ilość informacji, a umiejętność docierania do tej właściwej i pewnej stanowi poważne wyzwanie. W ramach zajęć praktycznych przedstawione zostaną metody zaawansowanego wyszukiwania informacji w sieci Internet, wyszukiwania informacji w ogólnodostępnych specjalistycznych bazach danych, jak i wyszukiwanie różnego typu urządzeń sieciowych. Jednocześnie położony zostanie akcent na legalność metody pozyskiwania danych z sieci.

 

dr inż. Krystian Mączka

Biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, adiunkt w Katedrze Transportu i Informatyki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, specjalista z zakresu przestępstw komputerowych. Od lat zajmujący się m.in. problemami bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, zabezpieczaniem i odzyskiem danych, analizą nośników, problemami szyfrowania, monitoringiem. Autor wielu publikacji z zakresu zastosowań metod sztucznej inteligencji. Posiada Certyfikat X-Ways Forensic, Certyfikowany Informatyk Śledczy, Microsoft Certified Professional oraz Auditora Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Rodzina – superwartość czy superbłahość?

 

 

 

Piątek, 13 marca 2020 r.

Godzina: 13:00-14:30

Akademia WSB: Audytorium D

 

 

 

Prawnik i pedagog społeczny w układzie rodzinnym (córka i ojciec) podejmą próbę dyskusji i odpowiedzi na pytania:

Czy rodzina stanowi dalej klucz do przyszłość i jak pomaga jej w tym prawo i wartości w praktyce?

Czy przez kryzys ekonomiczny, indywidualizm, bezwzględne poszanowanie wolności wyboru, karierą zawodowa, ludzki egoizm, konsumpcyjny styl życia stanowi superbłahość?

Kontrakt ekonomiczny.

 

dr hab. Marek Walancik - prof. AWSB. Pedagog społeczny, Kierownik Katedry Pedagogiki, Chorzowianin roku 2007. Autor kilkunastu monografii, a w tym autorskich i pod redakcją, kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. 


dr n. pr. Karolina Walancik-Ryba - Radca prawny, Adiunkt w Akademii WSB

Specjalizuje się w prawie rodzinnym. Autorka monografii "Rodzina zastępcza. Uregulowania prawne a

praktyka sądowa" Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019, i 20 artykułów naukowych.

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Terroryzm, akt bezprawnej ingerencji czy brak wyobraźni pasażerów – bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego

 

 

 

Piątek, 13 marca 2020 r.

Godzina: 15:00-16:30

Akademia WSB: Audytorium D

 

 

 

Proces odprawy bezpieczeństwa pasażerów i bagażu należy do klasy złożonych, współbieżnych procesów dynamicznych o dużym znaczeniu czynnika ludzkiego. Składa się z szeregu czynności realizowanych przez różne służby. Jakość realizacji zadań determinuje możliwość wykonywania operacji lotniczych startu i lądowania statków powietrznych. Dotyczy to zarówno kwestii punktualności tych operacji jak i ich bezpieczeństwa. Celem kontroli bezpieczeństwa jest uniemożliwienie pasażerom dokonywania na pokładzie statku powietrznego szeroko rozumianych aktów bezprawnej ingerencji.

 

dr Piotr Uchroński

Adiunkt w Katedrze Transportu i Informatyki Akademii WSB. Certyfikowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego audytor oraz instruktor w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego. Kierownik Pionu Bezpieczeństwa w MPL Katowice w Pyrzowicach. Autor licznych artykułów w tematyce związanej z problematyką zapewnienia bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym.

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Małżonkowie w życiu i w prawie – współczesne dylematy pokolenia XXI wieku

 

 

 

Piątek, 13 marca 2020 r.

Godzina: 17:00-18:30

Akademia WSB: sala 122

 

 

 

Czym są prawa i obowiązki małżonków i jak je respektować?  Co współczesne pokolenie wie o małżeńskich ustrojach majątkowych, jako o sposobie zabezpieczenia majątku? Czy separacja daje szansę małżeństwu, czy ułatwia rozwód? Jaka jest w tym wszystkim rola dzieci? Na te i inne pytania odpowiedzą Państwu Łukasz Staszel Adwokat  i Martyna Kucharska-Staszel Aplikant Adwokacki nauczyciele akademiccy, związani z Akademią WSB  – prywatnie szczęśliwi małżonkowie i rodzice 4 letniego Antosia.

 

mec. Łukasz Staszel 

Wykładowca i adwokat Akademii WSB. Absolwent stacjonarnych studiów prawniczych na WPiA UŚ, ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców, zdobywał doświadczenie w kancelariach radców prawnych, kancelariach adwokackich, działach prawnych oraz w kancelarii komorniczej. Uczestniczył w tworzeniu i przekształcaniu spółek prawa handlowego z różnych branż. Autor publikacji naukowych  z zakresu prawa cywilnego oraz prawa publicznego gospodarczego.

 

Martyna Kucharska-Staszel

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, aplikant adwokacki, od 2017 roku prowadzi zajęcia dla studentów kierunków Administracji i Pedagogiki oraz słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB, obecnie jako pracownik badawczo-dydaktyczny - asystent związana jest z Akademią WSB, w której pełni również funkcje Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Poza działalnością badawczo-dydaktyczną, prowadzi własną działalność gospodarczą w ramach której współpracuje z Adwokatami i Radcami Prawnymi na terenie województwa śląskiego i Zagłębia. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, spadkowym oraz prawie ochrony danych osobowych.

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Każdy ma swój Everest. O pasji poznawania Świata 

 

 

 

Piątek, 13 marca 2020 r. 

Godzina: 17:30 - 19:30

Akademia WSB: Audytorium Maximum 

 

 

 

Magdalena Gorzkowska 

Reprezentantka Polski w lekkiej atletyce. Halowa wicemistrzyni świata, Mistrzyni Europy U23 oraz reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w sztafecie 4x400m. W 2016 roku porzuciła karierę biegaczki i rozpoczęła przygodę z górami wysokimi. Na swoim koncie posiada szczyty należące do Korony Ziemi: Mont Blanc (4819m n.p.m.), Aconcaguę (6962m n.p.m.), Kilimandżaro (5985m n.p.m.) oraz Mount Everest (8848m n.p.m.) jako najmłodsza Polka w historii i pierwsza Olimpijka. W maju 2019 roku stanęła na szczycie Makalu, piątej najwyższej góry świata jako pierwsza Polka bez suplementacji tlenem. Jej planem na najbliższe lata jest zdobycie 14 najwyższych szczytów Ziemi zwanych Koroną Himalajów i Karakorum oraz dokończenie projektu Korony Ziemi. Najbliższym projektem jest wyprawa na Manaslu, ósmą górę Ziemi we wrześniu 2019 roku.

 

 

 

 

 

Robert Jałocha 

Reporter Faktów TVN od lat związany z telewizja i górami. Prywatnie chodzi po Beskidach , Karkonoszach i Tatrach. Służbowo odwiedził już Himalaje i Karakorum. W 2016 roku był uczestnikiem wyprawy Adama Bieleckiego i Jacka Czecha, którzy próbowali zdobyć Nanga Parbat. Tam poznał Tomasza Mackiewicza i Elizabeth Revol. Podczas swojego debiutu w najwyższych górach świata, Robert miał także okazje do rozmów z Ali Sadpara, Alexem Txikonem i Simone Moro. Po wyprawie na Nanga Parbat, Robert jeszcze mocniej zaczął angażować się w tematy górskie. Z bazy w Katowicach a później we Wrocławiu relacjonował kolejne wyprawy na 7-mio i 8-mio tysięczniki.

 

 

 

 

 

 

Tomasz Sobania 

Rocznik 1998, autor powieści z gatunku fantasy (dzięki własnej determinacji z pomocą portalu „Polak Potrafi” sfinansował wydanie swojej pierwszej powieści „Speculo”. Kolejne powieści to "Nowy świt" oraz "7 dni i 300 km biegu. Opowieść 19-latka"). Obecnie Student II roku teologii, zapalony sportowiec, biegacz klubu „Piast” Gliwice, aktor teatru amatorskiego. Uczestnik „Rejsu Niepodległości” – Darem Młodzieży Dookoła Świata. Jedną ze swoich pasji – bieganie – wykorzystuje do działalności charytatywnej. Pokonując długie dystanse (m.in. bieg do hiszpańskiego sanktuarium w  Santiago de Compostella (300 km), Maratonami przez Polskę (z Zakopanego do Gdyni - 750 km) – zbiera środki finansowe na leczenie ciężko chorych.

 

Kacper Tekieli 

Fotograf, Mgr filozofii, instruktor wspinaczki sportowej, zamieszkały w Krakowie. Wspinał się w górach USA i Alpach.  W Tatrach przeszedł blisko 100 dróg, w tym około 60 zimowych, wielokrotnie w samotnym stylu. W 2010 roku w ramach VI International Elbrus Race, wbiegł na najwyższy szczyt Rosji w niecałe 5h.  Od 2010 roku uczestnik programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" w ramach którego wziął udział w wyprawach na Makalu (8463m) i Broad Peak Middle (8016m). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Draiusz Kortko

Pracę w „Gazecie Wyborczej” rozpoczął w 1991 roku. Od 2004 roku redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”, współautor książek: “Ludzie czy bogowie. Wywiady z najsłynniejszymi lekarzami w Polsce” (Wydawnictwo Agora, 2015) – napisanej wspólnie z Krystyną Bochenek, “Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach” (Wydawnictwo Znak), “Kukuczka” (Wydawnictwo Agora, 2016) – napisanej z Marcinem Pietraszewskim oraz “Czerwona księżniczka” (Wydawnictwo Agora, 2012), “Religa” (Wydawnictwo Agora, 2014) i „Słodziutki. Biografia cukru” (Wydawnictwo Agora, 2018) – napisanych z Judytą Watołą. Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz się

 Calineczka silniejsza od Strongmana

 

 

 

Sobota, 14 marca 2020 r.

Godzina: 9:00-10:00

Akademia WSB: sala 227

 

 

 

W ramach wykładu dla uczniów początkowych klas szkół podstawowych w barwny, zabawny i interaktywny sposób przedstawiona zostanie ogólna budowa oraz zasady działania najpowszechniejszych urządzeń przeładunkowych stosowanych w przemyśle oraz w domu (dźwignia, klin, wielokrążek, podnośnik pneumatyczny itd). Eksperymenty przeprowadzone razem z dziećmi umożliwią im zapoznanie się oraz łatwe zapamiętanie dzięki przekazaniu wiedzy w przyjaznej formie podstawowych zasad fizyki oraz mechaniki.

 

dr inż. Paweł Sobczak

Adiunkt w Katedrze Transportu i Informatyki Akademii WSB. Doktor nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. W ramach swojej działalności naukowej i dydaktycznej zajmuje się m.in. zagadnieniami gospodarki magazynowej, w tym zastosowania informatycznych systemów magazynowania oraz analizą systemów transportu publicznego. Posiada również doświadczenie we współpracy z firmami z obszaru logistyki, w tym logistyki  magazynowej. Certyfikowany Tutor 1 stopnia Collegium Wratislaviense oraz Certyfikowany konsultant oprogramowania Flexsim: „FlexSim - The Business Process Simulation Consultant” oraz “The Certification for

FlexSim Trainer – University Level”.

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Media relations – jak profesjonalnie współpracować z mediami

 

 

 

Sobota, 14 marca 2020 r.

Godzina: 11:30-13:00

Akademia WSB: Audytorium Maximum (130)

 

 

 

Piotr Zieliński

Dziennikarz, wieloletni wydawca programu "Dzień dobry TVN”. Z mediami związany od kilkunastu lat. Doświadczenie zdobywał przy wielu produkcjach telewizji TVN, m.in : reality show "Surowi rodzice” gdzie pełnił funkcję asystenta reżysera,  "Między kuchnią a salonem” w którym był scenarzystą, czy akcji specjalnej „Zwykły bohater” - jako zastępca szefa redakcji. Dzięki jego zaangażowaniu dla kanału Canal+ Discovery powstała seria dokumentalna „Sukces nie zna granic”, realizowana w Europie, Ameryce i Azji. Był jednym z pomysłodawców i współautorów dwóch platform telewizyjnych: Onet.TV dla portalu Onet.pl i TV.rp.pl dla dziennika "Rzeczpospolita". Autor filmów edukacyjnych dla Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  Jako dziennikarz prasowy współpracował i współpracuje z wiodącymi tytułami prasowymi (m.in Gazeta Wyborcza „Duży Format”, „Newsweek Polska", „Forbes"). Od 14 lat związany z branżowym miesięcznikiem "Press", gdzie publikuje teksty z zakresu reklamy, marketingu i PR. Pomysłodawca ogólnopolskiej inicjatywy związanej z edukacją medialną MediaLeaders.

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

Stay Sharp – czyli jak pomagać ludziom w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym

 

 

 

Sobota, 14 marca 2020 r.

Godzina: 13:30-14:30

Akademia WSB: Audytorium C

 

 

 

Sytuacje kryzysowe powodowane siłami natury bądź działalnością człowieka towarzyszą ludzkości od zarania historii. Pomimo rozlicznych działań zmierzających do ograniczania ich negatywnych skutków, w ich wyniku cierpią ludzie oraz powstają rozległe szkody w mieniu, infrastrukturze, zabytkach kultury oraz środowisku naturalnym. W celu ograniczenia skutków klęsk żywiołowych, awarii technicznych, niepokojów społecznych oraz ataków terroru prowadzone są akcje ratownicze i akcje prewencyjne. W akcjach tych priorytetowym zadaniem jest udzielenie skutecznej pomocy wszystkim osobom poszkodowanym, a zapewnienie im niezbędnych warunków przetrwania jest szczególnym wyzwaniem dla organów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe.

 

prof. dr hab. inż. Eugeniusz Nowak

Profesor w Katedrze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Akademii WSB, nauczyciel akademicki, promotor, wykładowca teorii i strategii bezpieczeństwa narodowego, prekursor logistyki sytuacji kryzysowych, logistyki akcji ratowniczych oraz logistyki wojskowej. Autor wielu prac naukowo-badawczych,

książek oraz licznych artykułów naukowych, przeglądowych i popularnonaukowych.

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Nowe technologie - jak zmieniają gospodarkę i rynek finansowy

 

 

 

Sobota, 14 marca 2020 r.

Godzina: 15:00-16:00

Akademia WSB: Audytorium Maximum (131)

 

 

 


prof. zw. dr hab.  Krzysztof Jajuga

Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz uczelni za granicą (m.in. Jiao Tong University w Szanghaju). Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, a także dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Przewodniczący Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, członek prezydium Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk,  Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz prezes CFA Society Poland. Pełnił funkcje członka Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego i członka Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

  

 


Zapisz się

 

 

Prekariat – nowa klasa społeczna

 

 

 

Niedziela, 15 marca 2020 r.

Godzina: 11:00-12:00

Akademia WSB: Audytorium D

 

 

 

Procesualność  życia społecznego doprowadziła do wytworzenia się nowej struktury społecznej – nowych klas. Powstałą hierarchia burzy dotychczasowe struktury społeczne, a bezwzględność procesów społecznych i ich liderów sprowadza całe społeczeństwa do roli pozbawionej cech i szans na godziwe życie bezwolnych mas społecznych.

 

dr hab. Małgorzata Orłowska, prof. AWSB 

Profesor w Katedrze Pedagogiki Akademii WSB. Zajmuje się pedagogiką społeczną, pedagogiką resocjalizacyjną, pracą socjalną, pedagogiką młodzieży oraz pedagogiką czasu wolnego. Bada procesy marginalizacji oraz procesy i instrumenty inkluzji.

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Zarządzanie danymi produkcyjnymi na różnych warstwach przedsiębiorstwa w dobie przemysłu 4.0

 
 
 
Niedziela, 15 marca 2020 r.
Godzina: 12:30-13:30
Akademia WSB: Audytorium Maximum
 
 
 

Celem wystąpienia jest zapoznanie odbiorcy z problematyką jaka stoi przed efektywnym zarządzaniem informacjami biznesowymi w dzisiejszym świecie produkcji przemysłowej. Jak ważne jest świadome korzystanie z danych udostępnianych jako pożądany efekt uboczny pracy ludzi i maszyn? Jak istotną rolę pełni komunikacja i jej efektywność podczas pracy. W jaki sposób optymalizować koszty produkcyjne? Jak powiązać surowiec z produktem końcowym w sposób automatyczny i jakie rozwiązania oferuje nam technologia i Przemysł przyszłości? Na te pytania postaram się odpowiedzieć podczas swojej prelekcji. 


Adrian Stelmach

Absolwent wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, obecnie kierownik działu IT w firmie Amister odpowiedzialny za Sprzedaż i Realizację projektów IT wpisujących się w ramy Przemysłu 4.0. Doradca do spraw wdrażania koncepcji Przemysłu 4.0 w zakresie poprawy identyfikowalności produktu, integracji systemów przemysłowych, oraz tworzenia aplikacji zautomatyzowanego pomiaru kluczowych wskaźników efektywności. Zaczynał swoją karierę jako programista, dzięki czemu uzyskał wiedzę na temat problemów związanych z przepływem danych produkcyjnych, które stanowią istotne wyzwania dla automatyki przemysłowej. Obecnie jest odpowiedzialny za wdrożenia związane z systemami klasy MES, oraz Informatyki Przemysłowej w zakładach branży automotive, AGD, oraz spożywczej.

 

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 

Gdzie realizować swoje pasje w świecie politycznej niepewności? Rzecz o turystyce, terroryźmie i wojnie w obszarze MENA

 

 

 

Niedziela, 15 marca 2020 r.
Godzina: 14:00-15:30
Akademia WSB
 
 
  
Obszar MENA (Middle East and North Africa) jest nadal dla antropologów kultury fascynującym terenem badań odmiennych cywilizacji, kultur i religii. Dla wielu pasjonatów głodnych wrażeń jest miejscem wyzwań na głębinach raf koralowych, wysokich gór czy pustyni. Dla państw tego obszaru z kolei turystyka jest wyraźnym źródłem dochodu do budżetu. Co zatem powoduje, że obszar MENA jest niczym kocioł wrzącej lawy z którego co chwilę wylewają się regionalne konflikty czy zjawiska społeczne zagrażające również bezpieczeństwu międzynarodowemu ? Czy Iran to rzeczywiście demon współczesności i a  Egipt taki bezpieczny jak go reklamują? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas naszego spotkania
 

Głównym kierunkiem działalności naukowo-badawczej w zakresie pedagogiki kultury są kwestie tożsamości kulturowej, w szczególności problematyka koegzystencji kultur i religii, asymilacja i akulturacja, fundamentalizm religijny, terroryzm motywowany religią, badania diaspor na terenie Polski, etniczności w kulturach pierwotnych obszaru MENA oraz sekurytyzacja procesów społecznych i problematyka współczesnych procesów migracyjnych.


Wiedza i doświadczenie oraz kontakty naukowe zdobyte podczas licznych wyjazdów studyjnych i badań terenowych do krajów obszaru MENA m.in. Jemen, Oman, Syria, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Jordania, Maroko będą pomocne dla tych adeptów nauki, którzy zechcą zając się problematyką  kultury arabsko – islamskiej w Polsce i w krajach obszaru MENA.

 

dr hab. Adrian Siadkowski, prof. AWSB

 

 

 

 

Zapisz się

 

 

 
 

Nasi partnerzy

 

 

 

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji