Start

Artykuły

Zakończył się VIII Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej

10 tysięcy uczestników, ponad 60 spotkań festiwalowych oraz imprez towarzyszących, blisko 70 prelegentów – to bilans największej imprezy popularno-naukowej na terenie województwa śląskiego.

25 marca zakończył się trwający 7 dni VIII Festiwal Nauki, organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Inicjatywa ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 8 lat. Zainicjowana w 2005 r. co rok przeistacza niespełna 130 tysięczne miasto Dąbrowa Górnicza w tętniącą życiem stolicę polskiej nauki, w której przez 7 dni ożywają gorące dyskusje światowej sławy naukowców, prowadzone są debaty społeczno-kulturalne, organizowane spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty i wykłady naukowe.
VIII Festiwal Nauki zgromadził m.in. miłośników nanonauki i genetyki, pasjonatów podróży i aromatycznych kultur, obserwatorów gwiazd i poszukujących życia w kosmosie, zakorzenionych w tradycji i historii, literatów amatorów i wszystkich tych, dla których nauka jest czymś więcej niż tylko książkową wiedzą.
VIII Festiwal Nauki zainaugurowała debata panelowa pt. „Studiuj z głową! Czy wiesz co Cię czeka na uczelni!", która zgromadziła ponad 500 uczestników, zainteresowanych losami szkolnictwa wyższego w Polsce. Prof. Dariusz Rott, prof. Jerzy Błażejowski, prof. Zbigniew Marciniak, prof. Jacek Wódz, Fryderyk Karzełek oraz Andrzej Wypych w obecności studentów, kadry dydaktycznej śląskich instytucji naukowych i przede wszystkim grona najbardziej zainteresowanych – uczniów szkół ponadgimnazjalnych - dyskutowali będą nad systemem edukacji, jakością kształcenia, formami aktywności akademickiej i przyszłością polskich uczelni wyższych.

czytaj więcej o Zakończył się VIII Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej

VIII Festiwal Nauki WSB już na półmetku


Trzeci dzień VIII Festiwalu Nauki, organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. W dotychczasowych kilkudziesieciu wykładach i warsztatach udział wzięło ponad 3 tysiące osób.
Największym zainteresowaniem - głównie przedstawicieli instytucji oświaty oraz uczniów szkół średnich - cieszyły się debata inauguracyjna „Studiuj z głową! Czy wiesz, co Cię czeka na uczelni", moderowana przez prof. Dariusza Rotta oraz wykład dr Jacka Kurka „Nieumarły, czyli kochać do szaleństwa i nad życie. Horror jako źródło wiedzy o kulturze" (przejdź do galerii). Wielu uczestników zgromadziło także czterogodzinne spotkanie poświęcone psychologii osiągania celów wg NLP „Żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce", poprowadzone przez trenera biznesu panią Joannę Szczepańczyk. Natomiast miłośników nauk technicznych zainteresowały wykłady z zakresu podstaw aerodynamiki i budowy samolotów (mgr inż. Pilot Tomasz Duda), meteorologii lotniczej (instruktor Tadeusz Żywczok) oraz pokaz fizyczny dr Krzysztofa Ćwikiela. Sporą widownię przyciągnęła trwająca właśnie debata o tym, czy sport amatorski jest jeszcze możliwy - w debacie udział biorą m.in. Andrzej Zydorowicz, Antoni Piechniczek, prof. dr hab. Mirosław Ponczek (moderuje prof. zw. dr hab. Jacek Wódz).

 

czytaj więcej o VIII Festiwal Nauki WSB już na półmetku

VIII Festiwal Nauki - zapraszamy do świata nauki

Dla miłośników nanonauki i genetyki, pasjonatów podróży i aromatycznych kultur, obserwatorów gwiazd i poszukujących życia w kosmosie, zakorzenionych w tradycji i historii, literatów amatorów i dla wszystkich tych, dla których nauka jest czymś więcej niż tylko książkową wiedzą, organizowany jest już po raz 8 Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej.
Inicjatywa ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 8 lat. Zainicjowana w 2005 r. co rok przeistacza niespełna 130 tysięczne miasto Dąbrowa Górnicza w tętniącą życiem stolicę polskiej nauki, w której przez 7 dni ożywają gorące dyskusje światowej sławy naukowców, prowadzone są debaty społeczno-kulturalne, organizowane spektakularne pokazy, eksperymenty, warsztaty i wykłady naukowe.
Wśród najciekawszych tematów tegorocznych spotkań festiwalowych znalazły się m.in. wykłady: „Czysta energia czy czysta głupota? Czarnobyl po 25 latach", "Nano dla Mega Bogaczy, czyli o Nanotechnologii dla Ludzi Biznesu", „Programowanie genetyczne", „Przenikanie kultur - Indie. Świat barw, aromatów, pięknych ludzi i budowli. Przedstawienie rozmaitych aspektów kultury indyjskiej", „Autystyczny umysł", „Nieumarły, czyli kochać do szaleństwa i nad życie. Horror jako źródło wiedzy o kulturze - wykład z historii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"," „Na początku było Słowo" - o trwającej co najmniej dwa wieki historii dewastacji języka".
Zainteresowanych praktycznymi aspektami nauki i kultury zapraszamy na warsztaty: fotograficzne, ceramiczne, „De coupage", przy użyciu tkaniny artystycznej, w zakresie neuroprogramowania lingwistycznego (NLP); zwiedzanie: Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka", wystaw stałych i czasowych, m.in.: „Mamuty władcy plejstoceńskiej tundry", „Wyzwolenie Przez Widzenie", „Jak żył dawniej rolnik i górnik na ziemi zagłębiowskiej" oraz spektakle teatralne grupy parateatralnej i quasi kabaretowej „Jawny wałek", „Soute z zimnej wody".
Dodatkowo uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu kobiet z zakładu karnego w Lublińcu, przećwiczyć umiejętność udzielania pierwszej pomocy na specjalnych fantomach, obejrzeć spektakularny pokaz niszczenia dysków twardych.
Wśród gości ramach 8 Festiwalu Nauki znajda się wybitne autorytety naukowe z całej Polski, m.in. prof. Danuta Sthral, prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Jadwiga Stawnicka, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski oraz gwiazdy sportu: Antoni Piechniczek, Andrzej Zydorowicz.
8 Festiwal Nauki zainauguruje debata panelowa pt. „Studiuj z głową! Czy wiesz co Cię czeka na uczelni!", która odbędzie się 12 marca 2012 r. o godz. 12.00 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Prof. Dariusz Rott, prof. Jerzy Błażejowski, prof. Zbigniew Marciniak, prof. Jacek Wódz, prof. Jerzy Lamel, Fryderyk Karzełek oraz Andrzej Wypych w obecności studentów, kadry dydaktycznej śląskich instytucji naukowych i przede wszystkim grona najbardziej zainteresowanych - uczniów szkół ponadgimnazjalnych - dyskutować będą nad systemem edukacji, jakością kształcenia, formami aktywności akademickiej i przyszłością polskich uczelni wyższych.
Serdecznie zapraszamy!

  

Nasi partnerzy

Patronat honorowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji