Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

19 marca 2012

Artykuły

Zmiany klimatyczne - konsekwencje ekonomiczno – społeczno – przyrodnicze – wykład

godz: 10.00-11.00

 

Jakie są skutki zmian klimatu globalnego dla życia społecznego i gospodarczego? Czy grozi nam intensyfikacja ekstremalnych zjawisk atmosferycznych - powodzi, huraganów, tornad? Czy obserwowane w Polsce anomalie pogodowe też przypisywane są zmianom klimatu? Czy globalne ocieplenie spowoduje katastrofalne dla ludzkości skutki? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki symulacjom modelowym i prognozom naukowców w ramach wykładu poświęconemu zmianom klimatu globalnego.

czytaj więcej o Zmiany klimatyczne - konsekwencje ekonomiczno – społeczno – przyrodnicze – wykład

Trening wyobraźni - warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych

godz. 11.00

 

Zajęcia literackie na temat kreatywnego pisania. Skąd czerpać pomysły, jak wymyślić potwora, jak napisać wiersz, czy różne rodzaje sztuk można ze sobą łączyć.

 

 

czytaj więcej o Trening wyobraźni - warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych

Dąbrowiacy znani i mniej znani - odkrywamy ich tajemnice - wykład

11.00-12.00


Jak żyli ludzie w różnych okresach historycznych, związani z Dąbrową, urodzeni bądź mieszkający w Dąbrowie. Z jakich środowisk społecznych się wywodzili, jak realizowali swoje pasje, zamiłowania w różnych obszarach życia. Dlaczego wpisali się na trwałe w historię Dąbrowy? Jakie ,,swoje dzieło" wnieśli w rozwój naszego miasta?

 

 

czytaj więcej o Dąbrowiacy znani i mniej znani - odkrywamy ich tajemnice - wykład

Miecz japoński i jego porównanie z szablą polską – wykład z pokazem

godz: 11.00-12.00

 

Wykład dedykowany wszystkim wielbicielom historii wojskowości, uzbrojenia, tradycyjnego oręża, białej broni i kultury Japonii. Jak wygląda tradycyjny japoński miecz - katana? Kiedy pojawiły się pierwsze miecze tego typu? Jak wygląda żmudny i skomplikowany proces wytwarzania? Wreszcie czym różni się ten rodzaj broni od miecza europejskiego? Podczas wykładu poświęconemu białej broni poznasz całą gamę typów i odmian tradycyjnych samurajskich mieczy.

czytaj więcej o Miecz japoński i jego porównanie z szablą polską – wykład z pokazem

Czysta energia czy czysta głupota? Czarnobyl po 25 latach - wykład

godz. 12.00-13.00

 

Gdy 6 sierpnia 1945 amerykański bombowiec B29 zrzucił pierwszą bombę uranową na Hiroszimę, oprócz cierpienia i tragedii setek tysięcy ludzi przyniósł coś jeszcze - wprowadził świat w erę wykorzystania energii jądrowej. Choć w latach 40. XX wieku o energii jądrowej myślano przede wszystkim jako o narzędziu zabijania, później pokojowe wykorzystanie tego potencjału wzięło górę. Rezultaty okazały się zaskakujące. Obecnie z 1kg najczęściej używanego paliwa jądrowego (235 U) można uzyskać tyle energii elektrycznej co z 3000 ton węgla lub 1600 ton benzyn.? Biorąc pod uwagę kryzys energetyczny energia jądrowa może być dla nas wybawieniem. I może być też Apokalipsą. Czy jednak głupota ludzka, będąca przyczyną katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku, cokolwiek nas nauczyła? Czy czystą energię możemy produkować z czystym sumieniem?

czytaj więcej o Czysta energia czy czysta głupota? Czarnobyl po 25 latach - wykład

Znaczenie i symbolika tatuażu więziennego

godz. 14.00-15.00


Tatuowanie więźniów ma niezwykle długą tradycję. Jeszcze niedawno tatuaże więzienne były owiane tajemnicą i publicznie nie mówiło się o ich symbolice i znaczeniu. Obecnie często możemy je zobaczyć w filmach czy na ulicy. Występują w różnych formach, od wykonywanych najprostszą metodą-sinoniebieskich znaków, po kolorowe i skomplikowane arcydzieła. Co tak naprawdę oznaczają tatuaże więzienne? Jaka jest ich symbolika? Czy jest to rodzaj sztuki? Jakie są ich podstawowe grupy? Co oznacza róża, kotwica czy kropka?  Na te pytanie odpowiadał ppor.mgr Artur Kasztelan młodszy wykładowca działu szkolenia, kadr i spraw socjalnych Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach.


Bezpośrednio po wykładzie odbyło się przedstawienie teatralne „Walc dla spóźnionych" w wykonaniu zespołu teatralnego z Zakładu Karnego Lubliniec. Poniżej film z przedstawieni

czytaj więcej o Znaczenie i symbolika tatuażu więziennego

Przenikanie kultur - Indie. Świat barw, aromatów, pięknych ludzi i budowli. Przedstawienie rozmaitych aspektów kultury indyjskiej - wykład

godz. 17.00-18.30

Indie to kraj legenda - o niewielu miejscach na świecie można tak powiedzieć. Dla jednych kolebka wspaniałej cywilizacji, czyste piękno i niewyczerpane źródło inspiracji, dla innych synonim biedy i przeludnienia, królestwo bollywoodzkiego kiczu. Kraina cudów natury i przyrody, wyjątkowa mieszanka różnych religii, zapachów, kolorów. Indie można kochać albo je nienawidzić, ale na pewno nie można pozostać wobec nich obojętnym.

 

 

czytaj więcej o Przenikanie kultur - Indie. Świat barw, aromatów, pięknych ludzi i budowli. Przedstawienie rozmaitych aspektów kultury indyjskiej - wykład 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy