Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

23 marca 2012

Artykuły

"Na początku było Słowo" – o trwającej co najmniej dwa wieki historii dewastacji języka - wykład

godz. 10.00-11.30

 

„[...] Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało."
(Ewangelia wg św. Jana)
Taką maMY - MY, ludzie - konstrukcję psychiczną: w sposób zautomatyzowany odbieramy zmysłami otaczającą nas materialną rzeczywistość i przetwarzamy w naszych umysłach. Dla każdego skutku szukamy przyczyny. Wiemy, że wszystko, co materialne, ma swój koniec. A więc musiało mieć i początek. Racjonalizujemy zachodzące wokół nas i w nas samych zdarzenia. I tak oto obowiązujący naukowy paradygmat każe nam odrzucić meta - a przyjąć jedynie fizykę. W świecie, w którym żyjemy, wersja rzeczywistości trafiająca do naszych umysłów jest uzależniona od pośrednika, którego wybieramy - lub który wybiera nas. Słowo Obraz: bóg XXI-wiecznego, stechnicyzowanego i coraz bardziej zdehumanizowanego świata homo i jakoby sapiens sapiens. Telewizja, prasa, radio, internet. Strumienie słów i obrazów, które bezustannie nas zalewają. Nie musimy już zadawać pytań. Odpowiedzi na te, które wolno stawiać, udzielą za nas wszechwiedzący strażnicy prawdy objawionej. Jak zatem nie dać się zmanipulować w chaosie informacyjnego szumu? Pomny maksymy mistrza propagandy III Rzeszy, iż „kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą", wykładowca z przyjemnością wrzuci kilka autorskich kamyczków do tego ogródka, zwłaszcza że dziś kłamstwa nie trzeba powtarzać nawet raz, by stało się „prawdą".

czytaj więcej o "Na początku było Słowo" – o trwającej co najmniej dwa wieki historii dewastacji języka - wykład

Astronomia XXI wieku - wykład

godz. 10.00-11.15

 

Lata 90. ubiegłego wieku przyniosły ogromną liczbę przełomowych odkryć astronomicznych. Odnaleziono pierwsze planety pozasłoneczne, wykryto, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej, potwierdzono oscylacje neutrin. Jednocześnie astronomowie wysyłają w kosmos coraz więcej sond i próbników, mierzących kosmos i badających nasz Układ Słoneczny. Jak wpłyną te pomiary na naszą wiedzę o Wszechświecie? Czego możemy się spodziewać i na co mieć nadzieję?

czytaj więcej o Astronomia XXI wieku - wykład

Wczesnośredniowieczne hutnictwo srebra i ołowiu - wykład

godz. 11.00-12.00

 

Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się o początkach hutnictwa srebra i ołowiu na obszarach od Olkusza po Bytom i Tarnowskie Góry pomiędzy Przemszą a Brynicą, które sięgają XI w. a w niektórych miejscach nawet wieku IX.

czytaj więcej o Wczesnośredniowieczne hutnictwo srebra i ołowiu - wykład

Nauka w medycynie

godz. 11.30-12.45

 

Medycyna, wciąż jeszcze nauka eksperymentalna, (a eksperymentów dokonuje na ... ludziach), rozwija się dzięki postępom w naukach: biologii, fizyce, chemii, technice i nawet bioetyce. Pewną ilustracją tej myśli są Nagrody Nobla przyznawane za wiele odkryć, które znalazły i znajdą zastosowanie w medycynie. Złożoność tej problematyki odbija się na czasie, który upływa między odkryciem a jego wdrożeniem. Ilustracją tej tezy będą przykłady z ostatnich 100 lat rozwoju nauk i medycyny w szczególności. Jak zapobiegać, diagnozować i leczyć?

czytaj więcej o Nauka w medycynie

Warsztaty astronomiczne

godz. 13.00-15.00

 

W ramach warsztatów zwiedzanie obserwatorium, teleskopowe pokazy plam Słonecznych 0,5m Cassegrain , teleskopowe pokazy Słońca w liniach wodoru H-alfa . Bezpośrednio po warsztatch odbedzie się projekcja filmu „Droga mleczna".

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne

Gospodarka oparta na wiedzy w krajach i regionach Unii Europejskiej

godz. 12.00-13.00

 

Według strategii lizbońskiej Unii Europejskiej gospodarka oparta na wiedzy ma podstawowe znaczenie dla rozwoju kontynentu. Jeszcze kilka lat temu mówienie w Polsce o gospodarce opartej na wiedzy budziło poważny sprzeciw. Termin ten zarezerwowano wyłącznie dla wąskiego grona środowiska akademickiego. Dziś pojęcie to robi zawrotną karierę. Czym tak naprawdę jest gospodarka oparta na wiedzy? Czym jest kapitał intelektualny? Gdzie plasują się polskie regiony na tle europejskiej przestrzeni regionalnej? Czym jest pomiar gospodarki opartej na wiedzy, metodologia Banku Światowego? Jaka jest klasyfikacja państw i regionów Unii Europejskiej ze względu na poziom gospodarki opartej na wiedzy?
Te pytanie są często zadawane w Polsce i za granicą nie tylko przez polityków, społeczeństwo, ale również w gronie naukowców-ekonomistów. Zapraszamy do zapoznania się z ideą gospodarki opartej na wiedzy w ramach proponowanego wykładu.

czytaj więcej o Gospodarka oparta na wiedzy w krajach i regionach Unii Europejskiej

Niebo Kopernika - wykład

godz. 14.00-15.15

 

W czerwcu 2011r. otwarto Niebo Kopernika - planetarium które łączy możliwości projektora gwiazdowego i systemu cyfrowego. Na co pozwala nam ten gigantyczny symulator kosmosu? Co możemy dzięki niemu zobaczyć i zbadać?

czytaj więcej o Niebo Kopernika - wykład

Polubić Pendereckiego

godz. 16.00-17.30

 

Muzyka poważna XX wieku, a szczególnie ta tworzona po II Wojnie Światowej, często uznawana jest za zbyt awangardową i niezrozumiała dla typowego bywalca filharmonii. Za symbol awangardy muzycznej w Polsce przez całe dekady uchodziła muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Dzieje się tak dlatego, że przeciętny meloman często nie potrafi znaleźć właściwego kontekstu dla tej twórczości nie wie jak wejść w świat tak różny od tradycyjnego repertuaru koncertowego, jak zrozumieć język dysonansów i pozornego chaosu dźwięków. Poprzez popartą licznymi przykładami muzycznymi analizę Pasji według Świętego Łukasza i 7 Bram Jerozolimy wykładowca pokaże nie tylko jak zrozumieć tę muzykę, ale też jak ją docenić, a nawet polubić.

czytaj więcej o Polubić Pendereckiego

Komizm w nauce

godz. 16.00-18.00

Jak na przestrzeni wieków, pośród wielu nauk, śmiech i komizm został traktowany? Czy podchodzenie poważnie do takiego zagadnienia jak komizm jest dosyć poważne?
Czy można z powagą mówić o rzeczach przez wielu uważanych za niepoważne? Jak Arystoteles, Platon albo Kant traktowali śmiech?
Jedną z najbardziej fundamentalnych cech ludzkich jakie odróżniają go spośród innych stworzeń jest... śmiech, jest poczucie humoru. Najwięksi badacze czy to filozofowie, psycholodzy, historycy, biolodzy przez wieki ocierali się o temat śmiechu u człowieka, czy traktować go jako jedna z fundamentalnych cech człowieczeństwa czy potraktować jak poważny żart i patosem odstawić na inne czasy...

czytaj więcej o Komizm w nauce

Międzynarodowy Dzień Teatru: Premiera Teatru Pantoplast

godz. 17.00

 

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, ul. 3-go Maja 30, Dąbrowa Górnicza; Sala Teatru Pantoplast
Zapisy: MOPT, tel.: 32 262 54 61; mopt@poczta.wp.pl.

Spotkanie miłośników latania na paralotni

godz. 18.00

Z roku na rok w naszym regionie przybywa miłośników latania na paralotniach. W Polsce powstaje coraz więcej nieformalnych grup, skupiających młodszych i starszych pasjonatów podniebnego szaleństwa. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć filmy, zdjęcia a także uzyskać wszystkie informacje, dotyczące tego ekstremalnego sportu.

 

 

czytaj więcej o Spotkanie miłośników latania na paralotni

Warsztaty astronomiczne

godz. 19.00-21.00

 

Wieczorne pokazy nieba „Niebo nad nami" - teleskopowe pokazy Planet: Wenus ,Mars, Jowisz, Saturn.

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy