UPCOMING SOON!

JUŻ WKRÓTCE!

Szkoła Głowna Służby Pożarniczej w Warszawie wespół z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej organizują 8 kwietnia 2021 roku międzynarodową konferencję naukową nt. „EVALUATION MECHANISMS IN SAFETY AND SECURITY RELATED EXERCISES”.

Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Estońska Akademia Nauk o Bezpieczeństwie (Tallin,  Estonia), Uniwersytet Munster (Munster, Niemcy), Uniwersytet Służb Publicznych (Budapeszt, Węgry), Uniwersytet Vrije (Amsterdam, Holandia), Lwowski Państwowy Uniwersytet Bezpieczeństwa Życia (Lwów, Ukraina) oraz Akademia Policyjna (Bukareszt, Rumunia).

W trakcie konferencji rozpatrywane będą problemy związane z metodologią i metodyką oceny ćwiczeń organizowanych przez podmioty ratownicze oraz jednostki ochrony zdrowia.

W konferencji aktywny udział wezmą eksperci z całej Europy w tym z: Austrii, Niderlandów, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski, ale także ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Konferencja z uwagi na ograniczenia wynikające z reżimu sanitarnego przeprowadzona będzie online a dostęp do niej będzie upubliczniony na stronach organizatorów i współorganizatorów.

Serdecznie zapraszamy!

UPCOMING SOON!

The Main School of Fire Service in Warsaw together with WSB University in Dąbrowa Górnicza (Poland) organize the international scientific conference titled "EVALUATION MECHANISMS IN SAFETY AND SECURITY RELATED EXERCISES" scheduled on April 8, 2021.

The co-organizers of this event are: Estonian Academy of Security Sciences (Tallinn, Estonia), University of Munster (Munster, Germany), University of Public Services (Budapest, Hungary), Vrije University (Amsterdam, the Netherlands), Lviv State University of Life Safety (Lviv, Ukraine) and Police Academy (Bucharest, Romania).

The mainstream of the conference are the problems related to civil protection and healthcare units exercises. with special focus on methodology of their organization and evaluation.

The speakers of the conference come from all over Europe, including experts from: Austria, Germany, Italy, the Netherlands, Sweden, United Kingdom, Poland, and also from the United States of America.

Due to sanitary restrictions the conference will be held online while an access to it will be available on the organizing and co-organizing institutions’ websites.

You are cordially invited!

Akceptuj Więcej informacji