Informacje o Legii Akademickiej

Legia Akademicka to program skierowany do studentów wszystkich kierunków, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, z myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej. To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, to prestiż.

* Program finansowany jest ze środków MNiSW

Szczegóły projektu

Program Legii Akademickiej składa się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna będzie prowadzona w formie wykładów (online) we wszystkich wydziałach Akademii WSB pod warunkiem utworzenia grupy liczącej minimum 20 osób. Druga część to szkolenie praktyczne, przeprowadzane na terenie jednostek wojskowych w trakcie akademickich wakacji

• Moduł szkolenia podstawowego zakończony jest egzaminem i złożeniem przysięgi;
  • Moduł szkolenia podoficerskiego zakończony jest egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy;
  • Moduł szkolenia oficerskiego (realizowany w uczelniach wojskowych).

Szczegóły tutaj.

Harmonogram części teoretycznej i praktycznej programu Legia Akademicka w roku akademickim 2020/2021 zostanie udostępniony wkrótce.

Drogie Studentki!

W ramach programu Legia Akadmicka informujemy, że zostaniecie wezwane przez Wójta/Burmistrza/Prezydenta Miasta (według miejsca zamieszkania) do stawienia się w ramach trwającej Kwalifikacji Wojskowej, gdzie nadana Wam będzie kategoria zdrowia.

O Legii Akademickiej

Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Program realizowany jest w roku akademickim 2018/2019. Organizatorem części teoretycznej szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest Akademia WSB, która dołączyła do programu Legia Akademicka. Część praktyczną wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Legia Akademicka (LA) – to ochotnicza formacja wojskowa utworzona 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków POW. W listopadzie 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego (36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej), a w 1929 roku została powołana do życia powtórnie, jako organizacja przysposobienia wojskowego słuchaczy wyższych uczelni w Polsce.

Działała z przerwami do roku 1939, a po 1989 roku została reaktywowana jako stowarzyszenie.

Więcej informacji o Legii Akademickiej na stronie internetowej: https://legiaakademicka.wp.m

Akceptuj Więcej informacji