22 marca 2011

Artykuły

Japonia – prawdy i mity o kraju kwitnącej wiśni - wykład, pokaz, degustacja sushi

10.00-11.00
Sala: Audytorium Maximum, WSB

 

Honor, wszechobecne poczucie wdzięczności i obowiązku to cechy typowe dla każdego Japończyka. Dyscyplina, stoicyzm, powściągliwość, opanowanie, a także lojalność i szacunek wobec starszych czy zwierzchników są powszechnie respektowane i widoczne na każdym kroku - w szkole, pracy i rodzinie. Podstawę specyficznego systemu myślenia i sposobu postrzegania świata przez Japończyków stanowią konfucjańskie zasady, bushido, czyli "droga rycerza", a także buddyzm zen. Za ich sprawą ongiś samuraj, który okrył się hańbą i stawał się rōninem, zwracał jeden ze swych mieczy przeciw sobie i popełniał rytualne samobójstwo - seppuku. O prawdach i mitach o kraju kwitnącej wiśni dowiedzą się uczestnicy wykładu. W ramach spotkania odbędzie się również pokaz aikido iaijutsu (szermierka japońska), prezentowany przez Aikido Kumura Dojo.

Po wykładzie zapraszamy na degustację sushii.

 

czytaj więcej o Japonia – prawdy i mity o kraju kwitnącej wiśni - wykład, pokaz, degustacja sushi

„Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”

12.00-13.00

Sala: Audytorium Maximum, WSB

 

Za parę minut przelecimy równik. (...) Widzę, jak horyzont jaśnieje. Kończy się zaledwie 33-minutowa noc kosmiczna. Lecimy w stronę Słońca. Krzywizna Ziemi jest wyraźnie zaznaczona pasmem czerwieni i błękitu nad nią. Wskutek prędkości orbitalnej obraz zmienia się. Jak pod pędzlem artysty horyzont rozjaśnia się, barw przybywa, zwiększa się ich intensywność. Pierwszy kosmiczny poranek ofiarowuje mi jeszcze bogatszy zestaw barw i kształtów... Zapraszamy do wysłuchania opowieści pierwszego i jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos.

 

 

czytaj więcej o „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”

Naukowe spotkania nauczycieli w ramach Międzynarodowej Artystycznej Akademii Multimedialnej

13.00-15.00

 

Warsztaty z tkaniny artystycznej i ceramiki
Warsztaty ceramiczne
Warsztaty z wełny czesankowej

 

czytaj więcej o Naukowe spotkania nauczycieli w ramach Międzynarodowej Artystycznej Akademii Multimedialnej

Warsztaty astronomiczne

13.00-15.30

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej


W ramach warsztatów uczestnicy będą mogli wziąć udział w zwiedzaniu obserwatorium astronomicznego oraz poznają budowę głównego instrumentu obserwacyjnego 0,5m reflektorem Cassegraina. W ramach zajęć projekcja filmowa "HUBBLE 15- Years of Discovery".

 

 

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne

Historia pewnej gwiazdy - wykład

14.00-14.45
Sala: 122; WSB


Gwiazdy nie są wieczne. Te lekkie, podobne do Słońca żyją długo i umierają w ciszy. To co po nich zostaje to mgławica planetarna. Mgławice takie oświetlone od środka przez białe karły są najpiękniejszymi obiektami obserwowanymi przez człowieka we Wszechświecie. Gwiazdy ciężkie umierają młodo i efektownie - wybuchem supernowej. Pozostają po nich czarne dziury lub gwiazdy neutronowe. I jedne i drugie są tajemnicze i mroczne. Wybuch supernowej jest - tak jak prawie wszystko we wszechświecie - zarówno końcem jak i początkiem. Jak rodzą się gwiazdy, jak długo żyją, jak umierają? I dlaczego mówi się - zresztą zgodnie z prawdą - że ludzie są dziećmi gwiazd?

 

czytaj więcej o Historia pewnej gwiazdy - wykład

Strona: Strona 1 | Strona 2 |


 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji