Piątek 18 marca ŚWIAT

Artykuły

Ekonomiczny wymiar śmierci człowieka

Piątek

9.00 – 10.00

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Ekonomiczny wymiar śmierci człowieka

Współczesne spojrzenie na człowieka jako następstwo dyktatury relatywizmu. Depopulacja - współczesny wymiar walki z grzechem pierworodnym. Narodziny człowieka zagrożeniem dla „Matki Ziemi”. Ekonomiczno – ekologiczne uzasadnienie dla eliminacji jednostek najsłabszych. Systemy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych - morituri non cognant.  Kierunki rozwoju branży funeralnej. Proekologiczne formy pochówku człowieka. Quo vadis hominis? Ad moiris...

czytaj więcej o Ekonomiczny wymiar śmierci człowieka

Lapbook czyli książka na kolanach (dla uczniów 3-6 kl. szkoły podstawowej)

Piątek
10.00-11.30

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 639 03 39, 795 180 803

 

Lapbook czyli książka na kolanach (dla uczniów 3-6 kl. szkoły podstawowej)

Warsztaty plastyczne, tworzenie lapbooków czyli tzw. teczek tematycznych.  Teczka taka, pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia.

czytaj więcej o Lapbook czyli książka na kolanach (dla uczniów 3-6 kl. szkoły podstawowej)

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla młodzieży i dorosłych

 Piątek

10.00 – 15.00

Miejsce: Sala Teatralna,  MOPT

Zapisy: 32 2625461, mopt@wp.pl

 

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla młodzieży i dorosłych

eliminacje miejskie

Zgłoszenia do 11.03.2016 r.


Anna Podsiedlik

Czym będziemy się martwić w 2050 roku?

10.15 – 11.15

Miejsce: sala 123, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Czym będziemy się martwić w 2050 roku?

Wykład ma na celu prognozę wyzwań i zagrożeń dla świata, które mogą pojawić się za 35 lat. Data została wybrana nieprzypadkowo – większość poważnych analiz naukowych dotyczących demografii, ochrony środowiska czy bezpieczeństwa międzynarodowego przyjmuje za możliwą do realnego prognozowania właśnie tę cezurę czasową.

Czy Europę zaleje fala islamu? Czy oceany wyschną? Kiedy się zaczną gwiezdne wojny i czy na Marsie powstaną kolonie dla wybranych ludzi? Czy uda się wyżywić wszystkich ludzi? Czy na ziemi znowu będą mogły żyć dinozaury?

Mniej lub bardziej prawdopodobne odpowiedzi na te i inne nurtujące ludzkość pytania już podczas wykładu. 

czytaj więcej o Czym będziemy się martwić w 2050 roku?

Human Rights in a Globalised and Multicultural World. Tensions and Challenges

Dr Cheikh Gueye

Piątek
11.00-12.00

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Human Rights in a Globalised and Multicultural World. Tensions and Challenges

Our globalised and multicultural world brings closer people of different cultural backgrounds and traditions. This empirical fact of diversity gives rise to various kinds of tensions and conflicts that need to be managed with political, economic and social actions and instruments.

Human rights, as a set of moral principles and norms practically translated into legal rights, are presented by some thinkers as appropriate instruments to manage conflicts brought about by diversity. This lecture examines critically this claim by deeply exploring the contested nature of human rights and their function as catalyst of conflicts.

czytaj więcej o Human Rights in a Globalised and Multicultural World. Tensions and Challenges

Stres życiowy i zawodowy

Piątek

11.00 – 12.30

Miejsce: sala 230, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Stres życiowy i zawodowy

Umiejętność radzenia sobie ze stresem i zachowanie wewnętrznej równowagi jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych sprawności życiowych, zważywszy na oszałamiające tempo funkcjonowania we współczesnym świecie. Pomimo tego, że ludzie różnią się wrodzonymi predyspozycjami w zakresie odporności na stres (uwarunkowania genetyczne), to jednak umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych (stresogennych) można w dużej mierze wyćwiczyć lub usprawnić. Nie chodzi zatem o to, aby nauczyć się „żyć bez stresu”, gdyż stres wydaje się stanowić integralną część naszego życia, ale bardziej o to, aby potrafić mu zapobiegać, w mniejszym stopniu poddawać się stresowi oraz aktywnie zwalczać skutki stresu, w sytuacjach, kiedy już wystąpi. Zdolność radzenia sobie ze stresem nabrała tym bardziej szczególnego znaczenia, gdyż istnieją mocne dowody naukowe na związek stresu ze zdrowiem człowieka. W licznych badaniach wykazano, że aktywne radzenie sobie ze stresem sprzyja zachowaniom prozdrowotnym, a niedostateczna sprawność w tym zakresie negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka oraz jakość kształtowanych relacji międzyludzkich.

czytaj więcej o Stres życiowy i zawodowy

Dawno, dawno i nie tak dawno temu w Dąbrowie (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum)

12.00 – 13.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 639 03 39, 795 180 803

 

Dawno, dawno i nie tak dawno temu w Dąbrowie (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum)

Zajęcia na temat zapomnianych miejsc w Dąbrowie Górniczej.

czytaj więcej o Dawno, dawno i nie tak dawno temu w Dąbrowie (dla uczniów 5-6 kl. szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum)

Środowisko pracy może być toksyczne – o demotywatorach we współczesnych organizacjach

12.00 – 13.00

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Środowisko pracy może być toksyczne – o demotywatorach we współczesnych organizacjach

Nieustanne dążenie organizacji do doskonalenia poziomu swej skuteczności oraz efektywności, a jednocześnie konkurencyjności, wciąż kieruje uwagę kadr menedżerskich na poszukiwanie niezawodnych środków oraz sposobów optymalizacji procesu zarządzania. Dążenie do maksymalizacji korzyści, zwłaszcza ekonomicznych niejednokrotnie sprawia jednak, że miejsce pracy zamiast być środowiskiem przyjaznym i twórczym, staje się dla pracowników wyłącznie źródłem stresu i strachu. Wśród czynników skutecznie wpływających na kreację toksycznego środowiska pracy wskazać można wiele współczesnych demotywatorów.

czytaj więcej o Środowisko pracy może być toksyczne – o demotywatorach we współczesnych organizacjach

Pieniądze to nie wszystko – debata panelowa

12.00 – 13.30

Miejsce: Audytorium Maximum, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Pieniądze to nie wszystko – debata panelowa

 

Uczestnicy:

Dr Joanna Heidtman - psycholog i socjolog, trener biznesu, doradca, coach. Wiedzę i doświadczenie zdobywała m. in. w University of South Carolina i Cornell University w USA. W Pracowni Procesów Grupowych w IS UJ prowadziła przez 10 lat badania dotyczące konfliktów i dynamiki grupowej. Jest współzarządzającym firmy doradczej Heidtman&Piasecki, współzałożycielem Fundacji na rzecz Kapitału Intelektualnego, certyfikowanym wykładowcą Harvard Business Review Polska (ICAN INSTITUTE). Jej publikacje pojawiły się w Harvard Business Review, „Marketing & More”, „ThinkTank”, w „Charakterach”. Obecnie publikuje felietony w magazynie „Coaching” oraz na stronach „Blogosfery Liderów” Harvard Business Review Polska. Współpracuje jako ekspert z TVP, TVN, TVN24 Biznes i Świat. Posiada certyfikat „Art & Science of Coaching”, wydany przez Erickson College International, licencję Insights Discovery, certyfikat Praktyka NLP oraz doradcy zespołów uczenia się metodą "Action Learning".

 

prof. dr hab. Marek Walancik - Prorektor ds. nauki, Kierownik Katedry  Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, po Dyrektora Biblioteki Akademickiej WSB, Chorzowianin Roku 2006

 

prof. dr hab. Janusz Majcherek - profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie kieruje Katedrą Socjologii. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych w zakresie filozofii i socjologii kultury oraz filozofii politycznej, a także historii politycznej i etyki (m.in. „Pierwsza dekada III RP” 1999, „W poszukiwaniu nowej tożsamości” 2000, „Źródła relatywizmu w nauce i kulturze XX w. Od teorii względności do postmodernizmu” 2004, „Demokracja, przygodność, relatywizm” 2007, „Kultura, osoba, tożsamość” 2009, „Etyka powinności” 2012). Analityk i komentator zagadnień politycznych i społecznych, publikował lub publikuje na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Przeglądu Politycznego”, polsko-niemieckiego magazynu „Dialog” oraz innych czasopism krajowych i zagranicznych. Obecny jako komentator zagadnień politycznych i społecznych na antenie kilku stacji radiowych (m.in. TOK FM, Radio Kraków) i telewizyjnych (m.in. TVN24, Superstacja, TVP Kraków). Wyróżniony Polskim Pulitzerem (nagroda branżowego miesięcznika „Press”) za najlepszy tekst publicystyczny 1999 r. Laureat Nagrody Kisiela 2003.  

 

Jan Mela – podróżnik, himalaista, w 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi - w wyniku porażenia prądem (15 000V) amputowano mu rękę i nogę. Teraz porusza się o protezie nogi. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. W 2009 roku założył Fundację Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Od kilku lat prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm. W wolnych chwilach podróżuje autostopem, robi zdjęcia w pustostanach, szyje na maszynie i chodzi na slackline.

  

 Moderator

Adam Sojka - dziennikarz Telewizji Katowice, dwukrotny laureat 13-tej edycji konkursu imienia Władysława Grabskiego w kategorii „media elektroniczne i telewizja” "problematyka regionalna".

 

czytaj więcej o Pieniądze to nie wszystko – debata panelowa

Z Bieszczad do Shaolin. Czy warto mieć marzenia?

Mirosław Barszowski

13.00 - 14.30

Miejsce: sala 227, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


Z Bieszczad do Shaolin. Czy warto mieć marzenia?

 

czytaj więcej o Z Bieszczad do Shaolin. Czy warto mieć marzenia?

Życie zawodowego sportowca - złota medalistka Igrzysk Olimpijskich Angelika Wątor

Angelika Wątor

14:30-16:00

Miejsce: sala 227, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Życie zawodowego sportowca - złota medalistka Igrzysk Olimpijskich Angelika Wątor

 

Na spotkaniu będzie poruszana problematyka sportu zawodowego - szermierki, ciężkiej drogi do celu, a także zaprezentowane zostaną pozytywy bycia sportowcem. W celu przybliżenia tej dziedziny sportu  odbędzie się prezentacja multimedialna oraz prezentacja całego stroju, w którym zawodniczka występuje na zawodach.

czytaj więcej o Życie zawodowego sportowca - złota medalistka Igrzysk Olimpijskich Angelika Wątor

Szkolenie Liderów Sportowych - wolontariat sportowy

16.00 – 17.30

Miejsce: Studium Kultury Fizycznej, pok. 28, WSB

Zapisy: 32 295 93 64; msadowski@wsb.edu.pl

 

Szkolenie Liderów Sportowych  - wolontariat sportowy

Wolontariat sportowy jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi wolontariatu w obecnych czasach. Coraz więcej organizacji, stowarzyszeń czy klubów poszukuje ludzi chcących wesprzeć ich działania i zaangażować się w ich rozwój. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ pomoc, którą niosą wolontariusze to praktycznie podstawa w organizacji udanej imprez sportowej każdej rangi.

czytaj więcej o Szkolenie Liderów Sportowych - wolontariat sportowy

Z miłości do regionu - Śląskim Szlakiem Kobiet

17.00 – 18.00

Miejsce: s. 123, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; wnowak@wsb.edu.pl

 

Z miłości do regionu - Śląskim Szlakiem Kobiet

Kongres Kobiet Województwa Śląskiego od lat wspiera wszelkie inicjatywy społeczne i polityczne dotyczące działań kobiet w naszym regionie.  W tym roku II Kongres odbędzie się 16.04.2016 r. w Katowicach w Sali Sejmu Śląskiego. W ramach tej inicjatywy  pragniemy zainaugurować rozpoczęcie prac nad Śląskim Szlakiem Kobiet, którego jesteśmy współtwórczyniami. W ramach Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej chcemy zaprezentować wybrane postacie kobiet naszego Regionu, które zapisały się w jego historii. Zapraszamy nie tylko do wzięcia udziału w prelekcji, ale również do włączenia się w tworzenie Szlaku. 

czytaj więcej o Z miłości do regionu - Śląskim Szlakiem Kobiet

14.30 – 21.00 – cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

14.30 – 21.00 – cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

 

14.30 – 15.15

Projekcja filmowa - Układy planetarne

Ewolucja Układu Słonecznego przebiegała od chwili jego narodzin, kształtując go do obecnego stanu. Wiemy jednak, że przyszłość przyniesie zmiany, które będą miały wpływ zarówno na Słonce, jak i na planety. Wiemy, że układy planetarne powstają w otoczeniu większości gwiazd. Obserwacje te pomogły naukowcom określić, jak wyglądały początki formowania się Układu Słonecznego. Podobne procesy zachodzą w całym Wszechświecie, a znalezienie układu planetarnego, podobnego do naszego, jest tylko kwestią czasu.

 

15.30 – 17.40

Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie  obserwatorium

Obserwując Słońce można zauważyć takie zjawiska jak:erupcje słoneczne, flokule

Granule, plamy słoneczne, pochodnie słoneczne czy protuberancje. Pokazy prowadzone będą  12” teleskopem Meade LX-90 w liniach wodoru H-alfa teleskopem słonecznym Coronado SolarMax.

 

17.50 – 18.35

Zakręcone Niebo prezentacja dla dzieci

Prezentacja dla dzieci obejmującą szeroki zakres astronomii i astronautyki, od historii do najnowszych badań.

 

18.45 - 21.00 

Pokazy Nieba

Co można nocą zaobserwować na niebie w mieście? Od wieków nocne niebo przyciąga wzrok ludzi. Jedni widzą w nim tylko zbiór jasnych punkcików, które rozświetlają noc, inni potrafią wyczytać z nich drogę, a dla jeszcze innych jest to wspaniała opowieść, swoista mitologia przeniesiona na nieboskłon.

czytaj więcej o 14.30 – 21.00 – cykl zajęć w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Warsztaty muzyczno - kulinarne

Piątek

17.00 – 20.00

Miejsce: Kashmir Music Club, ul. Małachowskiego 9 w Sosnowiecu

Zapisy: 32 297 95 95 (od 14.00 do 21.00)

 

Warsztaty muzyczno - kulinarne

Żeby zostać DJ-em trzeba spełnić kilka, dość ważnych warunków. Niezbędne jest wyczucie rytmu, dobry słuch, ale tego człowiek raczej nie jest w stanie się nauczyć - albo to się ma, albo nie. W zawodzie tym przyda się także obszerna wiedza muzyczna i znajomość aktualnych trendów muzycznych - głównie po to by umiejętnie dobierać repertuar. Wszystkich, którzy choć na chwilę chcieliby stanąć za konsolą Didżejską i spróbować swoich sił zapraszamy na warsztaty. Dodatkowo w programie również warsztaty barmańskie, kulinarne oraz spotkanie z Sommelierem.

Spotkanie z dąbrowskimi paralotniarzami, prezentacja sprzętu, prelekcja na temat paralotniarstwa.

Piątek

18.00

Miejsce: Pub Sportowy (Hala "Centrum"), Dąbrowa Górnicza

Organizator: CESIR, Dąbrowa Górnicza


Spotkanie z dąbrowskimi paralotniarzami, prezentacja sprzętu, prelekcja na temat paralotniarstwa. 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji