23 marca 2017 roku
9.30 – 10.30
Wirtualizacja wczoraj i dziś
Dr Paweł Świtała
Specjalista w zakresie administracji systemami z rodziny Windows Server i Linux, adiunkt w Katedrze Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Dyrektor Działu IT WSB, MCP, MCTS, MCITP.
Miejsce: sala 440, WSB
Rejestracja...»
10:00-11:30 (I grupa)
12:00-13:30 (II grupa)
Eko Handmade
Warsztaty z twórczej ekologii czyli upcyklingu skierowane do młodszych dzieci. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak w twórczy sposób zamienić stare przedmioty codziennego użytku w nowe, ciekawe i własnoręcznie zrobione „dzieła sztuki”.
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej
Zapisy: 32 6390301 marketing@biblioteka-dg.pl
11.00-12.00
Światy wartości w socjologicznym obiektywie
Prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz
Socjolog, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Członek Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Rady Naukowej Wydziału Filozofii Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze.
Miejsce: sala 122, WSB
Rejestracja...»
12.00 – 14.00
Oczy zwierciadłem duszy. Stan naszych oczu jako odbicie konkretnych problemów zdrowotnych
Dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka
Okulistka, doktor habilitowana medycyny. Pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu AMD, jaskry oraz retinopatii cukrzycowej.
Miejsce: Audytorium D, WSB
Rejestracja...»
W ramach wykładu:
• Pokaz gogli imitujących stany widzenia w różnych stadiach chorób narządu wzroku
• Pokaz możliwości psów – przewodników osób niewidomych
14.00 – 15.00
Jak „myśli” mózg? Wyższa czynność nerwowa
Dr hab. n. med. prof. nadzw. IO Dawid Larysz
Neurochirurg, neuropsycholog. Pracownik Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach. Specjalizuje się w neurochirurgii dziecięcej, neuroonkologii, leczeniu wad wrodzonych OUN, leczeniu wad wrodzonych czaszki - kraniosynostozy, zespołu Aperta, zespołu Crouzona. W grudniu 2014 roku przeprowadził z sukcesem niezwykle rzadką operację guza mózgu ze śródoperacyjnym wybudzeniem pacjenta.
Miejsce: sala 122 WSB
Rejestracja...»
16.00-18.00
Podstawy fotografii „Zagadnienia z zakresu ekspozycji”. Warsztaty
graficzne dla młodzieży (w wieku 14-17 lat)
Dariusz Kostecki ukończył Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Artystyczny, prowadzi w MOPT Grafikę i Animację Komputerową i Fotograię dla dzieci i młodzieży
Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej
Zapisy: 32 2625461
16.30 - 17.25
Teatr Pantoplast „Prezenty” (grupa młodsza)
Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna Dorota Zygmunt.
Choreografia, kultura słowa Artur Fredyk.
Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek PracyTwórczej w Dąbrowie Górniczej
Zapisy: 32 2625461
Cykl zajęć w Dąbrowskim Obserwatorium astronomicznym w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej
16.15 -17.00
Projekcja filmowa „Planety Pozasłoneczne”
17.05 -17.50
Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów. Prezentacja
18.45 - 21.30
Pokazy Nieba
Obserwacje najciekawszych obiektów nocnego nieba w tym Planet: Merkurego, Marsa i Jowisza oraz obiektów mgławicowych i gromad gwiazd.
Dariusz W. Nelle
Konstruktor astronomicznych przyrządów obserwacyjnych; twórca Dąbrowskiego Koła Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza oraz Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego; propagator budowy Dąbrowskiego Planetarium.
Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej
Rejestracja...»
NOC NAUKOWA - REJESTRACJA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA / BRAK WOLNYCH MIEJSC
Specjalne wykłady popularnonaukowe
19.00 - 20.00
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... - kulisy kultowego programu TVP1
Łukasz Kowalski
Dziennikarz, reporter. Absolwent Akademii Dziennikarskiej TVP Katowice oraz kursu reżyserii w Centrum Sztuki Filmowej. Od blisko 10 lat związany zawodowo z Telewizją Polską. Autor ponad 150 reportaży społecznych i interwencyjnych emitowanych na antenach TVP1 („Celownik”, „Polska Non Stop”), TVP2 („Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Kontakt”, „Reporter Polski”), TVP Info („Telekurier”). Wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, takich jak: Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, czy Nagroda „Watergate”, przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Miejsce: Audytorium D, WSB
Rejestracja...»
20.30-21.30
ROZUMIEĆ ZDJĘCIE. „Czytanie” fotografii dokumentalnej
Arkadiusz Gola
Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od osiemnastu lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach.
Miejsce: Audytorium D, WSB
Rejestracja...»
21.30-22.00 NOC Z KRYMINAŁEM
Ryszard Ćwirlej
Socjolog, reporter, wydawca i producent, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował kryminałem „Upiory spacerują nad Wartą”. Do dzisiaj jego dorobek literacki powiększył się jeszcze o trzy powieści, wszystkie osadzone w rzeczywistości PRL-u. Za „Ręczną robotę” otrzymał nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2010. Ta sama powieść posłużyła w 2011 za kanwę największej produkcji w historii Teatru Polskiego Radia – serialu słuchowiskowego „Ręczna robota”, do którego zaangażowano 116 aktorów, a prace trwały dwa miesiące.
Miejsce: Audytorium D, WSB
Rejestracja...»