Zaczytany Senior

Artykuły

Szczęście pod stopami - opowieść z happy endem

"... Monika całe dzieciństwo była traktowana jak piąte koło u wozu. Wychowana wraz z siostrą przez dziadków po tym jak matka, po śmierci ich ojca, zostawiła je. Historia rodzinna przedziwnie zatoczyła krąg i siostra również poszła w ślady matki zostawiając dziecko Monice. Choć kobieta wydaje się spełniona i szczęśliwa, jednak braki finansowe mocno dają o sobie znać...


Tytuł: Szczęście pod stopami
Autor: Renata L Górska
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2020

czytaj więcej o Szczęście pod stopami - opowieść z happy endem

Zakręcona narzeczona - recenzja beztroskiej powieści na lato

Jakoś tak wyszło, że nie spotkałam się wcześniej z piórem autorki. A szkoda, bo zabawnie pisze. W powieściach spotkałam się z różnymi zwierzętami, ale z kurą po raz pierwszy, co mnie rozśmieszyło. Bohaterką powieści oprócz kury zwaną Pelagią, jest Majka, pracująca w wydawnictwie w Zabrzeźnie, w nudnym bez żadnych atrakcji, mieście, marząca o karierze w Warszawie...

 


"Zakręcona Narzeczona"

Iwona Czerwińska
Wydawnictwo Replika
08.2020

czytaj więcej o Zakręcona narzeczona - recenzja beztroskiej powieści na lato

„Pan Fiasko i jego sukcesy"

Pan Fiasko i jego sukcesy” to cykl humorystycznych opowiastek o grupie małomiasteczkowych oryginałów, o ich pasjach, fobiach i marzeniach.

Panowie Fiasko, Fabuła, Plajta, Hossa, Tymczas i Pretens spotykają się w ulubionej kawiarni nad partyjką szachów i próbują zrozumieć świat wokół siebie. Są pełni wigoru, marzeń i planów, które niestety z reguły spalają na panewce. Niezrażeni tym jednak marzą dalej, z nieco dziecięcym zdziwieniem przyglądając się światu.

Błyskotliwy dowcip łączy się tu z niewesołą refleksją nad naszą współczesnością. Zaś czytelnik może przejrzeć się w tych bohaterach niczym w krzywym lustrze.

 

"Pan Fiasko i Jego sukcesy" / Henryk Bardijewski

Pokłosie przekleństwa - recenzja powieści Edyty Świętek

Edyta Świętek kontynuuje opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, w której bohaterami są nie tylko matki, babki, ojcowie, bracia, siostry, kochankowie… Ważną bohaterką jest Bydgoszcz, a w niej miejsca, na wspomnienie których kręci się łezka w oku i takie, o których istnieniu wygodniej byłoby zapomnieć.


"Pokłosie przekleństwa" - Edyta Świętek
https://www.facebook.com/WydawnictwoReplika/


czytaj więcej o Pokłosie przekleństwa - recenzja powieści Edyty Świętek

Dla podróżników chcących poznać prawdziwy Londyn

Po „Paryżu” i „Nowym Jorku”, Edward Rutherfurd przedstawia nam fascynujące losy Londynu. Z rozmachem opisuje ponad dwa tysiące lat historii tego miasta.

Dzięki barwnym bohaterom, których pasjonujące losy misternie splatają się z historią miasta, ukazana zostaje cała bogata przeszłość Londynu.

W miarę rozwoju metropolii jesteśmy świadkami powstawania amfiteatru w Londynie, budynku Tower of London, Teatru Szekspirowskiego czy modnej dzielnicy West End.

 

Londyn / Edward Rutherfurd

Miłość po grecku - recenzja powieści

Zofia jest ambitną dziennikarką i perfekcyjną kobietą. Ma dobrą pracę i poczciwego męża, do pełni szczęścia brakuje jej tylko miłości. Takiej rodem z romantycznych lektur albo filmowych romansów. Miłości idealnej, wzniosłej, opartej na porozumieniu dusz i symbiozie ciał. Niestety mąż niezbyt się nadaje: jest pospolitym zjadaczem chleba, w wolnym czasie gra w gry komputerowe, a na domiar złego uwielbia piwo, którego Zofia nie znosi...


"Miłość po grecku"

Barbara Seeman-Włodarczak
WYDAWNICTWO  Replika

czytaj więcej o Miłość po grecku - recenzja powieści

Jesienny motyl - o perle wśród książek dla kobiet i nie tylko

Jak się czujesz? To pytanie od miesiąca w związku z moim wypadkiem komunikacyjnym słyszę bardzo często. Fizycznie dochodzę do siebie i zdrowieję. Psychicznie od wczoraj jestem emocjonalnie poturbowana. Czuję się niczym pranie, które przeszło przez wyżymaczkę, które zostało odwirowane przez godzinę na najwyższych obrotach. A wszystko za sprawą książki, którą przeczytałam, o której zdecydowanie nigdy nie zapomnę, bo takich lektur się nie zapomina. Bynajmniej taki wrażliwiec jak ja nie potrafi.


Agata Suchocka "Jesienny motyl"
Wydawnictwo Replika, 2019


czytaj więcej o Jesienny motyl - o perle wśród książek dla kobiet i nie tylko

„Kot, który spadł z nieba”

Małżeństwo trzydziestolatków mieszka w małym wynajętym domku w spokojnej dzielnicy Tokio. Choć oboje pracują w domu i spędzają razem dużo czasu, nie mają już sobie zbyt wiele do powiedzenia. Pewnego dnia do ich życia wkracza Chibi – kotka, która każdego dnia zjawia się nieproszona w ich ogrodzie. Z czasem małżonkowie zaczynają rozmawiać o Chibi, dbać o nią i traktować ją jak domownika. W końcu pojawia się nadzieja na ratunek dla ich wspólnego życia.

„Kot, który spadł z nieba” to powieść-medytacja o poszukiwaniu szczęścia na przekór monotonii dnia codziennego. Hiraide niezwykle subtelnie nakreśla portret psychologiczny współczesnych trzydziestolatków, którzy czują się samotni, nawet żyjąc w szczęśliwych związkach.

Książka „Kot, który spadł z nieba” to literacki fenomen. Prawa po ponad 10 latach od jej wydania sprzedano do 13 krajów. Otrzymała ona japońską nagrodę literacką Kiyama Shohei.

 

Kot, który spadł z nieba / Takashi Hiraide

Dla asów przestworzy i miłośników polskiego lotnictwa

Jak wyglądały pierwsze dni września 1939 roku z perspektywy porucznika lotnictwa? Co czuje człowiek ostrzeliwany przez messerschmitta? Jak to jest – w piątek zestrzelić cztery niemieckie samoloty jednego dnia, a w poniedziałek powtórzyć ten wyczyn? Jak wygląda powietrzny pojedynek z kamikadze? Co myśli pilot, gdy widzi ciało zestrzelonego wroga spadające do pełnego rekinów oceanu?

O swoich wojennych przygodach, od pierwszych dni kampanii wrześniowej, przez bitwę o Anglię w składzie Dywizjonu 303, aż do walk z Japończykami w słynnej formacji „Latające Tygrysy”, opowiada jeden z najskuteczniejszych pilotów myśliwskich w naszej historii.

Witold Urbanowicz wspaniale walczył i jeszcze lepiej pisał.

„Początek jutra”, „Świt zwycięstwa” i „Ogień nad Chinami” – porywające wojenne wspomnienia polskiego asa myśliwskiego po raz pierwszy w jednym tomie.

Witold Urbanowicz (1908–1996) – polski lotnik i as myśliwski. W czasie bitwy o Anglię dowodził Dywizjonem 303. Od 1943 roku walczył jako jedyny polski lotnik na froncie japońsko-chińskim. W 1995 roku prezydent Lech Wałęsa mianował go generałem lotnictwa polskiego.

 

AS / Witold Urbanowicz

Fałszerze pieprzu - historia rodzinna

Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej”.
Autorka

„To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko-polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i próbuje zrozumieć”.
Henryk Grynberg

 

Fałszerze pieprzu / Monika Sznajderman 

Nasi partnerzy

 

 

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji