Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Nasz Uniwersytet

Budynek Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - miejsce wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej od października 2008 r. działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Celem Uniwersytetu jest aktywizacja intelektualna i społeczna ludzi w tzw. „średnim wieku", zamieszkałych w Dąbrowie Górniczej oraz miastach sąsiedzkich. W wykładach uniwersyteckich uczestniczy grupa wspaniałych ludzi, którzy postanowili wyjść poza mury własnych mieszkań, by w gronie osób o podobnych zainteresowaniach miło spędzać czas.

 

Wykłady w każdy wtorek od 16.30-18.00

 

Na popołudniowych wykładach, odbywających się w każdy wtorek, poruszane są tematy popularno naukowe z takich dziedzin jak: muzyka, psychologia, socjologia, zielarstwo, historia, ekonomia, kulturoznawstwo, geografia, medycyna, turystyka, astronomia, kultura i sztuka. Wykłady prowadzą utytułowani wykładowcy oraz praktycy z dużym doświadczeniem, zainteresowani problemami ludzi trzeciego wieku. Poniżej prezentujemy przykładową tematykę wykładów:


 

„Operetki czar – program muzyczny” - Inauguracja Roku Akademickiego.

 

„Bezpieczeństwo seniora w komunikacji drogowej i nie tylko”. 

 

„Człowiek jako „instrument” miłości w perspektywie Biblii i filozofii G. W. F. Hegla”.


„Uchwała Antysmogowa i jej wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego”.

Straż Pożarna - czad, zagrożenia - prelekcja.


Międzypokoleniowy Salon Muzyczny – „Pieśni patriotyczne” - Koncert – wspólne śpiewanie.

 

„Omówienie najczęściej występujących schorzeń oczu u seniorów + koncert gitarowy”.

 

„Ziołowa Apteczka Kawonu”.

 

„Instrumenty świata”.

 

„Molekuła życia”.

 

Międzypokoleniowy Salon Muzyczny „Koncert bożonarodzeniowy”.


„Wybrane zagadnienia z prawa spadkowego”.

 

„Żywa kultura Indii”.


„Czary w wyobrażeniach ludzi. Magia w kulturze i literaturze”.

 

„Fitoterapia w chorobach przewodu pokarmowego, w pasożytach jelitowych i alergiach”.

 

„Zdrowe odżywianie podstawą zdrowego życia”.


„Medycyna holistyczna pod lupą”.

 

„Przyprawy i zioła sztuka zastosowania cz. II”.

 

„Niezwykłe kobiety – wybitne monarchinie na tronie polskim”.


„Codzienność komunikacji, czyli porozmawiajmy o rozmowach”.

 

„Bieszczady. Kraina bezkresnych połonin.

  

„Umowa o dożywocie, a umowa darowizny”.


„Cud z Alaski”.

 

„Książęta Hohenlohe w Europie, na Śląsku  i w Zagłębiu”

 

„Tajemnice mitologii polskiej”.

 


 


     
 

Komputery


Komputery są wkoło nas, młodzież nie potrafi już bez nich żyć: Internet, poczta elektroniczna, Skype, blog, aukcje internetowe. W dzisiejszych, szybkich, czasach nie zawsze młoda osoba ma czas wytłumaczyć starszemu jak to działa. A przecież kiedy dzieci lub wnuki są w szkole można skorzystać z komputera i samemu poserfować w Internecie. Postanowiliśmy się tym zająć i pomóc wszystkim chcącym poznać tajniki obsługi komputera i środowiska Internetu. Kurs komputerowy cieszy się wielkim powodzeniem i przyciąga kolejne grupy chętnych osób. Nasi wykładowcyi z kursantami realizują następujące tematy: wprowadzenie do obsługi komputera, przeglądarki internetowe, konta e-mail wysyłanie i odbieranie poczty, komunikatory internetowe GG, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, serwisy internetowe, zakupy i aukcje w Internecie, bankowość elektroniczna, wirtualne podróże, rozrywka w Internecie, obsługa prostych programów graficznych. Dzięki udziałowi w kursie komputerowym komputer stał się przyjacielem i oknem na świat dla wielu osób.

Języki obce

 

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku cieszą się również pozostałe inicjatywy: kurs języka angielskiego oraz niemieckiego. Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno, szczególnie teraz kiedy Europa bez granic pozwala na swobodne podróżowanie, a na ulicach naszych miast coraz częściej można spotkać obcokrajowca. Warto zatem wiedzieć: jak się przedstawić, jak zamówić kawę, zarezerwować pokój w hotelu, czy wskazać drogę kiedy poprosi nas o to obcokrajowiec. Słuchacze dwa razy w tygodniu przez 90 minut uczą się  języka angielskiego lub niemieckiego.

 

Ćwiczenia leczniczo - usprawniające

 

* joga rehabilitacyjno-lecznicza, stanowi środek terapii wielu schorzeń, ćwiczenia wzmacniają mięśnie, a także zmniejszają dokuczliwe dolegliwości bólowe kręgosłupa. 

 

Nordic Walking- marsz seniora, wykorzystywany w procesie rehabilitacji, a także w walce z wieloma schorzeniami takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążeniowego, bóle kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza oraz wiele innych.

 

nauka pływania – ćwiczenia w wodzie, jeden z najzdrowszych sposobów aktywności fizycznej, wszechstronnie działa na organizm, odpręża, relaksuje.

 

fitness, zajęcia przy spokojnej muzyce, łączące cechy rehabilitacji i fitnessu, skutecznie poprawia nie tylko koordynacje ruchomą ale samopoczucie.

 

* zajęcia zdrowy kręgosłup to program ćwiczeń polecany dla każdego bez względu na wiek czy poziom aktywności fizycznej. Osobom, którym doskwierają bóle kręgosłupa, zajęcia te pomogą w zmniejszeniu nacisku na kręgi, ból zostanie zredukowany, a przykurczone grupy mięśniowe – rozciągnięte i rozluźnione. Ponadto odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmocnią mięśnie pośladków, brzucha i pleców. Dla osób zdrowych, które prowadzą siedzący tryb życia, korzyścią będzie wzmocnienie szkieletu mięśniowego, poprawa sylwetki ciała oraz samopoczucia.Dodatkowe atrakcje

 W trakcie roku akademickiego organizujemy dodatkowe atrakcje dla naszych Słuchaczy, oto przykłady niektórych z nich:

 

 • Spotkania Wolontariatu Międzypokoleniowego
 • Koło szachowo- brydżowe
 • Zajęcia na siłowni
 • Basen rekreacyjny
 • Gimnastyka usprawniająca
 • Decoupage
 • Wycieczki, wyjazdy do kina, teatru
 • Międzypokoleniowy Salon Muzyczny WSB (wykłady, koncerty)
 • Kawiarenka artystyczna
 • Warsztaty pielęgnacji urody
 • Florystyka

 
 

Nasi partnerzy