Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży

    

 

 

W dniach 17.11.2014 - 23.11.2014r. Zagłębie Dąbrowskie odwiedziła grupa 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Ukrainy. Goście spędzili siedem dni w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, gdzie w ramach projektu „Komunikacja ponad barierami – polska i ukraińska młodzież mówi wspólnym językiem” integrowali się z polskimi rówieśnikami. Projekt zorganizowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko – ukraińska wymiana młodzieży” przez Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. 

Podczas pobytu w Polsce młodzież odwiedziła, m.in. Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Zamek w Będzinie i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, gdzie spotkali się ze Zbigniewem Podrazą, prezydentem miasta. Goście zwiedzali także Katowice. Wspólny projekt przewidywał tematyczne warsztaty. Uczniowie uczyli się języka polskiego i ukraińskiego, uczestniczyli w zajęciach plastycznych, artystycznych, dziennikarskich i filmowych. Zawodnicy szkolnych klubów sportowych starli się w meczu piłki nożnej, siatkówki oraz podczas gry w kręgle.

- Nasi polscy koledzy są niezwykle zabawni i przyjacielscy. Wspólnie spędziliśmy niesamowite chwile. Jadąc do Polski najbardziej bałyśmy się bariery językowej, okazało się, że zupełnie bezpodstawnie. Macie piękny kraj. Chciałybyśmy tu jeszcze wrócić – mówią Olga Ruzhanska i Adriana Holubka.

Na zakończenie pobytu w Polsce młodzież wspólnie przygotowała występ artystyczny, podczas którego uczniowie wykonali polskie i ukraińskie utwory muzyczne, tańce narodowe oraz zaprezentowali poezję wieszczy narodowych: Tarasa Szewczenki oraz Adama Mickiewicza. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników.

W projekcie wzięły udział szkoły z Ukrainy: Gimnazjum nr 3 w Chersoniu, Gimnazjum Lingwistyczne im. T. Szewczenki w Użgorodzie, Specjalistyczna Szkoła 1-3 stopnia nr 3 w Użgorodzie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej, I Liceum Ogólnokształcące w Będzinie oraz V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Prezydent Miasta Sosnowiec oraz Prezydent Miasta Będzin.

  

Nasi partnerzy

Kontakt

Wyższa Szkoła Biznesu
w Dąbrowie Górniczej

41-300 Dąbrowa Górnicza,
ul. Cieplaka 1c,

Rekrutacja: +48/32/ 262 28 05,
Dziekanat: +48/32/ 262 03 07,
Fax: +48/32/ 295 93 44
e-mail: info@wsb.edu.pl

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji