Fotografia społeczna czy społeczeństwo w obiektywie? - dylematy i zapytania - wykład

godz. 16.00-17.00

Jak wizualnie udokumentować życie społeczne? Czy relacje międzyludzkie, emocje i uwarunkowania kulturowe można uchwycić na zdjęciu? Sztuki tej naukowcy próbują od samego początku rozwoju techniki otrzymywania obrazu poprzez naświetlanie materiałów światłoczułych, czyli fotografii. Wcześniejsze „szkiełko i oko" badacza zjawisk społecznych zostało zastąpione przez kliszę, na której mógł on obiektywnie utrwalić obraz. W badaniach społecznych fotografia już od XIX wieku wykorzystywana jest do dokumentowania życia pierwotnych plemion czy rewolucyjnych zmian kulturowych. Dzięki temu materiałem badawczym stały się nawet najbardziej ulotne dla oka chwile. Jednak czy fotografowanie życia społecznego, związane z tym podglądanie i wymuszone uczestnictwo, nie budzi sprzeciwów natury etycznej? Czy naukowcy i badacze są w stanie ustrzec się od subiektywnej analizy i interpretacji zapisanej na kliszy chwili? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą Państwo na wykładzie poświęconym zastosowaniu fotografii w badaniach społecznych.

dr Daniela Dzienniak - Pulina - wykładowca w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, główne obszary zainteresowań - analiza obrazów reklamowych i ich społecznego oddziaływania, a przede wszystkim noszonych przez nie stereotypów, społecznych "cliches" oraz kulturowych mitów i symboli; od kilku lat ze szczególnym zainteresowaniem przygląda się ponownym narodzinom socjologii wizualnej i jej miejscu w socjologicznym świecie badań.

Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, ul. Cieplaka 1c; sala 122
Zapisy: WSB, tel.: 32 295 93 14; mkot@wsb.edu.pl.

Powrót do: Start » VIII Festiwal Nauki » Program » 20 marca 2012

Patronat honorowy