Kiedy powstała Dąbrowa (Górnicza)? - wykład

godz. 11.00-12.00

Dąbrowa Górnicza, choć jest miastem młodym, niespełna stuletnim, swoimi korzeniami sięga bardziej odległych czasów. Poszczególne dzielnice mają nawet średniowieczną proweniencję, natomiast sama dawna wieś Dąbrowa swymi początkami sięga połowy XVII wieku. Proponowany wykład obejmuje zarówno podsumowanie najświeższego stanu wiedzy na temat początków Dąbrowy oraz okoliczności jej powstania, jak również sam proces dochodzenia autora, poprzez badania historyczne, do tych najdawniejszych śladów. Wykładowi towarzyszy prezentacja multimedialna zawierająca miedzy innymi fotografie najstarszych wzmianek źródłowych o Dąbrowie.

Jarosław Krajniewski - historyk, regionalista, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (archiwistyka) i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (muzealnictwo), od kilkunastu lat związany z muzealnictwem - Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz - obecnie - Muzeum Miejskim „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, autor i redaktor licznych opracowań, dotyczących dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, dziejów i kultury Żydów, historii kartografii i in., odznaczony m.in. złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami".

Miejsce: Muzeum Miejskie „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, ul. Legionów Polskich 69
Zapisy: WSB, tel.: 32 295 93 14; mkot@wsb.edu.pl.

Powrót do: Start » VIII Festiwal Nauki » Program » 21 marca 2012

Patronat honorowy