"Na początku było Słowo" – o trwającej co najmniej dwa wieki historii dewastacji języka - wykład

godz. 10.00-11.30

„[...] Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało."
(Ewangelia wg św. Jana)
Taką maMY - MY, ludzie - konstrukcję psychiczną: w sposób zautomatyzowany odbieramy zmysłami otaczającą nas materialną rzeczywistość i przetwarzamy w naszych umysłach. Dla każdego skutku szukamy przyczyny. Wiemy, że wszystko, co materialne, ma swój koniec. A więc musiało mieć i początek. Racjonalizujemy zachodzące wokół nas i w nas samych zdarzenia. I tak oto obowiązujący naukowy paradygmat każe nam odrzucić meta - a przyjąć jedynie fizykę. W świecie, w którym żyjemy, wersja rzeczywistości trafiająca do naszych umysłów jest uzależniona od pośrednika, którego wybieramy - lub który wybiera nas. Słowo Obraz: bóg XXI-wiecznego, stechnicyzowanego i coraz bardziej zdehumanizowanego świata homo i jakoby sapiens sapiens. Telewizja, prasa, radio, internet. Strumienie słów i obrazów, które bezustannie nas zalewają. Nie musimy już zadawać pytań. Odpowiedzi na te, które wolno stawiać, udzielą za nas wszechwiedzący strażnicy prawdy objawionej. Jak zatem nie dać się zmanipulować w chaosie informacyjnego szumu? Pomny maksymy mistrza propagandy III Rzeszy, iż „kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą", wykładowca z przyjemnością wrzuci kilka autorskich kamyczków do tego ogródka, zwłaszcza że dziś kłamstwa nie trzeba powtarzać nawet raz, by stało się „prawdą".

dr Dariusz Makselon - lektor i nauczyciel języka niemieckiego, wykładowca akademicki w kolegiach i szkołach wyższych województwa śląskiego, m. in. Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Zabrzu, Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie.

Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, ul. Cieplaka 1c, sala 122

Zapisy: WSB, tel.: 32 295 93 14; mkot@wsb.edu.pl.

Powrót do: Start » VIII Festiwal Nauki » Program » 23 marca 2012

Patronat honorowy