Polubić Pendereckiego

godz. 16.00-17.30

Muzyka poważna XX wieku, a szczególnie ta tworzona po II Wojnie Światowej, często uznawana jest za zbyt awangardową i niezrozumiała dla typowego bywalca filharmonii. Za symbol awangardy muzycznej w Polsce przez całe dekady uchodziła muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Dzieje się tak dlatego, że przeciętny meloman często nie potrafi znaleźć właściwego kontekstu dla tej twórczości nie wie jak wejść w świat tak różny od tradycyjnego repertuaru koncertowego, jak zrozumieć język dysonansów i pozornego chaosu dźwięków. Poprzez popartą licznymi przykładami muzycznymi analizę Pasji według Świętego Łukasza i 7 Bram Jerozolimy wykładowca pokaże nie tylko jak zrozumieć tę muzykę, ale też jak ją docenić, a nawet polubić.

Dr Wojciech Marchwica - muzykolog i polonista, pracownik Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej; wykładał w USA w Eastman School of Music oraz na Rutgers University; jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół muzyki XVIII wieku, tradycji kolędowej oraz muzyki religijnej. Jako Dyrektor Biura Jubileuszowego UJ wprowadził i rozwinął Festiwal Nauki w Krakowie.

Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, ul. Cieplaka 1c; sala: 122

Zapisy: WSB, tel.: 32 295 93 14; mkot@wsb.edu.pl.

Powrót do: Start » VIII Festiwal Nauki » Program » 23 marca 2012

Patronat honorowy