Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Błędy rynku a błędy państwa – regulacje rynkowe vs regulacje publiczne

12.00-12.45       

Miejsce: WSB, sala 123

Błędy rynku a błędy państwa – regulacje rynkowe vs regulacje publiczne

Prezentacja rozpoczyna się od  sformułowania dychotomii instytucjonalnej: niedoskonały rynek versus niedoskonałe państwo i - w konsekwencji - przyjęcia założenia o powszechnej współzależności błędów rynku i błędów państwa. W zgodności z fundamentalną neoklasyczną przesłanką, celem regulacji publicznej nie jest zastępowanie rynku, lecz jego szeroko rozumiane usprawnianie w zakresie funkcji koordynacyjnych i optymalizacyjnych.

Błędy zarówno rynku, jak i państwa są analizowane w kontekście "paradygmatu rynku" i regulacji publicznej, których specyficzny sposób rozumienia przez autora został zdefiniowany w części II prezentacji. Jak wynika z tych definicji, regulacja publiczna staje się ipso facto immamentną częścią neoklasycznie rozumianego paradygmatu rynku. W prezentacji wyróżnia się ogólne i specyficzne błędy rynku i błędy państwa oraz krótko je omawia. Błędy te są także rozpatrywane z punktu widzenia ekonomicznej teorii regulacji publicznej w gospodarce rynkowej (część III).

 

prof. dr hab. Bogusław Fiedor - prorektor ds. Wspólpracy z Zagranicą, Rektor UE we Wrocławiu (2005-2012), Dyrektor Instytutu Ekonomii UE, kierownik i założyciel Katedry Ekonomii Ekologicznej UE, aktywny organizator, kierownik i realizator wielu projektów badawczych oraz innych działań służących rozwojowi badań naukowych; członek z wyboru w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w kadencji 2007-2011, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN od 2003 r., Przewodniczący Komisji Ekonomicznej i członek Prezydium KRASP (2012-2016), Przewodniczący KRUWOCZ (2010-2012), Honorowy Przewodniczący (2012-14).

Powrót do: Start » Festiwal Nauki 2013 w Dąbrowie Górniczej » Program » Czwartek 21 marca 2013r

 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy