Wykład inauguracyjny o śląskich dinozaurach

Prof. Jerzy Dzik będzie gościem VI Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 27 marca w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie. Znany polski przyrodnik i kierownik zespołu, który w 2008 r. odkrył i przebadał w Krasiejowie cmentarzysko wielkich płazów i gadów triasowych wygłosi wykład inauguracyjny Śląskie dinozaury.

Wykład inauguracyjny „Śląskie dinozaury"

 

Wykład poświęcony historii wykopalisk na Górnym Śląsku, poczynając od Krasiejowa przez Lisowice aż po stanowiska kopalne ostatnio odkryte przez współpracowników. Prof. Jerzy Dzik przedstawi najważniejsze znaleziska umożliwiające odtworzenie świata żywego regionu sprzed 230-200 milionów lat i spróbuje go umiejscowić w globalnym kontekście.

Dzięki temu słuchacze wykładu dostaną pewne wyobrażenie o przemianach przyrody w początkach ery dinozaurów. Dwa gatunki, czyli Silesaurus opolensis i Smok wawelski mają szczególne znaczenie dla zrozumienia genezy dinozaurów i im prof. Dzik poświęci uwagi.

 

prof. dr hab. Jerzy Dzik – przyrodnik polski, ewolucjonista, profesor Instytutu Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Nauk. Kierownik zespołu, który w Krasiejowie odkrył i przebadał cmentarzysko wielkich płazów i gadów triasowych, w tym najstarszych pradinozaurów na świecie. W 2006 r. zespół pod kierownictwem profesora rozpoczął wykopaliska w Lisowicach, zakończone odkryciem w 2008 r. archozaura (nazwanego później Smok wawelski) oraz dicynodonta. Artykuł na temat tego odkrycia opublikował m.in. w National Geographic (sierpień 2008 r.) „Pierwszy polski dinozaur. Sensacja paleontologiczna na Śląsku".

Profesor Jerzy Dzik wraz z zespołem (doktor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego) został laureatami nagrody naukowo- organizacyjnej za rok 2008. Nagrodę za odkrycie pierwszych w Polsce szczątków dinozaura drapieżnego i gada ssakokształtnego, przyznał prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Zespół badaczy, którym kierował prof. Jerzy Dzik odnalazł doskonale zachowane fragmenty szkieletów w Lisowicach między Opolem a Częstochową, przynosząc miejscowości niemal światowy rozgłos. Jak podaje strona PAN: "Po wnikliwiej analizie, skamieniałe szczątki zwierząt okazały się wyjątkowe, bowiem należą do: teropoda, jednego z najstarszych na świecie dużych drapieżnych dinozaurów i dicynodonta, najmłodszego z dotąd poznanych wielkich gadów ssakokształtnych. Zwierzęta te żyły około 200 mln lat temu, pod koniec triasu".

Profesor Dzik do Lisowic jeździł przez ponad 20 lat. W 2006 r. na intrygujące znaleziska w tej miejscowości trafił właściciel prywatnego muzeum Robert Borzęcki. Ponieważ sam nie potrafił ich zidentyfikować ani określić, nawiązał kontakt z dr. Tomaszem Sulejem. Od tego momentu w Lisowicach zaczęto prowadzić wykopaliska na szerszą skalę. Odkrycie dokonane przez zespół prof. Dzika pozwoli na lepsze poznanie procesów ewolucji kręgowców, u progu epoki panowania dinozaurów na świecie. Dlatego ma ono niezwykłe znaczenie dla świata nauki. Prof. Jerzy Dzik jest autorem m.in. kilkakrotnie wznawianej książki „Dzieje życia na ziemi. Wprowadzenie do paleobiologii".

Powrót do: Start » Festiwal Nauki w Cieszynie 2014 » Start

 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji