Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Robotyka, olimpiada i Pociąg do Nauki – moc atrakcji dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dąbrowie Górniczej będzie w tym roku obchodził jubileusz 10-lecia. Z tej okazji dla seniorów przygotowano sporo nowości – zajęcia z robotyki, udział w olimpiadzie, naukę angielskiego, stworzenie grupy kabaretowej czy podróż specjalnym Pociągiem do Nauki.

Jubileuszowy rok przyniesie sporo atrakcyjnych nowości słuchaczom dąbrowskiego UTW oraz współpracujących z nim uniwersytetów w Czeladzi, Zawierciu, Bobrownikach, Tąpkowicach, Ogrodzieńcu, Psarach oraz dwóch nowych – w Wojkowicach i Sławkowie.

 

Dla seniorów przygotowano mnóstwo atrakcyjnych wykładów, warsztatów oraz imprez. Wykłady będą zróżnicowane tematycznie – od tych z dziedziny transportu, historii czy muzyki po pedagogikę, psychologię i sztukę. Słuchacze dowiedzą się m.in. jak radzić sobie ze stresem, jak nie dać się chorobie oraz w jaki sposób spędzać czas ze swoimi wnukami.

 

Słuchacze UTW będą mogli nauczyć się lub podszlifować język angielski. Pomogą im w tym studenci międzynarodowi z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W Sławkowie seniorzy nauczą się obsługi cyfrowych aparatów fotograficznych, a efekty ich pracy stworzą wystawę zdjęć „Pokolenie 50+ to MY”.

 

W Wojkowicach w ramach zajęć „Wojkowicki Mam Talent” wyłoniona zostanie Rada Seniorów UTW, która zaprezentuje innowacyjne rozwiązania wprowadzane w Uniwersytetach Trzeciego Wieku na całym świecie. W ramach zajęć „Śpiewający senior. Uroki folkloru regionalnego” słuchacze UTW w Bobrownikach przygotują 30-minutowy program muzyczny z utworami folklorystycznymi.

 

Zajęcia teatralne to propozycja dla seniorów z Czeladzi. Efektem warsztatów będzie wystawienie sztuki teatralnej „Opowieści podwórkowe”. Program teatralno-kabaretowy przygotują natomiast słuchacze UTW z Tąpkowic. Multimedialna prezentacja przedstawiająca historię rodów ziemi ogrodzienieckiej oraz wirtualny album z historycznymi zdjęciami mieszkańców to propozycja dla słuchaczy uniwersytetu z Ogrodzieńca.

 

Warsztaty artystyczne z wykorzystaniem decoupage, malowanie na szkle czy szydełkowania w Psarach dadzą efekt w postaci wystawy rękodzieła. W Zawierciu słuchacze UTW wypracują koncepcję działań wolontariatu na terenie ich powiatu.

 

Seniorzy wezmą także udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Łazach, która odbędzie się w maju 2018 r. We wrześniu natomiast z Dąbrowy Górniczej do Warszawy wyruszy „Międzypokoleniowy Pociąg do Nauki”. W specjalnie wynajętym wagonie odbędą się wykłady i prelekcje wykładowców projektu, a w stolicy seniorzy zwiedzą Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Podsumowaniem projektu będą Senioralia 2018, czyli święto seniorów, które odbędzie się we wrześniu w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej i będzie uroczystym zakończeniem jubileuszowego roku UTW w Dąbrowie Górniczej.

 

- Szacujemy, że wszystkich tegorocznych wydarzeniach weźmie udział ponad 4,5 tyś. seniorów. Co ważne, co najmniej połowę z nich będą stanowić mieszkańcy z obszarów wiejskich i miast do 50 tyś. mieszkańców sprawiając, że projekt wpisuje się w potrzeby społeczne małych gmin i sołectw  – wylicza Dominik Penar, Prodziekan ds. Kształcenia Ustawicznego WSB.

 

Projekt Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej „Jak nie My, to kto?” zakładający rozwój sieci Uniwersytetów Trzeciego Wieku w województwie śląskim znalazł się wśród 20 najlepszych programów zgłoszonych do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - To ogromne wyróżnienie dla Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Znaleźliśmy się w gronie najlepszych w Polsce podmiotów organizujących Uniwersytety Trzeciego Wieku – podkreśla Dominik Penar.

 

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku od 2008 r. Dodatkowo współpracuje z sześcioma UTW – w Czeladzi, Zawierciu, Bobrownikach, Tąpkowicach, Ogrodzieńcu, Mierzęcicach i Psarach - na podstawie umów zawieranych z podmiotami organizującymi uniwersytety - gminami i instytucjami kultury. W planie na ten rok jest powołanie UTW w Sławkowie i Wojkowicach. Celem inicjatywy jest aktywizacja intelektualna i społeczna ludzi w tzw. „średnim wieku” z terenu województwa śląskiego, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu różnych dziedzin nauki oraz spędzić czas wolny w aktywny sposób. Celem działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest organizacja działalności dydaktycznej o charakterze otwartym, która wpływa na podniesienie jakości życia osób starszych, ich aktywizację społeczną, intelektualną, psychiczną i fizyczną.

 

/mpm, 22.02.2018/

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy