Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

The International Congress on Sustainable Development, Public Management and Territorial Governance

Ponad 50 naukowców z 40 ośrodków naukowych z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Afryki gościło w Akademii WSB w ramach kongresu "The International Congress on Sustainable Development, Public Management and Territorial Governance" (28-31 maja 2019 r.). Gościem honorowym pierwszego dnia Kongresu był Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin.

Od 28 do 31 maja br. w Akademii WSB odbywał się The International Congress on Sustainable Development, Public Management and Territorial Governance.

 

Gościem honorowym pierwszego dnia Kongresu był Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa  Wyższego dr Jarosław Gowin.

 

Do zorganizowania międzynarodowego Kongresu w Polsce, Akademia WSB została zaproszona przez zagranicznych partnerów: hiszpański Uniwersytet w Ekstremadurze, portugalski Uniwersytet na Maderze, Politechnikę w Portalegre w Portugalii oraz organizację naukową FISAT z Peru, którzy wcześniej organizowali podobne wydarzenia w innych krajach europejskich (na Maderze, w Sevilli i w Lizbonie) oraz w Ameryce Południowej m.in. w Kostaryce i Meksyku. 

 

Kongres jest pierwszym, międzynarodowym wydarzeniem naukowym przygotowanym wspólnie z parterami przez Instytut Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB, w ramach rozwoju naukowej szkoły badań nad współpracą terytorialną i międzyorganizacyjną. Na ten cel uczelnia uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu: Regionalna Inicjatywa Doskonałości, skierowanego do wyróżniających się w regionach uczelni. Program ten wspiera projekty rozwijające strategie badań naukowych w wybranych dyscyplinach, w wiodących ośrodkach akademickich.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli:

- Wojewoda Śląski,

- Marszałek Województwa Śląskiego,

- Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza,

- Polska Akademia Nauk, Komisja ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich,

- Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa Oddział w Dąbrowie Górniczej.


Tegoroczny kongres w szczególny sposób poświęcony był bardzo ważnym obecnie problemom zrównoważonego, a zarazem odpowiedzialnego rozwoju, nieodłącznie dotykających również takich wyzwań jak innowacyjność oraz przedsiębiorczość  - w wymiarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Główne tematy obrad to: zarządzanie publiczne, zarządzanie terytorialne, współpraca transgraniczna, międzyregionalna i międzyorganizacyjna, zrównoważone planowanie, zrównoważony rozwój, inteligentne miasta, różnorodność biologiczna i ochrona klimatu, zrównoważony transport, zrównoważona turystyka, energie odnawialne, zielona gospodarka, ochrona środowiska.

 

Podczas sesji plenarnych Kongresu wystąpienia wygłosili:

- prof. Martin Klatt, University of Southern Denmark, Dania

- prof. António Fernández Jeri, FISAT, Peru

- prof. Elisabete A. Silva, University of Cambridge, Wielka Brytania

- prof. Christophe Sohn, Luxembourg Institute of Socio-Economic Research, Luxemburg

- prof. Hana Stverkova, VŠB-Technical University of Ostrava, Czechy

- prof. Ana Vulevic, Institute of Transportation CIP, Serbia

 

Ponadto w 16 sesjach panelowych wystąpiło ponad 50 naukowców, z ponad 40 ośrodków naukowych z wielu krajów Europy, a także Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Afryki, w tym m.in. z Uniwersytetu Extremadurze, Maderze, Portalegre, Danii Południowej, Cambridge, w Luksemburgu, w Ostrawie, w Belgradzie oraz  innych uniwersytetów z Europy, ale także z Republiki Południowej Afryki, Meksyku, Argentyny, Brazylii, Urugwaju, Rosji czy też Kuby.

 

Goście Kongresu mieli także okazję zwiedzić Kraków i kibicować podczas meczu Portugalia -  Republika, który rozgrywany był w Bielsku-Białej w ramach Mistrzostw Świata FIFA - U20 World Cup Poland 2019.

 

 

Pliki do pobrania

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy