Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Konsultacje eksperckie modelu HUBu Innowacji Społecznych

W dniu 28 lutego 2020 r. przeprowadzono konsultacje eksperckie modelu HUBu Innowacji Społecznych, który w ramach projektu IN SITU (dofinansowanego ze środków Programu Interreg Europa Środkowa) zostanie utworzony przez Akademię WSB w partnerstwie z Województwem Śląskim. 

 

Celem HUBu jest stworzenie społecznych inicjatyw i przedsiębiorstw, które będą prowadzone przez osoby z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Inicjatywy będą realizowane w oparciu o innowacje społeczne, mające na celu rozwiązanie problemów społecznych grup, z których wywodzą się uczestnicy.

Miło nam poinformować, że Pani Agnieszka Szostak – Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Prodziekan ds. Kształcenia została powołana na Członka Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej. Wręczenia dokonała Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej Pani Bożena Borowiec.

 

W ramach projektu Województwo i Uczelnia są odpowiedzialni za stworzenie  i wdrożenie w województwie śląskim strategii rozwoju innowacji społecznych ukierunkowanych na aktywizację zawodową długotrwale bezrobotnych mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób wchodzących na rynek pracy oraz obywateli w wieku 50+. Badania i działanie na rzecz poprawy sytuacji mieszkańców naszego regionu, szczególnie tych znajdujących się w trudniejszym położeniu, zagrożonych wykluczeniem, mieści się w zakresie aktywności naukowej oraz praktycznej naszej Uczelni. Jedną z form takiej działalności jest wdrażanie innowacji społecznych. 

 

Podczas spotkania Akademię WSB reprezentowali:

 

 • Ewelina Widerska, Dyrektor Działu Rozwoju Nauki
 • dr Michał Szyszka
 • Karolina Marczak

 

Województwo Śląskie - Partnera projektu reprezentowali: 

 • Kierownik Referatu Realizacji Projektów - Pan Andrzej Kwaśniewski oraz Pani Magdalena Deszczyńska
 • Zastępca Kierownika Działu  ds. Ekonomii Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego - Pani Iwona Piątkowska-Lipka

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: 

 • Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej,
 • Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia, 
 • Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS,
 • Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu,
 • Zakładu Aktywności Zawodowej "YAVA",
 • Stowarzyszenia Bielskie Centrum Przedsiębiorczości, 
 • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich,
 • Fundacji Integracji Społecznej Feniks,
 • Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji ARTERIA, oraz organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych i przedstawicieli biznesu. 

Wynikiem konsultacji jest lista podstawowych założeń HUBu Innowacji Społecznych. Uczestnicy jednogłośnie wskazali jako regionalną grupę wsparcia osoby z niepełnosprawnościami. Partnerzy projektu wraz z uczestnikami konsultacji społecznych podejmą starania włączenia przedstawicieli tej grupy docelowej na rynek pracy, poprzez stworzenie regionalnej sieci instytucji wspierających HUB Innowacji Społecznych. Mobilni trenerzy Akademii WSB w ramach pilotażowego programu treningowo-mentoringowego będą pracowali z podopiecznymi uczestniczących w spotkaniu organizacji. Wspólnie w okresie od września 2020 do sierpnia 2021 przygotowane zostanie 20 modeli inicjatyw i przedsiębiorstw społecznych.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy