Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Paula Januszkiewicz – absolwentka Akademii WSB jest światowej klasy ekspertką IT

Zdjęcie - Business Insider

Zdjęcie - Business Insider

Nasza absolwentka – Paula Januszkiewicz - Liderka Roku 2007 odnosi międzynarodowe sukcesy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Od lat ma tytuł Microsoft Most Valuable Professional i jest honorową dyrektorką regionalną Microsoftu na Europę Środkowo-Wschodnią jako światowej klasy ekspertka ds. bezpieczeństwa w IT.

 

Na portalu Business Insider Polska ukazał się wywiad, w którym Paula Januszkiewicz opowiada o swoich początkach, sukcesach zawodowych i specyfice pracy ekspertów od cyberbezpieczeństwa (tzw. ethical hackers).

 

Paula Januszkiewicz zajmuje się cyberbezpieczeństwem  i posiada dostęp do kodu źródłowego Windowsa, który jest w posiadaniu tylko ok. tysiąca ludzi na świecie.

 

Jako ekspert występuję na międzynarodowych konferencjach organizowanych przez Microsoft, które równocześnie śledzi kilka tysięcy ludzi. Zarządza oddziałami CQURE w Nowym Jorku, Dubaju, Szwajcarii i Polsce, a także zasiada w Radzie Doradztwa Technicznego Royal Bank of Scotland.

 

Pytana o to, do czego będziemy mogli wykorzystać komputery przyszłości i kiedy ta przyszłość nadejdzie, mówi, że na razie rewolucja dzieje się w sferze koncepcji, równolegle na dwóch poziomach. Pierwszy to urządzania, a drugi to zastosowania. 

 

- Przed nami ogromny nowy świat komputerów kwantowych (ang. quantum computing). Drugi poziom to zastosowania, to całe otoczenia, które do tych nowych maszyn będzie można podłączyć, tak rozumiem zjawisko Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Obecnie wydaje mi się, że mamy lekką stagnację technologiczną. Świat nauki wymyślił już wiele rozwiązań i zastosowań komputerów nowej ery, teraz powinniśmy skoncentrować się na tym, jak efektywnie to wszystko wykorzystywać. Dobrym przykładem mogą być okulary do świata wirtualnej rzeczywistości. Wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie, po co tak naprawdę powstały? Komu i do czego mogą najlepiej służyć? Na razie znajdujemy dla tej technologii dość proste zastosowania, jak choćby perfekcyjnie odwzorowany świat wirtualnego fitnessu czy biegu terenowego. W najbliższej przyszłość to spektrum zastosowań komputerów będzie się rozszerzać – tłumaczy.

 

Paula Januszkiewicz należy do grona relatywnie wąskiej grupy ludzi na świecie, którzy mają mocno reglamentowany dostęp do kodu źródłowego systemu Windows. Ekspertka tłumaczy, co to oznacza w praktyce.

 

- Dzięki niemu jestem w stanie zajrzeć do środka systemu. Mam całe repozytorium bibliotek, które obsługują środowisko Windows i prześledzić, jak zostało ono zapisane. Mogę na przykład znaleźć błędy lub miejsca wrażliwe pod względem ryzyka zhakowania systemu. 

Takie certyfikaty są efektem wielu lat doświadczeń, a nawet pracy z konkretnymi ludźmi. Wszystko opiera się na profesjonalizmie i zaufaniu – podkreśla.

 

Wywiad z Paulą Januszkiewicz dostępny jest na stronie KLIKNIJ.


STUDIUJ INFORMATYKĘ W AKADEMII WSB

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy