Informacje

O cyfrowej transformacji przemysłu podczas EEC Online

Trwa drugi trzydniowy cykl dyskusji, rozmów i innych wydarzeń realizowanych zdalnie i transmitowanych na żywo w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online. We wtorek 23 czerwca 2020r. w panelu dotyczącym cyfrowej transformacji przemysłu uczestniczył dr Marcin Lis – prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB.

Eksperci poruszali tym razem tematy związane z nowymi technologiami. W części poświęconej potencjałowi funkcjonowania firm w chmurze i online, dyskutowano między innymi  o poziomie absorpcji chmury wśród przedsiębiorstw w Polsce i Europie, o inwestycjach w infrastrukturę chmurową oraz technologii Cloud i przetwarzaniu w chmurze, jako kluczowym elemencie rewolucji przemysłowej.

 

Z kolei w debacie poświęconej cyfrowej transformacji przemysłu, inteligentnym fabrykom i robotyzacji jako odpowiedzi na wyzwania ekonomiczne, demograficzne i zagrożenia zdrowia publicznego zastanawiano się m.in. nad tym, co czwarta rewolucja przemysłowa zmieni w relacjach producent - odbiorca oraz jakie są bariery rozwoju Przemysłu 4.0. W panelu udział wziął dr Marcin Lis, prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB. Wśród ekspertów znalezł się także Jan Staniłko – dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju.

 

Nie zabrakło również dyskusji o kluczowej roli dostępu do nowych technologii, internetu, sprzętu, oprogramowania dla utrzymania części życia społecznego w czasie pandemii. Na mapie infrastruktury telekomunikacyjnej kraju nadal znajdują się bowiem białe plamy, a słaba infrastruktura stanowi barierę cyfryzacji i hamulec rozwoju. Pandemia wyostrzyła te niedostatki. Mogliśmy poznać punkt widzenia administracji rządowej, rekomendacje samorządów i organizacji pozarządowych. Jak skutecznie realizować projekty? Jaka jest tu rola państwa, samorządów i firm telekomunikacyjnych? Głos w dyskusji zabrała m.in. Wanda Buk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. W debacie wzięli udział także samorządowcy.

 

Jedną z wtorkowych debat poświęcono tematowi 5G i cyfrowych autostrad. Jakie są możliwości 5G dla budowy e-państwa, innowacji w przemyśle i inteligentnej gospodarki? Kto jest już „5G Ready”? Omawiano bezpieczeństwo infrastruktury, przetargi i finansowanie budowy, najbardziej zaawansowane wdrożenia komercyjne i pierwsze doświadczenia – w świecie i na polskim gruncie.

 

Jutro eksperci będą dyskutować o kondycji europejskiego przemysłu przed i w trakcie pandemii, przemysłowym potencjale Polski w sieci powiązań kooperacyjnych oraz o funduszach europejskich.

 

Transmisja: https://www.eecpoland.eu/pl/

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji