Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Spotkanie Klastra SmartCity

W dniu 11 lutego br. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie inicjujące powstanie Klastra SmartCity. Założeniem przedsięwzięcia jest stworzenie platformy wymiany i koordynacji działań wspomagających przekształcenie użytkowej architektury miejskiej w zintegrowany inteligentny obszar rozwojowy.


W spotkaniu uczestniczyli:


 - Arkadiusz Miśkiewicz, Architekt Pracowni Projektowej AIM (Katowice),
 - Tomasz Delowski, Prezes Centrum Projektu Rewitalizacji S.A. (Katowice),

 - Justyna Kołodziej, specjalista ds. projektów Centrum Projektów Rewitalizacyjnych S.A. (Katowice)
 - dr Mateusz Górka, Członek Zarządu ZETOM (Katowice),
 - inż. Wiktor Kozłowski,  Pełnomocnik Dyrektora Przedsiębiorstwo Elektrochniki Górniczej „PEG” S.A. (Czeladź),
 - Paweł Stróżek,  właściciel Cone Group (Bytom).

 

Ze strony Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w rozmowach udział wzięli:


- dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju,
- mgr Dominik Penar, Dyrektor Biura Rektora WSB.

Klaster stanowi podstawę do dla realizacji i pozyskiwania  środków finansowych na wspólne projekty inwestycyjne, badania naukowe oraz działania mające związek z rozwojem nowoczesnych technik i technologii w obszarach:

 - Efektywnego zarządzania energią elektryczną i systemów optymalizacji energetycznej (inteligentne systemu pomiarowe zużycia energii, inteligentny system zarządzania oświetleniem miejskim, lokalne punkty rozproszonej energii)
- Inteligentnego Systemu Transportowego wykorzystującego technologie informacyjne i komunikacyjne w obszarze transportu drogowego obejmując infrastrukturę, pojazdy i użytkowników, a także w obszarze zarządzania ruchem i zarządzania mobilnością.

 - Kluczowe dla rozwoju Klastra Smart City jest m.in. stworzenie zaplecza laboratoryjnego i sprzętowego, intensyfikacja wymiany wiedzy pomiędzy Członkami Klastra, pozyskiwanie wiedzy o wynikach prac B+R czy poszerzanie Klastra o nowych Członków. Stała kooperacja podmiotów działających w ramach Inicjatywy przyczyni się do upowszechnienia nowych rozwiązań technologicznych, produktowych i organizacyjnych. Współpracujące instytucje i przedsiębiorcy mogą odnosić korzyści ze wspólnej infrastruktury oraz lepszego dostępu do usług np. doradczych.

 

Klaster to sieć podmiotów gospodarczych, który posiadają wspólny lub podobny kierunek rozwoju. Najistotniejszą relacją występującą między podmiotami jest współpraca.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy