Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Blues(man) porwał studentów WSB!

Amerykański bluesman Fernando Jones gościł w czwartek (20 marca) w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej na zaproszenie Europejskiego Centrum Akademickich Badań nad Bluesem, które powołano w grudniu 2013 r. przy WSB.

 

Muzyk wygłosił wykład pt. "African-American Culture its Past and Present", podczas którego przedstawił studentom historię bluesa nierozerwalnie związaną z sytuacją czarnoskórej ludności Stanów Zjednoczonych Ameryki. W trakcie spotkania wykładowca Columbia College of Arts w Chicago śpiewał i grał na harmonijce ustnej oraz gitarze elektrycznej (niejednokrotnie improwizując). Charyzmatyczny muzyk od początku spotkania aktywizował studentów do wspólnego śpiewu i rozmów o historii i znaczeniu bluesa.

 

 

Fernando Jones urodził się w Chicago. Jego rodzice migrowali z Delty Mississppi, kolebki bluesa i zamieszkali w „czarnej” dzielnicy miasta Chicago - Bronzeville. Stamtąd Fernando zaczerpnął artystyczne zamiłowanie do muzyki i sztuki, obcując na co dzień  z legendami bluesa i jazzu, takimi jak Willy Dixon, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, Nat King Cole czy Dizzy Gillespie, którzy właśnie z Bronzeville uczynili dzielnicę artystyczną. Jako swoich mentorów wymienia Juniora Wellsa , Willi Dixona, Lefty Dizz'iego, Eddie Show'a. Fernando Jones nagrał pięć płyt studyjnych, a ostatnia nosi tytuł "Telematic Nomad". Wśród wielu nagród jakie otrzyma,ł najbardziej ceni sobie bluesowego Oskara od Blues Fundation z Memphis - nagrodę Keeping the Blues Alive 2007 (w kategorii edukator bluesowy). Fernando Jones jest wykładowcą na Columbia College of Arts w Chicago, gdzie prowadzi także Blues Ensemble.

 

Podczas wizyty w Polsce (na warsztatach i spotkaniach klubowych)  muzykowi  towarzyszył będzie dr Jerzy Kossek, amerykanista, Fulbright Scholar, wykładowca akademicki, dyrektor Europejskiego Centrum Akademickich Badań nad Bluesem przy WSB, propagator bluesa, organizator Tygla Kulturowego i Kawiarenki Poetyckiej na Festiwalu Rawa Blues Festival.
 


 

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy