Informacje

Skończy się patrzenie na wartość w biznesie jedynie przez pryzmat zysku

W wywiadzie dla pulsHR.pl Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB mówi o patrzeniu na obecną sytuację z perspektywy szansy, wykorzystaniu kryzysu jako okazji, by zrobić krok naprzód oraz o wpływie pandemii na szkolnictwo wyższe i rynek pracy.

Zdaniem Rektor pandemia pokazała, że koncentrowanie się firm na tym, by osiągnąć jak najlepsze wyniki finansowe, to dziś działanie niewystarczające, by właściwie odnaleźć się w kryzysowej sytuacji. Większego znaczenia nabiorą takie wartości jak odpowiedzialność, umiejętność współdziałania czy troska o pracowników.

 

Na pewno sposób funkcjonowania firm zmieni się w pewnych obszarach. Wprowadzone w czasie pandemii rozwiązania okażą się bardzo dobre również w późniejszym okresie – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.

 

W wywiadzie przytoczono wyniki badania „Monitora Rynku Pracy”, które pokazują, że więcej niż jedna trzecia firm wprowadziła home office, a wśród firm zatrudniających powyżej 250 osób nakaz pracy zdalnej dotyczy 44 proc. zakładów, a w branży IT - aż 66 proc. Część firm ograniczyła bezpośredni sposób obsługi klienta, a spotkania czy konferencje odbywają się w formie telekonferencji.

 

Z pewnością rozwiązania te będziemy stosować w firmach po epidemii koronawirusa w stopniu większym niż przed epidemią. Ten czas pokazał, że narzędzia te są bardzo efektywne. To też sposób na likwidację wielu problemów w firmach, chociażby związanych z infrastrukturą. Oczywiście, by wprowadzić home office, konieczne jest zaufanie po obu stronach: pracodawcy i pracowników – mówi Rektor i podkreśla, że skończy się patrzenie na „wartość” w biznesie jedynie przez pryzmat wartości materialnych, czyli zysku.

 

Pytana o prognozy dotyczące zmian na rynku pracy, podkreśla, że pandemia zdecydowanie wpłynie na rynek pracy - nie tylko w kontekście lokalnym, krajowym, ale globalnym.

 

Wzrośnie bezrobocie, wielu pracodawców nie przetrwa, pracownicy będą musieli się przekwalifikowywać i dostosować do nowej rzeczywistości. W najbliższym czasie zmniejszy się liczba ofert pracy - np. z powodu ograniczenia działalności wielu firm, bankructw, ale też oszczędności. Cięcie kosztów odbywa się m.in. przez redukcję zatrudnienia i wynagrodzeń, wygaszanie umów cywilnoprawnych oraz wstrzymanie planów rekrutacyjnych – tłumaczy.

 

Rektor zwraca też uwagę na fakt, że pojawiające się obecnie oferty pracy są skromniejsze niż przed kryzysem. Przede wszystkim pracodawcy szukają oszczędności na takich benefitach, jak szkolenia czy kursy językowe. Spadła też średnia liczba oferowanych benefitów – ogłoszenia o pracy pojawiają się, ale są mniej atrakcyjne. To zupełnie naturalny mechanizm: organizacje mogą sobie pozwolić na skromniejsze oferty, bo potencjalni pracownicy teraz chętniej będą skłonni ją przyjąć.

 

Dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz mówi także o tym, że Akademia WSB w ciągu dwóch dni od decyzji zawieszenia działalności uczelni wyższych z powodu zagrożenia zachorowaniami na COVID-19, wprowadziła nauczanie online oraz pracę zdalną dla pracowników.

 

Nie przeniesiemy całej edukacji w sferę online. Po okresie pandemii będziemy stęsknieni za „normalnością” i relacjami „twarzą w twarz”. Niemniej jednak – podobnie jak w biznesie – pewne rozwiązania będziemy stosować na szerszą skalę. Zmienił się sposób patrzenia na doskonalenie zawodowe przeprowadzane drogą online, które do tej pory traktowano, zupełnie niesłusznie, jako gorsze. Epidemia obaliła te mity i pomogła dostrzec możliwości odbywania certyfikowanych kursów bez wychodzenia z domu – podkreśla dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.

 

Teraz, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy odwołać się do najważniejszego zasobu – ludzkiej innowacyjności. Ale nie po to, by dążyć do przywrócenia świata sprzed kryzysu, tylko po to, by zaprojektować dla tamtego świata dobrą alternatywę.


Sprawdź studia podyplomowe w Akademii WSB i podnieś swoje kwalifikacje KLIKNIJ

Powrót do: Start » Uczelnia » Media o nas

 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji