Cobot vs Człowiek - Jak skutecznie nimi zarządzać?

O dynamice postępu technologicznego, zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem podczas współpracy człowieka z maszyną oraz o tym, jak tworzyć i wdrażać innowacje przy pomocy cobota mogli posłuchać uczestnicy, odbywającego się 4 grudnia br., w ramach Komisji ds. Innowacyjności, Konkurencyjności i Współpracy Nauki z Biznesem oraz Komisji ds. Przemysłu przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach pod Honorowym Patronatem Delegatury RIG w Dąbrowie Górniczej, spotkania „Cobot vs Człowiek. Jak skutecznie nimi zarządzać?” Zajęcia odbyły się w ramach Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Oddział w Dąbrowie Górniczej.

Coboty różnią się od robotów przede wszystkim tym, że nie posiadają napędów o wysokiej mocy jak typowe roboty (co głównie czyni je niebezpiecznymi). Wyróżnia je także obły kształt oraz zaawansowany system bezpieczeństwa (między innymi kontrola siły zderzenia, definiowanie stref bezpieczeństwa i wiele więcej) tak, aby roboty mogły pracować w sąsiedztwie człowieka. Ponadto coboty to najczęściej zwinne i lekkie konstrukcje. Dzięki temu produkcja jest bardziej elastyczna, ponieważ robota można w każdej chwili i niewielkim nakładem środków oddelegować do innego zadania.


Podczas prezentacji cobota, uczestnicy mogli się przekonać o jego zaletach wynikających z lekkiej konstrukcji oraz zwinności.


Uczestników spotkania przywitał Pan dr Marcin Lis — Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem.


Pan Wojciech Sommer podczas swojego wystąpienia opowiadał o tym, czym jest cobot, jak wygląda proces wdrażania oraz o zaletach płynących z inwestycji w niego. 


O bezpieczeństwie związanym z wdrożeniem cobota, wariantach aplikacji, przestrzeni w pracy oraz ocenie ryzyka można było posłuchać podczas wykładu Pani Patrycji Włosowicz.

Powrót do: Start » TNOIK Dabrowa Gornicza » Aktualności

 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji