Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Absolwenci Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci już z dyplomami

Mają nie więcej niż 12 lat, a są już absolwentami uniwersytetu. W sobotę (7 czerwca) dla ponad 130 młodych studentów zakończył się Cieszyński Uniwersytet Dzieci. Dzieci wysłuchały ostatniego w roku akademickim 2013/2014 wykładu, odebrały gratulacje od Dziekana Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie, Burmistrza Cieszyna oraz Starosty Powiatu Cieszyńskiego, a następnie otrzymały dyplomy ukończenia CUD-u. Wszystkim absolwentom życzymy udanych wakacji i od października zapraszamy na kolejną, czwartą już edycję. Właśnie trwają do niej przygotowania i już dziś można wypełnić deklarację uczestnictwa.

135 studentów, 10 wykładów, 5 warsztatów, konkurs na kartkę świąteczną oraz spotkanie dla rodziców – tak w jednym zdaniu można podsumować zakończoną właśnie trzecią edycję Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci. W sobotnie, upalne przedpołudnie w Auli Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2013/2014.

 

Gośćmi tego wydarzenia byli: Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kubicius, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Nogowczyk, Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, Sekretarz Miasta Cieszyna Stanisław Kawecki, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Cieszyna i Prezes Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Marta Kawulok, Łukasz Stępień z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Radna Powiatu Cieszyńskiego i Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Cieszyńskiego Beata Sabath oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Cieszynie Wojciech Tomsia.

 

Finałowy wykład Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci – Skarby spod naszych stóp, czyli co Indiana Jones mógłby znaleźć w Cieszynie – przygotowała archeolog Małgorzata Piwko.

 

Jedną z absolwentek Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci jest 8-letnia Ola. Dziewczynka pilnie uczestniczyła we wszystkich wykładach i była nimi zachwycona. Najbardziej podobały się jej wykłady o fraktalach – dr. inż. Andrzeja Katunina, o Internecie – dr. inż. Macieja Rostańskiego oraz o owadach – dr Edyty Sierki. To inwestycja w dzieci – mówi mama Oli. Co ciekawe, wykłady podobały się nie tylko małej studentce, ale także rodzicom, którzy towarzyszyli Oli. Sama dużo się dowiedziałam – mówi mama studentki Barbara Cieślar-Kurek – i chwali inicjatywę Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Dzieci zdobywają wiedzę poprzez bardzo ciekawe wykłady, a te pobudzają je do dalszych poszukiwań – podkreśla mama Oli. Wracałyśmy do domu i w książkach oraz w Internecie szukałyśmy kolejnych informacji – dodaje. Wykłady tak bardzo spodobały się Oli, że już podczas sobotniego zakończenia Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci rodzice wypełnili deklarację i zapisali córkę na kolejną, czwartą już edycję.

 

Podczas sobotniej uroczystości Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski gratulował młodym studentom wytrwałości, sumienności w uczęszczaniu na zajęcia oraz życzył niesłabnącego entuzjazmu w dążeniu do poznawania świata i pogłębiania wiedzy.

 

Cieszyński Uniwersytet Dzieci organizowany jest przy współpracy z Urzędem Miasta w Cieszynie, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Honorowy Patronat objął Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek. Burmistrz zwracając się do dzieci podkreślał, iż ma nadzieję, że rok ten upłynął im szybko dzięki ciekawym wykładom i warsztatom, i że już w październiku wrócą na zajęcia. Natomiast Starosta Jerzy Nogowczyk postanowił dowiedzieć się w jakich zawodach najchętniej pracowaliby młodzi studenci. Na sali byli przyszli lekarze, archeolodzy, inżynierowie, pisarze i informatycy. Żeby pracować w tych zawodach musicie się uczyć i uczestniczyć w wykładach Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci. Gratuluję Wam odwagi i życzę realizacji planów – mówił Starosta Jerzy Nogowczyk.

 

Dr inż. Łukasz Wróblewski zachęcał dzieci i ich rodziców do udziału w czwartej edycji CUD-u. Przygotowywana jest już oferta kolejnych interaktywnych wykładów, a dzięki współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym Uniwersytet Dziecięcy rozszerza swoją działalność za Olzę. Już 14 czerwca zainaugurowany zostanie Uniwersytet Dziecięcy na Zaolziu. O godzinie 10:00 w siedzibie PZKO w Czeskim Cieszynie odbędzie się wykład „Kolorowy świat Indian – życie i obyczaje Indian obu Ameryk”. Zajęcia prowadzone przez dr. inż. Łukasza Wróblewskiego, z zamiłowania podróżnika, muzyka i kolekcjonera, cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. To okazja do poznania historii, kultury, obyczajów oraz wielu ciekawych aspektów z życia Indian. Uczestnicy wykładu poznają m.in. odpowiedź na pytanie z ilu piór składa się pióropusz. Wiele z eksponatów zebranych podczas licznych podróży dr. Wróblewskiego można będzie dotknąć, wypróbować i przymierzyć.

Foto: Czesław Brachaczek

Foto: Czesław Brachaczek

Foto: Czesław Brachaczek

Foto: Czesław Brachaczek

Foto: Czesław Brachaczek

Foto: Czesław Brachaczek

Powrót do: Start » Uniwersytety Dziecięce » Cieszyn

 

Nasi partnerzy

Zapraszamy na nową sronę Uniwersytetów Dziecięcych!