25 marca 2011

Artykuły

Współczesne zmiany klimatu i ekstrema pogodowe - wykład

10.00-11.00
Sala: Audytorium Maximum; WSB


W ramach wykładu przedstawione zostaną najistotniejsze zmiany klimatu w ostatnim tysiącleciu. W okresie tym wyróżnia się trzy fazy: ocieplenie średniowieczne, ochłodzenie zwane „małą epoką lodową" w latach ok. 1300-1850 oraz współczesne ocieplenie. Najtrudniejsza do ustalenia jest rola działalności gospodarczej człowieka i jej udział w generowaniu współczesnego ocieplenia. W ramach wykładu zostaną zaprezentowane wybrane zjawiska pogodowe, wyrządzające największe szkody człowiekowi i gospodarce: cyklony tropikalne, duże opady wywołujące powodzie, burze i zjawiska im towarzyszące (trąby powietrzne, huraganowe wiatry, deszcze nawalne i gradobicia).

czytaj więcej o Współczesne zmiany klimatu i ekstrema pogodowe - wykład

Informatyka śledcza - wykład

11.00-12.00
Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
Żyjemy w cyfrowym świecie. Firmy oraz zwykli ludzie znaleźli się w wyniku rewolucji informatycznej praktycznie z dnia na dzień w nowym środowisku. Z jednej strony otworzyły się nowe możliwości komunikacji i rozwoju, z drugiej mamy do czynienia z nadużyciami, które można wykryć w zupełnie nowy sposób.
Z roku na rok instytucje, firmy oraz osoby prywatne przekonują się o tym, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie posiadanych zasobów niematerialnych. Na czym polegają najczęstsze błędy, które prowadzą do ujawnienia danych, które chcielibyśmy zachować w absolutnej tajemnicy ? O kilku życiowych przykładach będzie mowa w pierwszej części wykładu. W drugiej części uczestnicy usłyszą o poszukiwaniu elektronicznych śladów, które pomagają zwalczać nadużycia w biznesie. Krok po kroku podejmiemy tematykę zabezpieczania dowodów elektronicznych, analizy danych, zwalczania przestępstw, nadużyć a całość obrazować będą ciekawe studia przypadków. Jednym słowem poznamy możliwości informatyki śledczej.

Paweł Odor - główny specjalista w Kroll Ontrack; kierownik projektów Kroll Ontrack związanych z informatyką śledczą w Polsce oraz rzecznik prasowy firmy ds. technologii; autor szeregu artykułów z dziedziny odzyskiwania danych i informatyki śledczej, publikowanych w prasie branżowej oraz popularnej; prelegent Seminariów Naukowych dotyczących Przestępczości Teleinformatycznej organizowanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i Ochrona Informacji w Systemach Informatycznych" na Uniwersytecie Śląskim;

 

 

czytaj więcej o Informatyka śledcza - wykład

Problemy aerodynamiczne szybkich samochodów - wykład z pokazem

11.30-12.30
Sala: Audytorium C; WSB


Szybkie samochody uzyskują nadzwyczajne własności trakcyjne przy dużych prędkościach ruchu, wykorzystując szereg zjawisk aerodynamicznych. W ramach wykładu uczestnicy zapoznają się z historią rozwoju urządzeń aerodynamicznych, wykorzystywanych głównie w samochodach formuły 1, ich zasad działania, niebezpieczeństw z tym związanych, ograniczeń regulaminowych, wpływu na bezpieczeństwo i konstrukcję samochodów osobowych. Dla kontrastu przedstawiony zostanie egzemplarz pojazdu eksperymentalnego przeznaczonego do jazdy w konkurencji minimalnego zużycia paliwa a uczestnicy wykładu poznają techniki minimalizowania zużycia paliwa dla tego typu pojazdów.

 

 

czytaj więcej o Problemy aerodynamiczne szybkich samochodów - wykład z pokazem

Polska Prezydencja w Unii Europejskiej - wyklad

13.00-14.30
Sala:
Audytorium C; WSB


Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

czytaj więcej o Polska Prezydencja w Unii Europejskiej - wyklad

Warsztaty astronomiczne

19.00-21.00
Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej


W ramach zajęć odbędą się teleskopowe pokazy nocnego nieba: planety Merkury, Saturn, gromady otwarte, mgławice galaktyki. Ponadto uczestnicy wezmą udział w warsztatach „ABC astrofotografii"- czyli fotografowania nocnego nieba.

czytaj więcej o Warsztaty astronomiczne 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji